Du rusai ir ukrainietis buvo nuteisti kalėti iki gyvos galvos dėl MH17 lėktuvo numušimo 2014 metais

Naujienos

Nyderlandų teismas už akių nuteisė du rusus ir vieną ukrainiečių separatistą už „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo numušimą 2014 metais Ukrainos Donecko srityje – jiems skirtas įkalinimas iki gyvos galvos.

Papildyta V. Zelenskio komentaru.

Rusijos piliečiai Igoris Girkinas, buvęs Rusijos federalinės saugumo tarnybos pulkininkas, ir Sergejus Dubinskis, dirbęs Rusijos karinės žvalgybos agentūroje GRU, nuteisti kartu su Ukrainos separatistu Leonidu Charčenka, kuris, kaip manoma, 2014 m. liepą vadovavo koviniam daliniui Donecko srityje. Jie pripažinti kaltais dėl nužudymo ir tyčinio lėktuvo katastrofos sukėlimo.

Ketvirtasis įtariamasis – Rusijos pilietis Olegas Pulatovas, buvęs Rusijos specialiųjų pajėgų „Spetsnaz-GRU“ karys – išteisintas.

Teismas taip pat apskaičiavo, kad bendra kompensacijos suma MH17 lėktuvo aukų artimiesiems, kurią turėtų sumokėti nuteistieji, siekia daugiau kaip 16 mln. Eur.

Savo nuosprendyje teismas patvirtino, kad lėktuvas buvo numuštas Rusijos gamybos raketa, paleista iš lauko Rytų Ukrainoje.

„Teismas laikosi nuomonės, kad MH17 buvo numuštas paleidus „Buk“ raketą iš ūkio lauko netoli Pervomaisko, taip nužudant 283 keleivius ir 15 įgulos narių“, – sakė pirmininkaujantis teisėjas Hendrikas Steenhuisas, kurį cituoja „Reuters“.

Pasak teismo, tuo metu, kai lėktuvas buvo numuštas, Rusija visiškai kontroliavo separatistų pajėgas Rytų Ukrainoje.

„Nuo 2014 m. gegužės vidurio Rusija turėjo vadinamąją bendrą „Donecko liaudies respublikos“ kontrolę“, – sakė H. Steenhuisas.

Skaitydamas teismo sprendimą H. Steenhuisas pažymėjo, kad kaltinamieji MH17 byloje neturi imuniteto nuo baudžiamojo persekiojimo, nes jie nėra Rusijos ginkluotųjų pajėgų nariai.

Gruodį prokurorai visiems keturiems kaltinamiesiems pareikalavo skirti įkalinimo iki gyvos galvos bausmes. Visi jie teisiami už akių.

Maskva neigia bet kokį dalyvavimą ar atsakomybę už MH17 numušimą, o 2014 m. ji taip pat neigė bet kokį buvimą Ukrainoje.

Ivanas Nechajevas, Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovės spaudai pavaduotojas, ketvirtadienį žurnalistams sakė, kad vyriausybė išnagrinės teismo išvadas.„Nagrinėsime šį sprendimą, nes visais šiais klausimais svarbus kiekvienas niuansas“, – sakė jis.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį gyrė teismo sprendimą, kurį pavadino svarbiu.

„Svarbus Hagos teismo sprendimas. Pirmieji nuosprendžiai MH17 numušimo kaltininkams, – tviteryje parašė V. Zelenskis. – Labai svarbu patraukti atsakomybėn ir kurstytojus, nes nebaudžiamumo jausmas skatina naujus nusikaltimus.“

2014 m. liepos 17 d. iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridęs orlaivis „Boeing 777“ buvo numuštas virš prorusiškų separatistų kontroliuojamos teritorijos Rytų Ukrainoje. Per katastrofą žuvo visi 298 orlaivyje buvę žmonės, įskaitant 196 Nyderlandų piliečius.

2020 m. prasidėjęs teismo procesas įgavo naują reikšmę po vasario pabaigoje prasidėjusios Rusijos invazijos į kaimyninę Ukrainą, kur Maskvos pajėgos įtariamos įvykdžiusios daug naujų karo nusikaltimų.

Šaltinis: verslo žinios

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis
Reklama
error: Alert: Content is protected !!