4 LABIAUSIAI ERZINANČIŲ MOTERŲ TIPAI ESATE?

4 LABIAUSIAI ERZINANČIŲ MOTERŲ TIPAI ESATE? Įdomybės

Ar žinai, kad tavo pažįstamą, kurią retkarčiais vadini kuoktelėjusia, gali kamuoti asmenybės, nuotaikos arba nerimo sutrikimas? Dėl to ji bjauriai elgiasi, būna pikta ar net atrodo kvaištelėjusi. Patariame, kaip būnant su tokiu žmogumi išsaugoti sveiką protą.

Visos esame sutikusios damų, kurioms nuotaika mainosi kas minutę. Jos sugeba įvelti mus į tokias stresines, chaotiškas situacijas, jog tylomis urzgiame: “Dievulėliau, kokia nevisprotė!” Sunku patikėti, bet greičiausiai taip ir yra. Bent jau iš dalies. Bendraudama su drauge, apsėsta pavydo, giminaite, niekad nesiliaujančia nerimauti, ar bose, manančia, jog pasaulis sukasi tik apie ją (ji išties tuo net neabejoja!), ir patigali prarasti sveiką protą!

Gera naujiena: išsiaiškinusi tikrąją tokio įkyraus elgesio priežastį, sumosi, kaip elgtis pačiai. Sužinok, kuriems tavo pažįstamiems asmenims būdinga psichopatinių savybių ir kaip ištverti beprotybę.

Permaininga persona

Simptomai. Toks žmogus trokšta kuo stipresnių ir glaudesnių ryšių, puoselėja milžiniškus lūkesčius ir baisiausiai supyksta ne vietoje ir ne laiku.

Būdingas pavyzdys. Kai 29 metų Jolita susipažino su bendraamže Laima, ją sužavėjo merginos energingumas bei avantiūrizmas. Jodvi greitai susibičiuliavo. “Su Laima buvo labai linksma, — prisimena Jolita. — Kai draugė, su kuria gyvenau, išsikraustė į kitą miestą, nedvejojusi pasiūliau nuomotis jai butą kartu.” Tačiau neilgtrukus reikalai pakrypo bjauria linkme. Laima pykdavo net tada, kai Jolita viena išsiruošdavo į sporto salę arba pasikviesdavo į svečius draugų. “Iš pradžių jaučiausi nesmagiai, stengiausi kuo daugiau laiko praleisti kartu, kad tik Laima nekeltų scenų, — pasakoja Jolita. — Tačiau kai ši sykį pratrūko rėkti, jog su ja nepasitarusi nusprendžiau savaitgalį aplankyti mamą, supratau: mergina turi bėdų.” Jolita tiesiai šviesiai rėžė Laimai, kad jos reakcija juokinga, tačiau toji tik dar labiau įtūžo. Po savaitės Jolita išsikraustė. Padarė tai, kai Laima buvo darbe — kad išvengtų melodramatiško santykių aiškinimosi.

Diagnozė. Permainingai besielgiančias moteris, kurių reakcija dažnai būna neadekvati ar pernelyg emocinga, greičiausiai kamuoja asmenybės ribų sutrikimas (ARS). ARS būdingas 2 proc. suaugusiųjų, daugiausia jaunoms moterims. Jų viskas arba nieko požiūrį į santykius kursto baimė būti paliktoms. Asmenys, kamuojami ARS, taip pat yra linkę į mitybos sutrikimus, azartinių žaidimų priklausomybę, pirkimo maniją, atsitiktinį seksą, savižudybes. Apie 50 proc. ištinka rimti depresijos priepuoliai.

Kaip elgtis. Draugiškai bendrauti su asmenybe, kamuojama ARS, gali būti labai sunku, tad išmintingiausia laikytis nuošaliau. Tačiau jeigu tai bendradarbė, šeimos narė ar žmogus, kurio draugijos išvengti tiesiog neįmanoma, specialistai siūlo mintyse nubrėžti tam tikras ribas ir neleisti reikalauti daugiau. Labai svarbu, kad tvirtai laikytumeisi savo nuomonės ir aiškiai leistum suprasti, ką toleruosi, o ko — ne. Jei tas žmogus reaguoja pernelyg emocingai, venk ginčų, nes konfrontacija tik pakurstys liepsnas. Stenkis likti rami, išklausyk, ką jis sakys. ARS aukos dažnai jaučiasi ignoruojamos, tad tokia taktika turėtų jas nuraminti. Jei gali, patark joms kuo skubiau kreiptis pagalbos: tokiems žmonėms gali padėti kognityvaus elgesio terapija — jie išmoks valdyti emocijas.

Juodoji pranašė

Simptomai. Tokia moteris nuolat bijo paties blogiausio, dažniausiai elgiasi karštligiškai, liguistai jautriai, visada yra įsitempusi.

