8 patarimai norintiems atsikratyti košmarų

8 patarimai norintiems atsikratyti košmarų Žmonės

Vidurį naktį pabudau dėl sapno … Skamba gerai? Gerai, jei svajojote apie kažką ryškiai pozityvaus. O jei ne? Jei tai, kas rūpi realiame gyvenime, ir toliau persekioja naktį, virsta košmaru.

Košmarai labiau būdingi vaikystėje, kai pasaulį suvoki per ryškiai ir jautriai. Tačiau tai nereiškia, kad suaugęs žmogus negali apie juos svajoti. Košmarai yra transformuotas ir perdėtas (su spalvų sutirštėjimu) atspindys to, ką išgyvename, sau keliamų klausimų, savo konfliktų, profesinės, šeimos ar santuokos. Pasak daugumos psichologų, tokie sapnai padeda įveikti emocijas ir sureguliuoti vidinius konfliktus. Jei pabudimai dėl košmarų tampa vis dažnesni, tuomet verta tai apsvarstyti. Galų gale kūnas patiria stresą, nes trūksta valandų miegui.

Ekspertai rekomenduoja keletą būdų, kaip atsikratyti košmarų. Jie tikina, kad jų dėka kiekvienas miegos kaip kūdikis.

1. Nusiramink

Košmarai išprovokuoja stresą, kurį žmogus patiria dienos metu. Kartais jie atsiranda bandant išspręsti miego problemas. Smegenys ir toliau dirba, mąstydamos įvairias galimybes. Dienos metu turite rasti užsiėmimų, kurie jums patinka ir patinka. Tokia veikla bus raminantis mechanizmas. Pavyzdžiui, joga ir meditacija, vakarinis pasivaikščiojimas, karšta vonia ar vien tik kelios minutės atpalaiduos stresą.

2. Užkandžiai neatšaukiami


Cukraus kiekio kraujyje sumažėjimas prieš miegą taip pat gali sukelti košmarus. Valgykite daug baltymų turintį maistą prieš pat miegą. Į dietą verta įtraukti virtus kiaušinius, mėsos gabalą, žuvį, sūrį. Nepamirškite vengti angliavandenių, kurie gali pabloginti jūsų miego situaciją.

3. Laikykitės savo miego tvarkaraščio


Verta tai daryti septynias dienas per savaitę ir nepamirškite apie savaitgalį. Šeštadienis ir sekmadienis nereiškia, kad turite eiti miegoti kada tik norite. Tai suteiks kūnui pakankamai valandų atsigauti.

„Sumažinus miego laiką ir nemigą, padidėja košmarų rizika, todėl būtina laikytis dienos režimo“, – aiškina miego ekspertas.

Reikia eiti miegoti ir pabusti kiekvieną dieną tuo pačiu metu. Suaugusiam žmogui reikia 7–8 valandų, kad smegenys pailsėtų, o kūnas vėl gali normaliai dirbti. 30 minučių prieš miegą turite nustoti naudotis programėlėmis. Per daug žinių iš socialinių tinklų gali pakenkti užmigimo procesui. Geriau perskaitykite įdomią knygą, ji padės greičiau užmigti.

4. Nerekomenduojama gerti naktį


Venkite alkoholio prieš miegą, jei sapnuojate košmarus. Miego ekspertai pažymi, kad būtent taurė naktį gali sukelti blogus sapnus, o ryte – ir galvos skausmus. Geriau palikti vyną, alų, alkoholinius gėrimus ir vietoje to išgerti puodelį karštos arbatos ar šokolado.

5. Patikrinkite pirmosios pagalbos rinkinį


Dienos metu vartojami vaistai gali neigiamai paveikti miegą. Hipnotizatoriai, veikiantys centrinę nervų sistemą, trukdo miego kokybei ir ją gilina. Vaistai nuo aukšto kraujospūdžio taip pat gali sukelti košmarus. Todėl, jei jus tai kamuoja, geriausia pasikalbėti su savo gydytoju ir rasti kitų vaistų, kurie neturės neigiamo poveikio miegui.

6. Įrašykite savo košmarą


Žmogus nesugeba prisiminti savo svajonės iki smulkmenų, net jei į tai reagavo emociškai ir fiziškai. Tačiau svajonės siužetą galima prisiminti. Meno terapija gali padėti perrašyti košmaro pabaigą ar visą svajonę. Dažniausiai žmones gąsdina sapnas, kuriame jie bėga, o kažkas juos vejasi. Tokią svajonę galima perrašyti, kad būtų ramu: įsivaizduok, kad pamažu eini keliu, o tave lydi šuo.

7. Skirkite laiko nerimauti.


Pyktis ir dirginimas sukelia košmarus. Todėl labai svarbu atsižvelgti į situacijas, kuriose pajutote šias emocijas prieš eidami miegoti.

Tik 20–30 minučių, kurias tam skiriate, gali nusiraminti ir nuimti rūpesčius nuo galvos. Neimkite blogų minčių į lovą.

8. Nežiūrėkite siaubo filmų naktį.


Akivaizdu, kad tokie filmai ar knygos suteikia fantazijos ir baugina. Jei manote, kad bijote žiūrėti filmą, paspauskite pauzę. Galbūt žiūrėjote filmą prieš kelias savaites, bet košmarą matėte tik šį vakarą. Nesvarbu, kiek laiko praėjo. Smegenys nuolat dirba ir apdoroja anksčiau gautą informaciją. Todėl geriau apriboti siaubo filmų peržiūrą.

Ekspertai jokiu būdu pataria savarankiškai gydytis, jei pastebite miego pažeidimą. Verta kreiptis į gydytoją, jei miego sutrikimas trunka ilgiau nei mėnesį, o režimo pakeitimas nepadėjo pagerinti miego. Nedelskite kreiptis į terapeutą. Jei reikia, jis nukreips jus pas specialistą.

Reklama