Blinkevičiūtė apsigalvojo: koalicija su Žemaitaičio „Nemuno aušra“ yra sunkiai suvokiama

Naujienos

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė sako, jog sunkiai įsivaizduoja bendrą darbą koalicijoje su Konstituciją pažeidusio Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“. Anksčiau neatmetusi galimybės formuoti valdančiąją daugumą su buvusio parlamentaro politine jėga, V. Blinkevičiūtė akcentuoja – R. Žemaitaitis savo elgesiu peržengė ribas.

„Galimybė dirbti koalicijoje tikrai yra šiandienai sunkiai suvokiama“, – penktadienį „Žinių radijui“ sakė V. Blinkevičiūtė.

LSDP lyderė kartoja, jog kalbėti apie konkrečias koalicijas, kurios galėtų formuotis po spalį vyksiančių Seimo rinkimų, dar anksti.

„Su kuo sudarysime koalicijas ar su kuo jų nesudarysime, iš tikrųjų tai matysime po Seimo rinkimų ir labai greitai. Tiesą pasakius, labai atvirai sakau, mums tikrai yra ne pakeliui su skaldytojais, su kiršintojais, su manipuliatoriais – mes tikrai nesudarysime su tokiomis partijomis koalicijos. Ir pirmiausiai matau konservatorius“, – jau anksčiau įvardintas socialdemokratų „raudonąsias linijas“ priminė europarlamentarė.

Tačiau, akcentavo V. Blinkevičiūtė, R. Žemaitaitis savo elgesiu peržengė ribas. Tokią buvusio parlamentaro laikyseną reikia įvertinti, pabrėžė LSDP pirmininkė.

„Kitas dalykas – lygiai taip pat vertinu ir žodžius, kuriuos pasako vienos iš partijų lyderis. (…) Tiesą pasakius, galbūt Remigijus dar yra jaunas žmogus, nors jau nebe jaunas politikas, tris kadencijas išbuvęs Seime ir pabėgęs prieš apkaltą iš Seimo – jis vis tik turėtų labai atsakingai parinkti savo žodžius“, – pažymėjo ji.

„Negalima taip elgtis, kaip jis pastaruoju metu elgiasi. Ir yra peržengtos ribos. Ir aš labai nuoširdžiai sakau – laikas sustoti ir laikas tai įvertinti. Tokia yra mano pozicija“, – pridūrė politikė.

Vilija Blinkevičiūtė
Vilija Blinkevičiūtė / V. Raupelio / LRT nuotr.

ELTA primena, kad R. Žemaitaičio vadovaujama partija „Nemuno aušra“ pastaruoju metu vis dažniau įvardijama kaip viena iš tikėtinų būsimos valdančiosios daugumos narių. Tokias kalbas sustiprino Seimo rinkimų favoritais laikomų socialdemokratų pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė – anksčiau ji užsiminė, jog neatmestų galimybių formuoti valdančiąją koaliciją su „Nemuno aušra“.

Toks socialdemokratės pasisakymas buvo viešai sukritikuotas, akcentuojant, kad partijos „Nemuno aušra“ lyderis R. Žemaitaitis Konstitucinio Teismo (KT) buvo pripažintas dėl antisemitinių pareiškimų sulaužęs Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidęs Konstituciją.

Savo ruožtu pirmadienį prezidentas G. Nausėda LRT televizijos laidoje užsiminė, jog R. Žemaitaičio antisemitiniai pasisakymai ir tikimybė, jog politiko vedama partija gali būti kitame Seime, sulaukė reakcijos ir iš užsienio – šalies vadovas įvardijo vieną svarbiausių Lietuvos partnerių Vokietiją.

Ragina nepasitikėti „vieno sezono partijomis“

Stebint augantį „Nemuno aušros“ populiarumą, konservatorių lyderis, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pakvietė politines jėgas bei prezidentą burti „sanitarinį kordoną“ ir užkirsti kelią radikalių jėgų patekimui į Seimą.