Būdingas pavyzdys. Visiems pasitaiko nerimauti, tačiau kai kurie žmonės nereikšmingus rūpestėlius išpučia iki isterijos. Jei per televiziją praneša apie naują gripo virusą, neramuolė tuoj pat pasijunta auka ir ima įrodinėti, jog pavojus gresia ir tau. Jei bent kiek vėluoji, ji nieko nelaukusi renka policijos telefono numerį — gal kelio atkarpoje tarp jos ir tavo namų įvyko avarija?! Žodžiu, neramuolė rūpestingumu pranoksta net mamą.

32 metų Kristinai teko dviguba dozė. “Mano mama ir sesuo nuolat kuria siaubo scenarijus, — pasakoja ji. — Menkiausias kostelėjimas joms — plaučių uždegimo požymis, kiekvienas apgamas — odos vėžio ženklas. Kai pernai pradėjau smarkiai kosėti, jos iškart diagnozavo: užsikrėčiau juodlige!” Maža to, Kristinos mama ir sesuo būgštauja, kad sulūš jų automobiliai, namie kils gaisras, jos nuolat sielojasi dėl pinigų. O blogiausia, kad tokia jų panika veikia ir Kristiną. “Aš irgi jau ties riba. Ir mane dėl menkniekių gali apimti beprotiškas nerimas. Jos pavertė mane isterike!”

Diagnozė. Perdėtas rūpestis — klasikinis bendrojo nerimo sutrikimo (BNS) požymis. BNS vargina 2,8 proc. 18—54 metų žmonių, be to, jis būdingesnis moterims. BNS kamuojami asmenys kokiam nors rūpesčiui skiria neproporcingai daug dėmesio — kur kas daugiau, nei šis yra vertas. Blogiausia, kad toks elgesys sukelia neigiamų asmeninio gyvenimo bei darbo padarinių.” Dažna tokio sutrikimo priežastis — poreikis valdyti. Tokie žmonės nori kontroliuoti visut visutėlius gyvenimo aspektus, o tai juk neįmanoma!

Kaip elgtis. Didžiausia klaida, kurią gali padaryti bendraudama su BNS kamuojama drauge, šeimos nare ar bendradarbe — leistis įtraukiamai į jos nerimo liūną. Užuot pritarusi siaubingiems O kas, jeigu…? scenarijams, verčiau atkreipk jos dėmesį į ką nors pozityvaus bei konkretaus. Jei draugė, su kuria ketini leistis kelionėn, apsėsta, pavyzdžiui, minties apie automobilių katastrofą, geriausia kalbėtis apie nuostabius dalykus, kurie judviejų laukia pasiekus kelionės tikslą: tarkim, kur apsistosite, kokiuose restoranuose pietausite, ką veiksite. Tokia taktika nepadeda? Kalbėkite apie tai, kas yra čia ir dabar. BNS kamuojami žmonės linkę nerimauti dėl ateities įvykių, kurių negali valdyti. Tiesiog pasiūlyk: “Negalime daryti poveikio ateities įvykiams, tad rūpinkimės tik šia diena” Jei BNS apsėstoji savo nerimą mėgina įpiršti ir tau, elkis kuo autoritetingiau. Aiškiai pasakyk, kad konsultavaisi su gydytoju, kad tavo sveikata puiki, automobilį ką tik tikrinai remonto dirbtuvėse ir jis nesulūš. Gali ir kaip nors kitaip patikinti, jog tau nieko bloga nenutiks.

Aš, aš ir tik aš

Simptomai. Ši drakonė tariasi esanti nepakartojama ir ypatinga, todėl reikalauja nuolat ja žavėtis.

Būdingas pavyzdys. Kai tavo ir tokios pasipūtėlės keliai susikirs, iškart suprasi, nes ji kalbės tik apie savo išgražintą būstą, savonuostabų automobilį, savo žavingą vaikiną, savo puikius savaitgalio planus… Supranti, apie ką kalba? Tik apie ją — nuolat ir be reklaminių intarpų. Ji taip susirūpinusi savimi, jog visiškai neturi laiko atkreipti dėmesio į mažytę, nesvarbią tave. “Dirbau vienoje architektūros firmelėje. Viso labo penki kolegos. Tačiau savininkė buvo taip susirūpinusi savimi, kad jai nuolat tekdavo priminti, kas aš tokia, — pasakoja 28 metų Ingrida. — Net po metų ji vis klausinėdavo: “Kokia Ingrida?” Maža to, bosė neužsičiaupdama gyrėsi, kokia yra turtinga, kiek išleido prabangioms kelionėms, nors nuolat vėluodavo sumokėti atlyginimus. Kartais elgdavosi išvis nepaaiškinamai. Pavyzdžiui, šią vasarą, kai už lango tvyrojo 35 laipsnių karštis, ji nutarė atsisakyti kondicionieriaus. Mat temperatūros pokyčiai kenkia jos veido odai! Mes šuste šutom, tačiau jai tai buvo nė motais.”

