Ekonomistai perspėja mus – maistas šiemet gali brangti iki 20 proc: „Šie metai bus didelių kainų šuolių metai“

Naujienos

Tęsdama karą Ukrainoje Rusija grasina pasauliui badu. Jungtinių Tautų generalinis sekretorius perspėja apie artėjantį bado uraganą, ypač skurdžioms Afrikos valstybėms. Lietuvos vyriausybė ir ūkininkai ramina, esą Lietuva grūdų nepritrūks, mat mūsų šalies ūkininkai jų priaugina daugiau nei pakankamai ir gali daugiau kaip pusę eksportuoti.

Ūkininkai skundžiasi, kad auginti derlių šiemet labai brangu išbrangus trąšoms ir degalams, tad ekonomistai perspėja, kad visas maistas šiemet gali brangti iki 20 proc.

Mažeikių rajono ūkininkas Andrejus ruošiasi jau artimiausiomis savaitėmis imtis sėjos. Kai tik dar labiau atšils, ūkininkas rengiasi pasėti 50 hektarų žirnių ir 100 hektarų miežių. Žieminiai kviečiai beveik 400-uose hektarų ir rapsai jau auga pasėti prieš žiemą. Tačiau ūkininkas dar neskuba tręšti dirvų – palyginti su pernai degalai pabrango trigubai, o trąšos – keturis, šešiskart.

„Nežinom, ką daryti, esam šoke. Grūdai pakilo dvigubai, o trąšos 4 kartus. Šiemet bus problema su grūdų savikaina. Trąšų kainos neadekvačios, žiauriai kyla. Tręšim labai taupiai, derlius gali nukentėti“, – sako ūkininkas Andrejus Virkutis.

Biržų rajone ūkininkaujantis Kęstutis skundžiasi, kad šiemet miežius teks auginti labai brangiai. Tad ketina sėti daugiausia pupas ir žirnius, nes jiems reikia mažiau trąšų.

„Lyginant pernai kovą, salietra kainavo 220 eurų, šiandien – 1200 eurų. Pabrangę 6 kartus, amonio sulfatas kainavo 150 eurų, šiandien – 700 eurų. Be šių trąšų niekaip“, – kalba ūkininkas Kęstutis Armonas.

Artimiausiomis savaitėmis ketinantys jau pradėti sėją, grūdų augintojai prašo valdžios mažinti biurokratines kliūtis, leisti patiems spręsti, kiek ir ko auginti. Esą turėtų būti šiemet prioritetas kuo daugiau plotų užsėti javais, kai pasauliui gresia jų trūkumas.

„Jei pritrūks nors kiek grūdų, gali kilti panika. Badas tam tikruose regionuose ir panika visame pasaulyje. Raginame nesulaukti to momento, užbėgti įvykiams už akių, valstybėms kaupti rezervus, didinti limitus, juos laikyti daugelyje vietų, ne vienoje, nes patirtis Ukrainos rodo, kad priešas gali labai lengvai sunaikinti rezervus, jei sukoncentruoti vienoje vietoje“, – aiškina grūdų augintojų asociacijos prezidentas Aušrys Macijauskas.

Žemės ūkio ministras ramina, kad dėl karo Ukrainoje Lietuva grūdų tikrai nepritrūks, mat užsiaugina pakankamai ir dar 60 proc. eksportuoja. Tačiau besiskaundžiantiems dėl išaugusių sąnaudų ūkininkams taip pat padėti neskuba.

„Kainų šokas kuro buvo, dabar stabilizavosi, trąšų buvo šokas, didesnio turbūt nebus“, – teigia žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

O Jungtinių Tautų vadovas Antonio Guteresas perspėja, kad virš pasaulio ekonomikos pakibo Damoklo kardas. Anot jo, kare Ukrainoje nebus laimėtojų, tik pralaimėtojai. Jis ragina baigti kariauti ir perspėja apie vargingiausioms šalims, ypač Afrikoje, gresiantį badą.

Dėl išbrangusių grūdų, anot ekonomistų, toliau brangs ir maisto produktai, ir pašarai. O jei ūkininkai šiemet dar ir tręš mažiau, gali būti mažesnis derlius, dėl ko grūdų kainos dar labiau kils.

„Brangs duona, kiti gaminiai iš grūdų, brangs ir kitos maisto prekės. Šie metai bus didelio kainų šoko metais. Jau dabar maisto kainų augimas dviženklis, reikia viltis, kad nepamatysime 20 proc. augimo“, – komentuoja ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Kylančios degalų, komunalinių paslaugų ir maisto kainos jau stabdo vartojimą, sako ekonomistas. Žmonės už tuos pačius produktus ir daiktus priversti mokėti brangiau nei pernai, tad privatus vartojimas greičiausiai liks pernykščiame lygyje.

Šaltinis: tv3.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt
error: Alert: Content is protected !!