Lenkija nuo vasario 1 d. pusmečiui sustabdė pridėtinės vertės mokesčio (PVM) taikymą maisto produktams ir sumažino PVM tarifą degalams nuo 23 iki 8 procentų. Šis sprendimas pasak kaimyninės šalies valdančiųjų turi sumažinti infliaciją vartotojams. Lietuvos ekonomistai tokiam lenkų vyriausybės sprendimui nepritaria, tačiau Lietuvos gyventojai jau plūsta į pasienyje veikiančius prekybos centrus.
Netoli Lietuvos sienos esančiuose Suvalkuose lietuviai iš prekybos centro su krepšiais ir vežimėliais tempia pirkinius į automobilius.
„Lietuvos ryto“ televizijos Suvalkuose kalbinti lietuviai teigė, kad apsipirkti Lenkijoje neabejotinai pigiau. Štai pirkėja sakė, kad net nėra ko lyginti, kiek maisto produktų galima nusipirkti už 100 eurų Lenkijoje ir kiek Lietuvoje.
Kalbintas vyras taip pat tikino, kad laukė, kol Lenkijoje bus panaikintas PVM maisto produktams ir kainos dar labiau nukris.
LENKIJA TAPO LIETUVIŲ TRAUKOS CENTRU: PRISTABDŽIUS PVM Į SUVALKUS JAU PIRMĄ DIENĄ PRADĖJO PLŪSTI ŽMONĖS
Dar viena pirkėja pabrėžė, kad norint sutaupyti, vis tiek reikia žiūrėti, ką renkiesi.
Iki vasario mėnesio daugumai maisto produktų Lenkijoje taikytas 5 proc. PVM, išskyrus prabangos prekes. Dabar jis pusmečiui visiškai panaikintas.
Štai „Lietuvos ryto“ televizijai viena pirkėja atviravo, kad Lenkijoje ženkliai pigesnė mėsa, pienas, dalis saldumynų, sauskelnės. Tiesa, moteris teigė, kad lentynos parduotuvėse jau pustuštės.
„Dabar atrodo, kad verta atvažiuoti. Tikrai kainos pas mus auga nerealiai. Viskas spaudžia žmones iš visų pusių. Viskas spaudžia“, – nusivylęs lietuviškomis kainomis teigė vienas iš pirkėjų Lenkijoje.
Pusmetį PVM Lenkijoje nebus taikomas dujoms ir trąšoms. Pasak Lenkijos Vyriausybės, visų PVM mokesčių sumažinimas reiškia , kad į biudžetą bus surinkta beveik 4,5 mlrd. eurų mažiau pajamų.
Iš Lietuvos atvykę savo automobiliu sako, kad nuo vasario ir degalus pilsis nebe Lietuvoje, o Lenkijoje.
Degalinėse lietuvių taip pat apstu. Kalbintas vairuotojas pasakojo, kad anksčiau į Lenkiją degalų nevažiuodavo, tačiau dabar jau žada. Kitas lietuvis taip pat skaičiavo, kad taip labiau apsimoka: vieno litro dyzelio kaina čia 5,24 zloto, kas būtų apie 1,14 euro. Anot jo, mažiausia kaina Lietuvoje būtų bent 1,3 euro.
Į Suvalkus atvykę net Vilniaus, Raseinių gyventojai sako, kad Lietuvos valdžia irgi turėtų mažinti PVM ar kelti algas.
Viena iš pirkėjų „Lietuvos ryto“ televizijai kalbėjo: atlyginimus vieniems pakėlė, kitiems nekėlė, tačiau juos reikia didinti „ne 20 euro centų, o 200 eurų“.
Kiaulių augintojų asociacijos tarybos narys Ričardas Valiulis sakė, kad situacija tikrai nepavydėtina: skerdykloms dirbti neapsimoka – joms patogiau produkciją atsivežti iš Lenkijos, Danijos, Vokietijos.
Kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas taip pat pripažino, kad reikia imtis veiksmų: „Mažinkime importą, išlaikykime savo augintojus ir galbūt dar galime galvot apie plėtrą. Šitoje momentinėje situacijoje mums reikia pagalbos.“
Pasak kiaulių augintojų, sektorius išgyvena krizę, todėl nesulaukę valstybės pagalbos devyniems iš dešimties kiaulių laikytojų gresia nutraukti veiklą.
Šaltinis: lrytas.lt