Gudobelės arbata padės sustiprinti širdį bei visą organizmą

Sveikata

Pagalvojus apie gudobelę viena dažnesnių asociacijų, tikriausiai, būtų lašeliai širdžiai raminti. Tačiau gudobelė turi daug daugiau ir daug įvairesnių naudingųjų savybių. Organizmo stiprinimo ir gydymo tikslais naudojamos gudobelės uogos, lapai, žiedai. Iš jų gaminamos kapsulės, skystas ekstraktas arba tinktūra, ruošiama gudobelės arbata.  

Kaip atpažinti gudobelę?

Gudobelė (lot. Crataegus) yra erškėtinių (lot. Rosaceae) augalų šeimai priklausantis augalas. Tai dažnas augalas tiek soduose, tiek ir natūralioje gamtoje – pievose, pamiškėse, pakelėse. Gentyje yra apie 200 rūšių augalų. Auga Europoje, Šiaurės Amerikoje, Azijoje. Priklausomai nuo rūšies, gudobelė gali užaugti iki 3–5 m aukščio. Dažniausiai gudobelė primena sumedėjusį krūmą. Šie augalai išsiskiria aštriais spygliais, dengiančiais ūglius.

Gudobelės lapai yra nedideli, vėduoklės formos, šiek tiek primena ginkmedžio lapus, tačiau yra labiau karpyti. Gudobelė žydi pavasarį ir vasaros pradžioje, gausiais, dažniausiai baltais, penkių žiedlapių žiedeliais. Žiedai pasižymi ne itin maloniu kvapu, nes juose yra organinio junginio trimetilamino.

Gudobelės vaisiai, priklausomai nuo rūšies, gali būti apvalūs, pailgi, kriaušės formos. Vaisiai sunoksta rugpjūčio ir rugsėjo mėnesį. Sunokę vaisiai būna raudonos, oranžinės ar geltonos spalvos. Skoniu ir tekstūra kažkiek primena erškėtuoges. Vaisiuose esančios sėklytės panašios į obuolio, yra šiek tiek toksiškos dėl sudėtyje esančios ciano vandenilio rūgšties.

Gudobelė

Gudobelės vaistinė žaliava: kada rinkti, kaip ruošti?

Gydomosioms ir stiprinamosioms arbatoms bei nuovirams ruošti naudojami gudobelių lapai, žiedai ir vaisiai. Vaistažolių atsargų prisirinkti ir pasiruošti galima tiek iš sode augančios gudobelės, tiek ir iš laukinės. Jei žaliavą rinksite iš gamtoje augančios gudobelės, svarbu, kad ji augtų kuo toliau nuo kelių ir gatvių.

  • Gudobelės lapai renkami prieš augalui pražystant, maždaug balandžio mėnesį ar gegužės pradžioje. Tuomet lapeliai yra vertingiausi. Tačiau jei nespėjote to padaryti pavasarį, lapus galima skinti ir vėliau.
  • Gudobelės žiedai renkami, kai pradeda žydėti, geriausia – gegužės mėnesį. Naudingas yra ir ypač ankstyvas, vos besiskleidžiančių žiedelių derlius.
  • Gudobelės uogos renkamos kai jos sunoksta, t. y. maždaug rugpjūčio ar rugsėjo mėnesį.

Surinkta vaistinė žaliava džiovinama nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje, šiltoje ir sausoje  vietoje. Gudobelių vaisius galima džiovinti taip pat kaip ir kitus vaisius ar uogas, pavyzdžiui, specialioje džiovyklėje arba orkaitėje. Jas taip pat galima šaldyti – tokiu būdu visą žiemą turėsite šviežių gudobelės vaisių.

Sudžiovintą gudobelės žaliavą patartina laikyti popieriniame arba natūralaus audinio maišelyje, tamsioje, sausoje ir gerai vėdinamoje vietoje. Suvartoti reikėtų per du metus. 

Jei pasiruošti gudobelės žaliavos neturite galimybės, jos galima nusipirkti vaistinėse ar kitose, specialiose prekybos vietose.

Džiovintos gudobelės uogos

Gudobelės nauda sveikatai

Tradicinėje Rytų medicinoje mažiausiai nuo VII a. gudobelės uogos buvo naudojamos kaip viena pagrindinių vaistažolių. Šimtus metų gudobelė naudojama trijų pagrindinių negalavimų – virškinimo sutrikimų, širdies ligų ir aukšto kraujospūdžio gydymui.

Šiuolaikinė medicina taip pat pripažįsta daugelį gudobelės gydomųjų savybių, tačiau jos poveikis kai kurių ligų gydymui iki šiol tebetyrinėjamas. Vartojant iš gudobelės augalo dalių paruoštą arbatą galima ne tik sustiprinti organizmą, tačiau ir užkirsti kelią pavojingoms ligoms bei jas gydyti.

  • Gudobelės arbatoje gausu antioksidantų, kurie apsaugo organizmą nuo laisvųjų radikalų žalos, galinčios sukelti lėtines ligas, tame tarpe vėžį. Antioksidantai taip pat yra svarbūs imuniteto stiprinimui.
  • Gudobelės arbata (bei kiti preparatai) naudojama kaip natūrali priemonė širdies ligų prevencijai ir gydymui. Gudobelė gali padėti sergant krūtinės angina, lengvu širdies nepakankamumu, hipertenzija. Vis dėlto yra prieštaringos informacijos dėl gudobelės poveikio žmonėms, sergantiems vidutiniu ir sunkiu širdies nepakankamumu. Esant tokiai būklei dėl gudobelės vartojimo būtina pasikonsultuoti su gydytoju.
  • Gudobelės turi kraujagysles plečiantį poveikį. Padeda sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje. Gudobelės uogos turi priešuždegiminių savybių.
  • Gudobelių arbata naudojama virškinimo sutrikimams gydyti. Ypač rekomenduojama esant skrandžio skausmui. Uogose yra skaidulų, kurios, padeda suvirškinti maistą, mažina vidurių užkietėjimą ir veikia kaip probiotikas.
  • Pirminės tyrimų išvados rodo, kad gudobelė gali veikti kaip raminanti priemonė. Dėl šios savybės gudobelių arbata gali būti vartojama nerimo sutrikimų, depresijos simptomų lengvinimui.
  • Be to, gudobelės arbata gerina kraujotaką, gali sulėtinti odos senėjimo procesus.

Gudobelės nauda sveikatai

Gudobelės arbatos ruošimas

Norėdami pasigaminti gudobelės arbatos, užplikykite 1–2 arbatinius šaukštelius džiovintų gudobelės lapų, žiedų ar uogų verdančiu vandeniu ir palaikykite 5–10 minučių.

Kuo daugiau žaliavos naudosite arba kuo ilgiau ją mirkysite, tuo arbatos koncentratas bus stipresnis. Paruoštą stiprų koncentratą prieš geriant patartina praskiesti vandeniu.

Jei pageidaujate, arbatą galite saldinti medumi.

Tam, kad gudobelių arbata turėtų teigiamą naudą organizmui, gerkite ją reguliariai.

Gudobelės uogų arbata

Gudobelės uogų arbatos skonis apibūdinamas kaip „maloniai aštrus“, tačiau jis gali skirtis priklausomai nuo gaminimo būdo ir naudojamos gudobelės žaliavos.

Gudobelės uogų arbata dažniau gaminama iš džiovintų uogų. Arbata iš šviežių uogų paprastai būna ne tokio išraiškingo skonio.

Arbatai reikės:

  • 2 valgomųjų šaukštų džiovintų gudobelės uogų,
  • 2 puodelių virinto vandens.

Gudobelių uogų arbatą galima ruošti dviem būdais:

  1. Džiovintas gudobelės uogas sudėkite į arbatos ruošimo indą. Užpilkite virintu, vos pravėsusiu vandeniu, uždenkite ir palikite pastovėti, geriausia kelias valandas arba per naktį. Prieš geriant perkoškite, šiek tiek pašildykite ir mėgaukitės.
  2. Į puodą sudėkite džiovintas gudobelės uogas ir užpilkite vandeniu. Puodą užvirinkite, sumažinkite ugnį ir dar pavirkite apie 20 minučių. Išjunkite ugnį ir nuovirą palikite pastovėti dar kelias valandas. Prieš geriant perkoškite, šiek tiek pašildykite ir mėgaukitės.

Gudobelės uogų arbata

Šalta gudobelės arbata

Tikriausiai nesate ragavę ledinės gudobelių arbatos? Tai nuostabiai gaivus, turintis unikalų, aštroką vaisių skonį, gėrimas! Šią arbatą lengva paruošti, ji turi troškulį malšinantį poveikį ir puikiai tinka prie bet kokio patiekalo.