Diagnozė. Tikėtina, kad asmenis, gerokai pervertinančius savo svarbą bei laimėjimus ir nevertinančius kitų, nesugebančius užjausti kamuoja narciziškas asmenybės sutrikimas (NAS), kuris vargina 3—4 proc. vyrų ir moterų. Jie mano esą viršesni, nepakartojami, tikisi, jog ir kiti bus tokios pat nuomonės. Tačiau tokių personų savigarbos jausmas nestabilus, jais reikia nuolat žavėtis, jie reikalauja tenkinti kiekvieną jų įgeidį. Be to, nepajėgia suprasti, jog ir kiti žmonės turi tam tikrų poreikių, o pasakę ką nors užgaulaus nesupranta savo netakto. Daugumai narcizų tėvai skyrė tiek dėmesio, kad šie patikėjo esą pasaulio bambos.

Kaip elgtis. Bendrauti su asmenimis, kuriai būdingas NAS, pakankamai sudėtinga, nes jam sunku pripažinti tavo vaidmenį. Išsamiai paaiškink tokiam žmogui, kaip jautiesi. Kalbėk ramiai, jokiu būdu neįžeidinėk. Sakyk: “Kai taip elgiesi, aš jaučiuosi blogai”. Tačiau žinok: tokia taktika gali sukelti ir atvirkštinį poveikį, nes NAS kamuojamas asmuo gali lengvai išversti problemą į kitą pusę ir apkaltinti tave perdėtu jautrumu. Jei taip nutiks, apsišarvuok kantrybe ir nekreipk dėmesio į jo darkymąsi. Faktas, kad tas žmogus nepakankamai tave vertina, yra visiškai su tavimi nesusijęs. Narcizai paprasčiausiai nesugeba suprasti kitų, nesuvokia, kad ir šie trokšta būti pripažinti. Ir juos labai sunku pakeisti.

Niūri kaip mirtis

Simptomai. Ši persona labai bijo būti atstumta, turi mažai energijos, verkia, dėl mažiausių niekniekių.

Būdingas pavyzdys. Kadaise sąmoju tryškusi bičiulė pamažėl virto surūgėle: kalba tik apie ją palikusį vaikiną, nekenčiamą darbą arba dar blogiau — šaukiasi mirties? Esi 30-metės Lauros likimo bičiulė. “Mudvi su Monika nuolat kartu leisdavome laiką, žiūrėdavome vaizdajuostes ir patraukdavome viena kitą per dantį, — pasakoja Laura. — Maždaug prieš metus ji tiesiog paskendo liūdesy. Linksmoji, optimistiškoji Monika tarsi išgaravo!” Iš pradžių Laura pamanė, kad bičiulė paniuro, kad išsiskyrė su vaikinu, tad nusprendė ją prablaškyti: kviesdavo į restoranus, klubus — tegul susipažįsta su naujais žmonėmis. Viskas veltui. “Prie stalo Monika tik žiovaudavo ir knibinėdavo maistą. Po kiek laiko tiesiog nuleidau rankas — ką nors pakeisti atrodė beviltiška.”

Diagnozė. Jei kuri nors iš tavo artimųjų ilgokai yra blogos nuotaikos, neturi apetito ar persivalgo, naktimis nemiega ar miega pernelyg daug, gali būti, kad ją kamuoja distimija — lengva depresijos forma, galinti trukti ne vienus metus. Šis sutrikimas vargina 3 proc. žmonių. Moterys daug labiau linkusios į depresiją (kas septinta suserga kokia nors depresijos forma) ir ne taip greitai iš jos išsivaduoja.

Kaip elgtis. Distimija sergančiai moteriai reikia gydytis, todėl geriausia, ką gali dėl jos padaryti, — paskatinti kreiptis į psichologą. Jei negali to padaryti arba moteris nesutinka, pasiūlyk kartu sportuoti. Distimija — vienas iš tų sutrikimų, kuriuos nuolatinė energinga mankšta gydo net geriau nei kokia terapija. Išvilioti draugę iš namų, padėti susitikti su kitais — taip pat gera mintis, tačiau jei ji ištikimai skendi liūdesy, verta nustatyti ribas. Pasakyk, kad aptarinėsi jos bėdą tik tam tikrą laiką. Ir darsyk patark kreiptis į gydytoją, kuris padėtų išsklaidyti jos rūpesčius.
Priedų sritis
Reklama