Ar galite gerti pasibaigusio galiojimo vaistus: ką nustatė tyrimas ir ekspertų nuomonė

Naujienos

Pasirodo, kai kurie vaistai išlieka aktyvūs net ir praėjus 15 metų po galiojimo termino pabaigos ir gali būti naudojami gydymui.

Pasirodo, kai kurie vaistai išlieka aktyvūs net 15 metų po galiojimo pabaigos ir gali būti naudojami gydymui.

Tai teletilto eteryje sakė medicinos mokslų kandidatas Olegas Švecas, komentuodamas siužetą apie galimybę naudoti vaistus, kurių galiojimo laikas pasibaigęs.

Istorijoje buvo pranešta, kad JAV reguliariai atliekami atitinkami tyrimai. Vieno iš naujausių, kurį Pentagono prašymu atliko JAV maisto ir vaistų administracija, duomenimis, 88 proc. vaistų galiojimo laiką galima pratęsti vidutiniškai 5 metais.

Taigi, vidutinis vaistų: paracetamolio – 2 metų, kai kurių antivirusinių vaistų – iki 20 metų nuo išleidimo į rinką dienos pailginimo laikotarpis.

Tuo pat metu penicilino miltelių vartojimo termino pratęsti negalima. JAV Maisto ir vaistų administracija taip pat nerekomenduoja naudoti pasibaigusio galiojimo akių lašų ir insulino.

„Nėra įrodymų, kad vaistai kelia toksinio poveikio, apsinuodijimo riziką. Iš tiesų gali sumažėti kai kurių vaistų, pavyzdžiui, antibiotikų, veiksmingumas. Ir tai taikoma tam tikroms grupėms.

Pavyzdžiui, tetraciklinui, metronidazolui ir antibiotikams, kurie yra ampulėse. Taip pat pažeidžiami vaistai, kuriuos reikia laikyti specialiomis sąlygomis, pavyzdžiui, šaldytuve. Tokių vaistų nereikėtų vartoti pasibaigus galiojimo laikui.

Kalbant apie kitus vaistus, jei yra poreikis šiuos vaistus vartoti ir nėra galimybės jų gauti / pakeisti kitais vaistais su įprastu galiojimo terminu, toks vartojimas yra visiškai įmanomas”, – sakė jis.

Paprašytas patikslinti, ar yra riba, kada galima naudoti pasibaigusio galiojimo vaistus, jis sakė:

„Jei pacituosime praėjusio amžiaus pabaigoje atliktą amerikiečių tyrimą – buvo ištirta 100 vienetų vaistų iš JAV karinių pajėgų sandėlių – 90 proc. jų buvo aktyvūs ir praėjus 15 metų po galiojimo termino pabaigos. Taigi tai gana ilgas laikotarpis.

Tačiau ekspertas vis tiek pataria, jei įmanoma, naudoti vaistus, kurių galiojimo laikas dar nepasibaigęs.

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt