Sraigtasparnis, kuriame buvo Irano prezidentas Ebrahimas Raisi, sekmadienį pateko į avariją, pranešė valstybinė žiniasklaida. Gelbėtojams dar nepavyko nustatyti, kur yra prezidentą skraidinęs sraigtasparnis, pranešama, kad dėl prastų oro sąlygų ir tamsos paieškos iš oro sustabdytos.
Neįvardytas Irano pareigūnas agentūrai „Reuters“ sakė, kad po „avarijos“ prezidento ir jo užsienio reikalų ministro gyvybei iškilo „pavojus“. Iki šiol Irano valstybinė žiniasklaida skelbė, kad Ebrahimo Raisi sraigtasparnis buvo priverstas „kietai nusileisti“.
Skelbiama, jog Irano prezidentą ir užsienio reikalų ministrą skraidinusio sraigtasparnio katastrofos vietos gelbėtojai dar nepasiekė ir „susiduria su sudėtingomis ir komplikuotomis sąlygomis“, pranešė Irano vyriausybės atstovas.
„Kai kuriais nepatvirtintais pranešimais teigiama, kad Rytų Azerbaidžano provincijoje įvyko sraigtasparnio, kuriuo skrido prezidentas Raisi, avarija“, – anksčiau teigė Irano valstybinė televizija. Vėliau paskelbta, kad gelbėtojai bando pasiekti nelaimės vietą, tačiau jiems trukdo prastos oro sąlygos – smarkus lietus ir vėjas. BBC anksčiau skelbė, jog vyksta plataus masto sraigtasparnio paieškos operacija, kurioje dalyvauja Raudonojo Pusmėnulio gelbėtojai, kariškiai ir policija.
Vakare „aljazeera.com“ pranešė, jog pablogėjus oro sąlygoms, paieškos iš oro sustabdytos. Pasak gelbėjimo tarnybų organizacijos atstovo, jos „tapo neįmanomos netrukus po to, kai sutemo“.
Anot jo, „tęsti operacijų iš oro nebebuvo įmanoma dėl regione tvyrančio intensyvaus rūko“. Pareigūnas pridūrė, jog į rajoną, kuriame gali būti nukritęs sraigtasparnis, išsiųsta daugiau greitosios pagalbos automobilių.
CNN cituoja Irano pareigūnus, teigiančius, kad atokioje, kalnuotoje Rytų Azerbaidžano provincijoje paiešką apsunkina tirštas rūkas ir naktį užeinantis didžiulis šaltis.
Valstybinė televizija nurodė, kad incidentas įvyko netoli Džolfos miesto, esančio pasienyje su Azerbaidžanu, maždaug už 600 km į šiaurės vakarus nuo Irano sostinės Teherano.
Kartu su E. Raisi keliavo Irano užsienio reikalų ministras Hosseinas Amirabdollahianas, Irano Rytų Azerbaidžano provincijos gubernatorius ir kiti pareigūnai, pranešė IRNA, Irano naujienų agentūra.
Vienas vietos valdžios pareigūnas, apibūdindamas incidentą, pavartojo žodį „avarija“, tačiau iraniečių laikraščiui jis pripažino, kad įvykio vietos jis dar nepasiekė. Nei IRNA, nei valstybinė televizija kol kas nepateikė jokios informacijos apie E. Raisi būklę.
E. Raisi buvo nuvykęs į Azerbaidžaną, kad kartu su šios šalies prezidentu Ilhamu Aliyevu atidarytų užtvanką – trečiąją, kurią abi šalys pastatė Arakso upėje. Grįžęs nuo sienos su Azerbaidžanu, prezidentas E. Raisi vyko į Tabrizo miestą Irano šiaurės vakaruose.
Pasak BBC, valstybinė žiniasklaida patvirtino, kad prezidentas Ebrahimas Raisi skrido sraigtasparniu, kuriam sekmadienį teko leistis „sunkiomis sąlygomis“.
BBC cituoja Ahmadą Alirezabeigi, Irano Tabrizo miesto parlamento narį, žurnalistams Teherane sakiusį, kad gelbėtojams dar nepavyko nustatyti, kur yra prezidentą skraidinęs sraigtasparnis.
Reformistinis dienraštis „Shargh“ pranešė, kad „prezidentą skraidinęs sraigtasparnis sudužo“, o kiti du sraigtasparniai saugiai nusileido.
Kas galėjo nutikti Irano prezidentą skraidinusiam sraigtasparniui, neaišku. Pusiau oficialios Irano naujienų agentūros pateikia prieštaringus pranešimus. Tačiau jos vieningai teigia, kad vienas iš trijų sraigtasparnių, skraidinusių prezidentą ir jo palydą iš pasienio regiono Irano šiaurės rytuose, „susidūrė su sunkumais dėl didelio rūko šalies šiaurės rytuose“.
Pasak BBC, jokio ryšio su sraigtasparniu, prezidentu ir jo palyda nėra. Islamo revoliucijos gvardijos korpusui artima naujienų agentūra „Fars News Agency“ pranešė, kad gelbėtojai bando nustatyti sraigtasparnio buvimo vietą.
Ultrakonservatyvus politikas
63-ejų Irano prezidentas Ibrahimas Raisi laikomas ultrakonservatyviu politiku. Irano prezidento rinkimus, kuriuose dalyvavo mažiausiai rinkėjų per visą Islamo Respublikos istoriją, jis laimėjo 2021-aisiais. I. Raisi pakeitė nuosaikių pažiūrų Hassaną Rouhani, o per pastarąją kadenciją Iranas patyrė nemažai krizių ir konfliktų. Be to, šalį smukdo socialinė bei ekonominė krizė ir JAV sankcijos Teheranui dėl jo branduolinės programos.
Ir pačiam I. Raisi taikomos JAV sankcijos, iš dalies dėl jo dalyvavimo 1988 m. vykdant masines egzekucijas tūkstančiams politinių kalinių, baigiantis kruvinam Irano ir Irako karui.
I. Raisi laikomas Irano aukščiausiojo lyderio ajatolos Ali Khamenei protežė, kai kurie analitikai spėja, kad jis galėtų pakeisti 85 metų lyderį po jo mirties arba šiam atsistatydinus iš posto.
Pasak „lrt.lt“, I. Raisi „dėvimas juodas turbanas simbolizuoja tiesioginę kilmę iš islamo pranašo Mahometo, o šiitų dvasininkų hierarchijoje jis turi religinį titulą „hojatoleslam“ – pažodžiui „islamo įrodymas“, – vienu rangu žemesnį už ajatolos titulą“.
Pats ajatola Ali Khamenei susitikikęs su dingusiųjų šeimomis išreiškė susirūpinimą dėl dingusio sraigtasparnio.
„Tikimės, kad Dievas grąžins garbingąjį prezidentą ir jo palydovus į tautos rankas. Visi turi melstis už šių valstybės tarnautojų sveikatą. Irano tauta neturi nerimauti ar jaudintis, šalies darbas nebus sutrikdytas.“
Marvan Bishara, „Al Jazeera“ vyresnysis politikos analitikas teigia, jog hipotetiniu atveju, jei Irano prezidentas Ibrahimas Raisi dėl avarijos taptų nedarbingas, šalies politinė sistema galėtų atlaikyti tokį „šoką“.
„Akivaizdu, kad tai rimtas incidentas, o prezidentas ir užsienio reikalų ministras kartu tame pačiame sraigtasparnyje nėra pats geriausias ženklas“, – sakė jis. – Tačiau, kad ir kaip būtų, Iranas nuo 1979 m. islamo revoliucijos … įrodė, kad yra daugiau nei pajėgus atlaikyti visus prieš jį nukreiptus smūgius, ypač kai kalbama apie politinius lyderius.“
Šaltinis: vz.lt