Antradienį per Lietuvos Seimo posėdį nuotoliniu būdu kalbą pasakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Naujienos

Volodymyro Zelenskio kalba Seime: gerbiamoji Lietuvos tauta, jūs buvote pirmieji, kurie atėjote į pagalbą

V. Zelenskis kalbą pradėjo nuo padėkų Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen, prezidentui Gitanui Nausėdai ir premjerei Ingridai Šimonytei, kurie lankėsi Kyjive.

„Gerbiamoji Lietuvos tauta, kad galiu kreiptis į jus Ukrainos tautos vardu, kuri visą laiką prisimins jūsų nuoširdumą ir palaikymą, kai yra pats sunkiausias laikas mūsų valstybei. Jūs buvote pirmieji, kurie atėjo į pagalbą Ukrainai ir liekate iš tų, kurie daugiausiai rūpinasi taika ir saugumu Europoje“, – kalbėjo V. Zelenskis.

Ukrainos prezidento teigimu, nuo suvokimo apie vertybes ir bendro Senojo žemyno valstybių atsakymo priklauso Europos ateitis.

„Mes fiksuojame karo nusikaltimus, kurie buvo padaryti Rusijos Federacijos. Kiekvieną dieną randame nužudytus žmones, yra tūkstančiai aukų, šimtai atvejų, kai žmonės buvo kankinami. Žmonės randami kanalizacijose, rūsiuose, jie būna surišti, jų kūnai yra sunaikinti.

Yra kaimai, kurie buvo labai dideli, o dabar neturi gyventojų. Šimtas vaikų be tėvų. Mes iki šiol nežinome, kiek yra aukų. Yra šimtai atvejų, kai žmonės buvo išprievartauti, tarp jų – nepilnametės merginos ir visiškai maži vaikai ar net kūdikis. Tiesiog baisu kalbėti apie tai, bet tai yra tiesa ir taip buvo“, – sakė V. Zelenskis.

Pasak jo, yra nustatytas karys iš Pskovo, kuris savo draugams siuntė vaizdo įrašą, ką jis daro su kūdikiu, kaip jis tyčiojasi iš jo.

„Va toks Rusijos karys, tas vaikų saugotojas, tokia specialioji operacija, kurią suplanavo Maskvoje. Va tokia istorija, kaip kariauja už rusų pasaulį. Va taip asocijuosis Rusijos kariuomenė, Rusijos desantininkai iš Pskovo, kurie būtent išprievartavo kūdikį. Rusijos propagandistai tikriausiai jau pradėjo teisinti šitą ir neigti, kad taip buvo ar kad tai buvo savigyna“, – teigė V. Zelenskis.

Ukrainos prezidento tvirtinimu, atsakomybė dėl tokių nusikaltimų kris ne tik ant desantininkų ar Rusijos propagandistų, bet ir Europos valstybėms, kurios neišjungia Rusijos televizijų.

„Gal [Rusijos] gynybos ministras pakvies tokiu desantininkus, kad apsaugotų jo vaikus? Vaikus, anūkus savo. Jis nenori šito, šitas gerbiamasis ministras“, – kabėjo V. Zelenskis.

„Visur Ukrainoje, kur pabuvo okupantai, gatvėse, skveruose, keliuose, daržuose yra palaidoti žmonės, kurių kūnų nesugebėjo atvežti ir palaidoti. <…> Visas pasaulis žino Bučos pavadinimą, bet tai yra tik vienas iš nusikaltimų, kuriuos padarė Rusijos kariai, simbolių. Galima paimti bet kokį miestą, bet kokį kaimą, kur okupantai darė viską tą patį, ką ir Bučoje“, – pasakojo Ukrainos prezidentas.

V. Zelenskis teigė, kad net neįmanoma įsivaizduoti, kas vyksta šalies pietuose ir rytuose, kur Rusijos kariuomenė vis dar kontroliuoja miestus.

„Ten dar baisiau. Rusijos propagandistai ir oficialūs asmenys neigia tuos nusikaltimus, kuriuos padarė jų kariuomenė, jie sako, kad tai yra insinuacija. Jie meluoja, jie meluoja net apie akivaizdžius faktus. Nieko tokio, jie tą darė visą laiką. Bet jie jau nepalieka lavonų gatvėse, jie juos išveža ir greičiausiai sudegina. Masiškai deportuoja žmones iš užimtų rajonų, išvežė šimtus tūkstančių žmonių, juos siunčia į specialias stovyklas, atiminėja dokumentus, juos tardo, žemina arba žudo. Tai neaišku“, – sakė V. Zelenskis.

Pasak jo, tai bandymas atsikratyti liudininkų dėl karo nusikaltimų Ukrainoje.

„Ar įmanoma, kad jie tai darė be savo vadovų įsakymų? Ne, neįmanoma. Ar įmanoma, kad Rusijos valdžia nesupranta prie kokių tai pasekmių priveda? Ne, neįmanoma. Bet tai vyksta ir tai vyksta mūsų Ukrainos žemėje. Kodėl? Ciniškas atsakymas – jie yra tikri, kad jie nebus nubausti, jie žino, kad pasaulis ir Europa pamirš tai.

