Virinti vandens daugiau nei kartą nepatartina. Taip yra todėl, jog vanduo iš čiaupo turi daug priemaišų – nuo druskų iki mineralų. Kaitinant vandenį, keičiasi jo cheminė sudėtis ir šios pasikeitusios medžiagos patenka į mūsų organizmą. Kuo daugiau kartų šildomas vanduo, tuo labiau keičiasi jo cheminė sudėtis, rašo portalas chemistry.about.com.
Būkite atsargūs, kuo dažniau jūs virinate vieną ir tą patį vandenį, tuo jis tampa pavojingesnis sveikatai. Kaip tikina chemikė dr. Anne Helmenstine, jame galima aptikti fluoridų, nitratų ir net arseno.
Žinoma, vandenį virinti būtina, nes taip pašalinami mikrobai. Tačiau iš naujo verdant vandenį sunaikinamos naudingos medžiagos, formuojasi pavojingi lakieji junginiai.
Štai keletas junginių, kurie susiformuoja pakartotinai verdant vandenį.
1. Arsenas
Patį didžiausią pavojų sveikatai sukelia arsenas. Jo dedama į vandentiekio vandenį tam, kad išnaikintų mikroorganizmus. Be abejonės, arsenas iš pakartotinai užvirinto vandens iš karto nenužudys žmogaus, tačiau jei tokį vandenį gersite metai iš metų, pasekmės gali būti pačios baisiausios.
Gydytojai įvardija potencialius susirgimus tokius kaip cukrinis diabetas, periferinė neuropatija, odos pažeidimai, vėžys, virškinamo trakto bei inkstų sutrikimai, širdies ir kraujagyslių ligos.
2. Fluoridai
Jei vanduo pakartotinai verdamas, tai dalis fluoro junginių yra paverčiami fluoridais. Mokslininkai ištyrė, kad fluoridai, esantys vandenyje, moterims gali sukelti nevaisingumą arba gali gimti protiškai atsilikę vaikai.
3. Nitratai
Mums jau sunku įsivaizduoti gyvenimą be nitratų, nes jie aktyviai naudojami maisto pramonėje kaip konservantai. Bet problema yra ta, kad verdant vandenį aukštoje temperatūroje nitratai virsta į nitrosaminus, o tai tiesus kelias į onkologinius susirgimus.
Turinys pirmą kartą publikuots 2015 metų gruodžio 13 dieną.
Šaltinis: lrytas.lt