Klausiama, ar yra pagrindo tokiems raginimams, V. Blinkevičiūtė akcentavo, jog dabartinė valdančioji dauguma pati prisidėjo prie to, jog visuomenėje daugiau nusivylusių ir nepatenkintų žmonių, kurie gali susivilioti naujomis, radikaliomis politinėmis jėgomis.

„Kovoti visada reikia, bet žiūrint kokiomis priemonėmis. Dar kartą sakau – reikia pirmiausiai neleisti atsirasti taip nusiteikusiems žmonėms. O kad žmonės nebūtų nusistatę visiškai prieš bet kokią valdžią ir nesirinktų naujų gelbėtojų kaip kiekvieną kartą“, – kalbėjo LSDP pirmininkė.

„Prieš kiekvienus rinkimus atsiranda kokia nors politinė jėga, kuri yra trumpalaikė – to vieno politinio sezono partija“, – pažymėjo ji, ragindama visuomenę nesusivilioti tokiomis naujomis politinėmis jėgomis.

„Nereikia tikėtis, susigundyti tuo mesiju ar gelbėtoju – tiesiog daugiau pasitikėjimo toms tradicinėms partijoms“, – apibendrino V. Blinkevičiūtė.

Seimo rinkimai vyks spalio 13 d.

Anksčiau ar vėliau partnerystės klausimą reikės išspręsti

Blinkevičiūtė teigia esanti įsitikinusi, kad partnerystė Lietuvoje anksčiau ar vėliau bus įteisinta.

„Esu įsitikinusi, kad anksčiau ar vėliau mes tikrai turėsime išspręsti klausimus dėl partnerystės, dėl kartu gyvenančių žmonių. Tai bus neišvengiamas dalykas“, – sakė politikė.

Kita vertus, ji negalėjo pasakyti, ar tai įvyks jau kitą Seimo kadenciją, jeigu LSDP bus valdžioje.

„Priklausys nuo to, kokia bus valdančioji dauguma, ką išrinks Lietuvos žmonės ar turėsime daugumą Seime. Norint priimti vieną ar kitą įstatymą, kurie yra tokie jautrūs Lietuvos žmonėms ir visuomenei, reikia labai daug dirbti, reikia labai daug paaiškinti, kodėl taip turi būti“, – teigė V. Blinkeviūčiūtė.

2020 metais prieš Seimo rinkimus socialdemokratai žadėjo priimti partnerystės įstatymą, leidžiantį vienalytėms poroms įteisinti savo šeiminius santykius. Tačiau Seime balsuojant dėl tokio projekto dalis socialdemokratų jo nepalaikė.

Be to, šių metų LSDP rinkimų programoje įrašyta abstraktesnė nuostata – kovoti „prieš diskriminaciją dėl lytinės orientacijos“.

LGBT vėliava (asociatyvi nuotr.)
LGBT vėliava (asociatyvi nuotr.) / AP nuotr.

Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Gintautas Paluckas rugpjūtį LRT televizijai teigė, kad pakeisti šias nuostatas verčia politinė realybė.

„Mes žiūrime realybei į akis ir žinome, kad nei šiame, nei ateinančiame, panašu, Seimuose daugumos partnerystės klausimui tikrai nebus ir nereikia dėl to erzinti visuomenės, nešti į Seimo salę teisės aktų projektų, kurie neturi galimybės būti priimti“, – sakė jis.

Laisvės partija nuo kadencijos pradžios mėgino parlamente priimti įstatymą dėl partnerystės įteisinimo ir tarp skirtingų lyčių, ir tarp tos pačios lyties asmenų.

Pernai gegužę Seimas po svarstymo kelių balsų persvara yra pritaręs Civilinės sąjungos įstatymo projektui, tačiau teikti projekto priėmimui nedrįstama, nes jam priimti gali pritrūkti balsų.

Lietuvoje partnerystė šiuo metu nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties poroms. Ankstesni bandymai tą padaryti parlamente buvo nesėkmingi.

Šaltinis: lrt.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Parašykit komentarą
Laisvadienis.lt