Jie turi labai paprastą logiką, kad visiems reikia prekiauti su Rusija, visiems reikia naftos, dujų, visi norės Rusijos teritorijos tranzitui, visi norės turėti Rusijos rinką. Taip mąsto Maskvoje. Jei visi Europoje būtų tokie principingi ir taip gerbtų vertybes, kaip jūs Lietuvoje, ir mes jumis didžiuojamės, esu tikras, kad Rusijos valdžia negalėtų tikėtis, kad jiems viskas išeis. Greičiausiai ir šito karo nebūtų, niekas nebūtų išdrįsęs priimti tokio sprendimo.

O dabar ką mes turime, ką mes matome? Europos Sąjunga aptarinėja jau šeštą sankcijų paketą, kuris yra dar neregėtas po Antrojo pasaulinio karo. Bet dar neaišku, ar sankcijose bus nafta. Nepaisant to, kai pamatė Bučoje ir kituose miestuose masines žudynes, žinant apie žmonių deportacijas ir matant tai, kaip bombarduojami miestai, kai kurios valstybės niekaip negali apsispręsti“, – sakė V. Zelenskis.

„Ponios ir ponai, gerbiama Lietuvos tauta, aš esu dėkingas, kad jūs esate pirmieji, esate pirmieji, kurie atsisakė Rusijos energijos resursų dabar, kai to labiausiai reikia. Esu dėkingas tau, gerbiamas Gitanai, kad tu pirmasis priėmei sprendimą ir perdavei mums realią pagalbą – ginklus.

Tai yra „stingeriai“ ir visą kitą. Tai buvo lyderystės parodymas. Lietuvių tauta, kaip niekas kitas, supranta, kaip okupantai gali sunaikinti laisvę ir kokia kaina po to reikalinga, kad būtų atstatyta nepriklausomybė, kas jums pavyzdingai pavyko. Būtent tokios lyderystės reikalauja visas žemynas. Kad būtų išgelbėtos vertybės ir jos būtų įtvirtintos visoje Europoje. Tai yra laisvė, žmogaus teisės, valstybės sienos. Kad jos būtų gyvos, o ne tik muziejaus eksponatai“, – kalbėjo V. Zelenskis.

Ukrainos prezidento tikinimu, Rusija turi atsakyti už tai, ką padarė, Rusija turi būti sustabdyta ir iš jos turi būti atimta galimybė terorizuoti savo kaimynus.

„Tai ne tik apie mus, ne tik apie Ukrainą. Tai apie mus visus. Aišku, kokie yra Rusijos planai. Ukraina yra tik pradžia. Toliau, neduok Dieve. Jūsų valstybė, kitos Baltijos šalys, Moldova, Sakartvelas, Lenkija. Jau skamba grasinimai iš Maskvos dėl Suomijos, dėl Švedijos. Kaip Europa galės sustabdyti tolimesnę Rusijos ekspansiją, jei Putino dabar negali sustabdyti.

Žinau, kad Lietuva daro viską 100 proc., kad tokios vertybės kaip laisvė, saugumas Europoje būtų apsaugotos. Turime daryti viską, kas įmanoma, kad būtent dabar Europos atsakas Rusijai būtų iš tikrųjų stiprus. Negalima laukti, kol būtų septintas, aštuntas, devintas, dvidešimtas sankcijų paketas.

Reikia tiesiog priimti labai galingus sprendimus dabar, šeštajame sankcijų pakete. Europa dabar gali tą padaryti, privalo tai padaryti. Privalo būti įtraukta nafta, sankcionuoti visi Rusijos bankai, o ne tik dalis“, – tęsė V. Zelenskis.

„Kai iš tikrųjų bus pasiekta taika, o aš tikiu, kad jis bus pasiekta greitai, ir kai visi Europoje iš tikrųjų bus principingi, mes galėsime labai greitai atnaujinti Ukrainą po karo. Aš kviečiu jūsų visuomenę, jūsų kompanijas prisidėti prie projekto atstatyti Ukrainą. Tai bus geriausias argumentas visiems, kas dar abejojo dėl Europos ateities, dėl jos potencialo.

Gyvybė turi nugalėti karą, vertybės turi nugalėti karą, Europa turi nugalėti karą. Ir mes nugalėsime. Ačiū kiekvienam iš jūsų, ačiū Lietuvos tautai. Šlovė Ukrainai“, – savo kalbą baigė V. Zelenskis.

Po šio kreipimosi parlamentarai priėmė rezoliuciją, kuria smerkiama Rusijos vykdoma karinė agresija ir karo nusikaltimai Ukrainoje.

Karinę invaziją į kaimyninę šalį Rusija pradėjo vasario 24 dieną. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas teigė, kad kariniu puolimu jo šalis siekia „denacifikuoti“ Ukrainą.

Per karo veiksmus Ukrainoje sugriauta daug civilių pastatų, iš rusų atkovotose teritorijose ukrainiečiai pranešė aptikę masines nužudytų civilių žmonių kapavietes, dalis jų buvo kankinti.

Nuo karo pradžios V. Zelenskis nuotoliniu būdu kreipėsi į daugelį pasaulio šalių parlamentų.

Antradienį, 48-ąją karo Ukrainoje dieną, ir toliau tęsiasi Rusijos agresija. Vėlyvą pirmadienio vakarą paskelbta, kad Rusija Mariupolyje panaudojo cheminį ginklą. Ukrainos pareigūnai kol kas šio teiginio nepatvirtino, tačiau sako, kad į tai reikėtų žiūrėti rimtai.

Šaltinis: tv3.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt
error: Alert: Content is protected !!