Neišsigąskite jei atvykę į ligoninę galite išgirsti, kad reikės susimokėti

Naujienos

Kas pacientui atrodo skubu, ne visada sutampa su tuo, kas apibrėžta kaip pirmosios būtinos pagalbos sąvoka. Kada reikia skubėti į skubią pagalbą, o kada pakanka šeimos gydytojo, papasakojo Santaros klinikų Skubios medicinos centro vadovas Julius Jaramavičius.

– Su kokiomis pagrindinėmis bėdomis žmonės atkeliauja?

– Padažnėjo kvėpavimo takų infekcijų. Atvyksta su įvairiomis problemomis, lengvi susirgimai, nugaros skausmai, galvos skausmai, kardiologinės problemos, ritmo sutrikimai, krūtinės skausmai, tokie kasdieniniai dalykai. Turime apie trečdalį pacientų, kuriais galėtų pasirūpinti šeimos gydytojas.

– Su kokiomis problemomis, jeigu žmogus yra peršalęs, geriau nevažiuoti čia ir neužkrauti gydytojams darbo?

– Tai būtų kvėpavimo takų simptomai: sloga, karščiavimas iki 38 laipsnių, gerklės skausmai, jeigu tai yra kažkokie pakosėjimai. Tokiu atveju, tai tikrai yra šeimos gydytojo darbas, su kuriuo jis puikiai susitvarko.

– O kada geriau nedelsti ir kreiptis būtent į skubią pagalbą?

– Čia būtų labiau krūtinės skausmai, kalbos sutrikimas, rankos ar kojos nusilpimas, didesnės traumos, skausmas širdies plote, ritmo sutrikimai, kurie yra įvykę per 24 val., karščiavimas virš 40 laipsnių, kai nepadeda jokie vaistai, bendras sąmonės aptempimas. Tokie simptomai, kur matosi, kad žmogus tikrai serga.

– Su kokiais nusiskundimais atkeliauja žmonės, kad net medikai nusistebi, kodėl jie čia atvyko?

– 4 val. ryto kreipėsi toks pacientas, kuriam keista mirksėti. Įdomus dalykas. Paprastos mėlynės, spuogai, maži pūlinukai.

– O kaip pilvo skausmai?

– Pilvo skausmai – pavojingas simptomas, jo reikia nepražiūrėti.

– Kaip žinoti, kada nepražiūrėti pilvo skausmų? Kada reikia kreiptis pagalbos, o kada užtenka vaistų nuo skausmo?

– Ne visada reikia pradėti vaistais nuo skausmo. Jeigu tai trumpalaikis skausmas, pilvo papūtimas, tai paprasta tabletė nuo skausmo padės, bet jeigu tas skausmas nepraeina, pilvas tampa kietas, skauda dešinėje klubinėje srityje, tai tokie dalykai yra pavojingesni. Taip pat vėmimas, tuo pačiu metu, kai skauda pilvą – nėra geras simptomas.

– Jeigu žmogus turi sveikatos draudimą, tai paslaugos jam yra nemokamos. Bet tam tikrais atvejais, atvažiavus į skubią pagalbą, net ir turint sveikatos draudimą, gali tekti susimokėti? 

– Taip, yra senas ministro įsakymas, kuriame nurodyta, kas yra būtinoji, neatidėliotina pagalba.

– Priminkite.

– Tai iš tų lengvesnių atvejų, pavyzdžiui, erkės ištraukimas, traumos iki 48 val., karščiavimas, kai nepadeda vaistai, dirbtinių angų užsikišimas. Iš trečios kategorijos, tai būtų skausminis sindromas, hipertenzinė krizė, vėmimas ir viduriavimas, gausus skysčių netekimas, gausus nukraujavimas. Ir tada yra pirmos dvi kategorijos, tai visiškai sunkios būklės pacientai, kuriems teikiama neatidėliotina pagalba.

Tai tie pacientai, kurie neatitinka šito, jie iškrenta į tokią, vadinkime, mėlyną kategoriją.

– Kas toji mėlyna kategorija? Kas į ją patenka?

– Paprastas spaudimo pakilimas, be jokių kitų simptomų, tiesiog žmogus išmatavo, kad jam yra pakilęs spaudimas, gerklės skausmas, sloga. Tokius dalykus apmokestina.

– Kas yra sudėtingiausia čia dirbant?

– Pacientų lūkesčių ir to, ką mes galime suteikti, nesutapimas. Kartais pacientai tikisi labai daug ir ant mūsų pyksta, iškelia konfliktą, o konfliktas mus vargina. Tas pasitaiko kasdien po 1–2 kartus.

Šaltinis: lnk.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Parašykit komentarą
Laisvadienis.lt