Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT) vis dažniau sulaukia užklausų dėl galimos lietuvių diskriminacijos ukrainiečių atžvilgiu, neva jiems teikiama per daug socialinių lengvatų. LGKT teisininkas Karolis Čepas tikina, kad diskriminacijos čia nėra.
„Oficialų skundą dėl jūsų minimų aplinkybių Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kol kas yra gavusi tik vieną“, – Alfa.lt sakė LGKT atstovė Izabelė Švaraitė. Plačiau skundo komentuoti ji negalėjo, nes šis dar nėra išnagrinėtas.
„Žmonės skirtingais kanalais (el. paštu, telefonu, „Facebook“ žinutėmis) užduoda įvairių klausimų. Pavyzdžiui, dėl pabėgėlių galimybės mokytis universitete, nemokamų paslaugų teikimo, užsiėmimų vaikams. Žmonėms yra pateikiamas išsamus konkrečios situacijos išaiškinimas“, – pridūrė ji.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Teisės grupės patarėjas K. Čepas sako, kad, norint nustatyti diskriminacijos buvimą arba nebuvimą, reikia palyginti kelis skirtingus tapatybės bruožus turinčius žmones ir įvertinti, ar tokiomis pačiomis arba panašiomis aplinkybėmis jie traktuojami vienodai.
„Labai svarbu nustatyti, ar lyginami asmenys yra panašiose, palyginamose aplinkybėse, – pabrėžia teisininkas. – Kalbant apie Ukrainos karo pabėgėlių atvejį palyginimas nėra įmanomas. Asmenys atvyksta be pačių būtiniausių daiktų, vos atvykę neturi vietos gyventi, trauminių patirčių turėję vaikai ir suaugusieji gali turėti labai specifinių poreikių. Nuo karo bėgančių žmonių negalime lyginti su kitais asmenimis, t. y. tais, kurie nebėgo nuo karo. Kadangi aplinkybės nepalyginamos, skirtingos sąlygos, pavyzdžiui, lengvatos, nėra laikomos diskriminacija.“
Europos Sąjungoje (ES) pirmą kartą nuo priėmimo (2001 m.) kovo 4-ąją dėl masinio prieglobsčio prašytojų antplūdžio buvo aktyvuota Laikinos apsaugos direktyva. Remiantis ja, Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimu nuo kovo 4 d. laikiną apsaugą metams gauna visi iš Ukrainos dėl Rusijos karinės agresijos nuo vasario 24 d. pasitraukę ar perkelti asmenys, kurie yra jos piliečiai arba kurie turėjo leidimą nuolat joje gyventi. Tokia laikina apsauga suteikiama asmenims ribotą laiką ir gali būti pratęsiama.
K. Čepas išskiria kitą aspektą: „Galima pastebėti, kad aptartos lengvatos reikalingos ne tik Ukrainos piliečiams, bet ir kitiems nuo Rusijos karinės agresijos prieš Ukrainą bėgusiems asmenims, kurie gyveno Ukrainoje. Lengvatas siūlančioms ir kitaip padėti siekiančioms visuomeninėms ar verslo įstaigoms vertėtų į tai atkreipti dėmesį. Kilus klausimams dėl diskriminacijos šioje srityje, kviečiame kreiptis į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą, o mes įvertinsime konkrečias situacijas.“
Šaltinis: alfa.lt