Arbatai paruošti reikės:

  • keleto valgomųjų šaukštų džiovintų gudobelės uogų (kuo daugiau – tuo geriau),
  • cukraus (pagal skonį),
  • vandens (tiek, kiek arbatos planuojate pagaminti).  

Į vidutinį puodą suberkite džiovintas gudobelės uogas ir užpilkite vandeniu. Viską užvirinkite, sumažinkite ugnį ir virkite 45 minutes. Kai nuoviras įgaus sodrią gintaro spalvą, ugnį išjunkite. Tuomet supilkite cukrų ir maišykite kol jis ištirps. Leiskite arbatai visiškai atvėsti. Į stiklines pridėkite ledo kubelių ir per sietelį pilkite arbatą. Jei arbata jūsų skoniui pasirodys per aitri, galite papildomai įsidėti medaus.

Gudobelės vaisiai mityboje

Teigiamos naudos sveikatai galite gauti į savo mitybą įtraukę gudobelės vaisius arba produktus su šiais vaisiais:

  • Šviežios gudobelės uogos yra aštraus, šiek tiek saldaus skonio. Jos gali būti puikus užkandis kelionėje ar darbe. Tik geriau nevalgykite gudobelės sėklų, nes jose, kaip ir obuolių sėklose, yra toksino cianido.
  • Iš gudobelės uogų, arba derinant jas su kitomis uogomis, galima gaminti uogienę, džemą, sirupą.
  • Gudobelės uogos gali būti naudojamos kaip įdaras įvairiems kepiniams.
  • Gudobelės uogos gali būti dedamos į padažus, košes, salotas ir pan.
  •  Iš gudobelių uogų galima paruošti kvapnųjį actą, kuriuo galėsite gardinti salotas.

Gudobelės arbata

Gudobelės arbata stiprina plaukus

Gudobelėje esančios natūralios cheminės medžiagos (mineralai, vitaminai, antioksidantai) turi teigiamą poveikį viso organizmo sveikatai. Ne išimtis ir išorinis grožis. Gudobelės arbata gali būti veiksminga priemonė nuo plaukų slinkimo. Išbandyti šią priemonę labai paprasta, o efektas gali būti pranokstantis lūkesčius.

Pasiruoškite koncentruotą gudobelės žaliavos (geriausia – džiovintų lapų ar/ir žiedų) arbatos antpilą. Šiam tikslui naudojamą arbatą galima praturtinti ir ajerų, dilgėlių, varnalėšų žaliava. Vėsiu arbatos antpilu ištrinkite plaukus, apriškite natūralaus audinio rankšluosčiu ir palaikykite apie 3 valandas. Tuomet plaukus išskalaukite.

Procedūrą atliekant pirmą kartą, rankšluosčiu pridengtus plaukus laikykite trumpiau ir stebėkite, ar nuoviras nesukelia nepageidaujamos reakcijos. Jei jaučiate diskomfortą, plaukus nedelsiant išskalaukite.

Šalutinis gudobelės arbatos poveikis

Gudobelė laikoma saugiu augalu. Šalutinis poveikis yra retas ir, dažniausiai, lengvas arba vidutiniškai lengvas. Nepageidaujamas poveikis gali pasireikšti prakaitavimu, galvos skausmu, mieguistumu, stipriu širdies plakimu, lengvu bėrimu, nerimu ir virškinimo trakto sutrikimu.  

Tačiau kai kuriais atvejais gudobelės vartojimas gali išprovokuoti ir rimtesnius sveikatos sutrikimus. Nevartokite gudobelės arba prieš vartojimą pasikonsultuokite su gydytoju, jeigu:

  • Esate nėščia arba maitinate krūtimi.
  • Jei esate alergiškas erškėtinių šeimos augalams ar turite kitų alergijų.
  • Jei vartojate kraują skystinančius vaistus.
  • Jei sergate vidutiniu arba sunkiu širdies nepakankamumu ir dėl to geriate vaistus.
  • Jei sergate širdies aritmija.

Šaltiniai:
https://www.healthline.com/nutrition/hawthorn-berry-benefits
https://healthiersteps.com/hawthorn-tea-benefits-that-will-improve-your-health/
https://www.healthygreensavvy.com/hawthorn-berry-tea-recipe/
https://thewoksoflife.com/hawthorn-iced-tea/
https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=19&contentid=Hawthorn
https://realselfsufficiency.com/foraging-101-how-to-identify-and-harvest-hawthorn/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.


Šaltinis: arbatosnauda.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt