Viso pasaulio žvilgsniams krypstant į Vilnių įsiplieskė nauja priešų paieška šalies viduje. Pasirodo, dviem vėliavoms Lietuvos sostinėje vietos nėra. Kilus iniciatyvai kelti vėliavas už Ukrainą NATO, norintys kelti Trispalves išvadinti marginalais ir vatnikais. NATO viršūnių susitikimas baigėsi, o ginčai dėl vėliavų persikėlė į teisėsaugos institucijas.
Kreipėsi į prokurorus
„Vakaro žinios” jau rašė apie organizacijos „Blue/Yellow” vadovo Jono Ohmano įrašą „Facebook” ir svetimos nuotraukos montažą. Jis savo socialinėje paskyroje pasidalino sumontuota galiūno Žydrūno Savicko nuotrauka, kurioje pastarasis laiko ne Lietuvos, o Rusijos vėliavą. Ir pridėjo įrašą:
„Ukrainos vėliava turi vieną magišką savybę, jei koks nors apsimetėlis kokiais nors psedopatriotinais sumetimais bando ją uždengti savo vėliava, praporas ją peršviečia ir rodo to pačio pseudopatrioto „tikras” spalvas.
Taip dabar atsitinka Lietuvoje, kur vadinamieji patriotai ragina Liepos 11-12 „eiti į gatves” su Lietuvos vėliava. Atseit parodyti, kad čia Lietuva. O tuo pačiu (nors tai nesakoma viešai) užgožti Ukrainos vėliavas. Turiu sakyti, kad žaviuosi rusų sumanumu, net bandant pasukti mūsų pačių semiotiką prieš save pačius.”
Įrašas sulaukė didžiulio internautų susidomėjimo ir ne vienas klausė, ar toks elgesys neturėtų būti traktuojamas kaip valstybės simbolių išniekinimas. Dabar dėl to aiškinsis policija.
Į Generalinę prokuratūrą dėl šio įrašo kreipėsi pilietis Ramojus Girinskas. Jo pareiškime prokuratūrai prašoma pradėti ikiteisminį tyrimą dėl valstybės simbolių išniekinimo.
Generalinė prokuratūra perdavė medžiagą policijai. Kaip „Vakaro žinioms” nurodė policijos atstovas, Vilniaus m. 2-ajame PK pradėtas informacijos tikslinimas, renkama medžiaga pagal LR BK 127 str. (Valstybės simbolių išniekinimas).
Išvadino vatnikais
Skundą Generalinei prokurorei pateikęs R.Girinskas taip pat prašo prokuratūros ištirti, ar J.Ohmanas nekurstė nesantaikos, kai LRT eteryje pristatinėjo akciją už Ukrainą NATO. Laidos metu, kalbėdamas apie akciją ir socialinėje erdvėje kilusią iniciatyvą kelti Lietuvos vėliavas, vyras sakė: „Šitie mūsų vatnikai, savickai ir panašiai… Kokie ten reikšmingi bebūtų, realiai tai yra nulis. Nori pasidaryti sau piarą, ir tuo pačiu būti naudingi Rusijai. Čia labai negražiai sakau, bet matau visa tai. Čia truputį juokinga, truputį graudu. „Patriotai”. Kas čia patriotas? Čia esu aš, atsiprašau. Bet čia marginalai.”
R.Girinskas sako, kad tai yra neapykantos kalba. „Pirma, tai yra nepagarba Lietuvos žmonėms ir jos patriotams. Antra, tai yra neapykantos kalba, nukreipta į konkrečią žmonių grupę, t.y. kuri ragina nepamiršti Lietuvos vėliavos ir kelti ją. Trečia, tai aiški žinutė, kad kas neva nepaklus diktatui, tas yra marginalas, ir išvadinamas kitais neetiškais epitetais. Ketvirta, tai aiškus visuomenės priešinimas, suprask, kas pasirenka Lietuvos vėliavą, dirba Rusijos naudai”, – „Vakaro žinioms” sakė jis.
Vyras teigia nebijantis ir pats užsitraukti marginalo etiketės: „Nebaisu, nes toks nesu. Man Lietuva svarbiausia, Lietuvos interesai pirmiausia. Kaip galiu bijoti kovoti už savo įsitikinimus? Jei kiekvienas bijosim, grįšime į baudžiavą, nors dabartinė santvarka jau ir yra baudžiava. Geriau mirti stovint, nei gyventi klūpant.
Manau, tai papiktino ir daugiau žmonių, bet daugelis bijo būti „marginalu”, „vatniku” ir nesiryžta tam paprieštarauti. Mes turime didžiulę propagangos mašiną, ir nieks nenori išsišokti. Pažiūrėkite, kaip dabar formuojama nuomonė: visi, kas nepritaria vienai ar kitai nuomonei, metami į bendrą katilą, ir žiūrėk visi vienos spalvos gaunasi. Nesvarbu ar Žydrūnas Savickas pažįsta Lobovą ar Celofaną, bet dabar jie yra vienoje grupėje kartu su Paleckiu ir Ragelskiu. Taip tai dabar veikia.”
Ikiteisminio tyrimo nepradėjo
Minėta laida papiktino ir daugiau žmonių. Dėl laidos generalinė prokurorė Nida Grunskienė sulaukė skundo ir iš Lietuvos šeimų sąjūdžio. Apie skundo nagrinėjimo eigą socialiniame tinkle informavęs Algimantas Rusteika nurodė, kad pareiškimas buvo persiųstas Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus apylinkės prokuratūrai, kuri pavedė Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariatui patikslinti gautą medžiagą. Liepos 5 d. gautas Vilniaus apskrities VPK Vilniaus miesto antrojo PK 1-mojo veiklos skyriaus nutarimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą.
„Atsisakymas grindžiamas tuo, kad J.Ohmano (cituoju): „išsakytuose žodžiuose neįžvelgiama raginimo tiesiogiai kurstyti kitus asmenis niekinti, menkinti, įžeidinėti, diskriminuoti tam tikrą žmonių grupę”, – rašo A.Rusteika.
Kartu jis prideda citatą iš Baudžiamojo kodekso 170 straipsnio 2 dalies, kurioje rašoma, kad „tas, kas viešai tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, odos spalvos, tautybės, kalbos, kilmės, etninės kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.”
„Kas moka lietuviškai, perskaitys – įstatymo straipsnyje aiškiai ir nedviprasmiškai nustatyta, kad viešas niekinimas, neapykantos skatinimas ir tyčiojimasis yra nusikalstama veika nepriklausomai nuo to, ar tuo siekiama kokių nors tikslų”, – sako A.Rusteika. Jis pridūrė, kad nutarimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą yra apskųstas.
Prašo atimti apdovanojimą
Po laidoje išsakytų žodžių skundų gavo ne tik prokuratūra ir policija, bet ir šalies vadovai. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Zigmas Vaišvila ir buvęs Lietuvos kariuomenės vadas atsargos generolas leitenantas Valdas Tutkus kreipėsi į šalies prezidentą Gitaną Nausėdą ir premjerę Ingridą Šimonytę. Rašte teigiama, kad „tokiais veiksmais J.Ohmanas viešai visuomeninio transliuotojo LRT eteryje išniekino valstybės vėliavą, susiejęs Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimą su veikimu Rusijos valstybės, kuri Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimuose skelbiama esanti grėsme Lietuvos nacionaliniam saugumui, naudai.”
Rašte nurodoma, kad dabartinė geopolitinė situacija Lietuvoje tokiems pasisakymams – labai pavojingas laikas. „J.Ohmanas, išnaudodamas sudėtingą Lietuvos geopolitinę situaciją dėl karo Ukrainoje, įvykdė viešą kurstymą prieš mus ir visus Lietuvos Respublikos piliečius, kurie nori teisėtai naudoti Lietuvos valstybės vėliavą, siekdami savisaugos ir saugumo Lietuvos valstybei NATO renginio Lietuvoje metu. J.Ohmanas tai padarė viešai ir įžūliai tyčiodamasis iš mūsų, niekindamas mus, skatindamas neapykantą mums ir kurstydamas kitus žmones prieš mus, siekdamas diskriminuoti mus ir visus Lietuvos Respublikos piliečius dėl mūsų ir jų įsitikinimų bei pažiūrų.”
Prezidento prašoma panaikinti ordiną „Už nuopelnus Lietuvai”, kuris buvo suteiktas J.Ohmanui 2017 m.
Šaltinis: respublika.lt