Istorinis sprendimas: Lietuvoje legalizuotas marihuanos vartojimas

Istorinis sprendimas: Lietuvoje legalizuotas marihuanos vartojimas Žmonės

Seimas pritarė siūlymui leisti kanapes, kanapių dervą, kanapių ekstraktus ir tinktūrą naudoti ne tik mokslo (kaip nustatyta šiuo metu), bet išimtinais atvejais ir sveikatos priežiūros tikslams.

Balsavo 93 iš 94 Seimo narių. 90 buvo už, 3 susilaikė. Įstatymą dar turi pasirašyti prezidentė Dalia Grybauskaitė. Numatyta, kad įstatymas įsigalios nuo 2019 m. gegužės 1 d.

Pataisą pasiūlęs Seimo narys Mykolas Majauskas prieš balsavimą ragino Seimo narius priimti istorinį sprendimą ir padėti sunkiems ligoniams.

Už pataisą pasisakė ir liberalė Aušrinė Armonaitė. „Tai labai reikalingas įstatymo projektas. Jeigu anksčiau žmonėms, kuriems reikalinga pagalba, kreipdavosi į specialistus Vokietijoje, Austrijoje, tai jie galės tai daryti Lietuvoje“, – sakė ji.

Seimo narė „valstietė“ Virginija Vingrienė prieš balsavimą sveikino pataisos iniciatorius su tokiu siūlymu. „Tai atveria platesnes galimybes naudoti šiuos produktus gydymo tikslams. Padėsime ne vienam žmogui rasti būdą, ne tik cheminiais vaistais malšinti skausmą“, – prieš balsavimą kalbėjo V. Vingrienė.

O Seimo narys Kazys Starkevičius ragino kitus Seimo narius priimti sprendimą, kuris leis Lietuvai tapti Vakarų šalimi, nes daugelis Europos Sąjungos šalių jau yra legalizavusios medicinines kanapes.

Minėtos medžiagos kol kas yra įrašytos į pirmąjį narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą ir turi būti kontroliuojamos labai griežtai.

Nenori būti nusikaltėliais

Medicininių kanapių legalizavimą daugiau nei prieš metus pasiūlęs Seimo narys Mykolas Majauskas DELFI dar rugsėjo mėnesį teigė, kad, jei galime padėti žmonėms nevartoti opijaus pagrindu pagamintų vaistų, o vartoti vaistus, su reikšmingai mažesniais šalutiniais poveikiais, turime tai padaryti. O pacientai, anot jo, neturėtų jaustis kaip nusikaltėliai.

Tai žmonės, kurie yra priversti vartoti stiprius opioidus. Jie sukelia ir psichologinę, ir fizinę priklausomybę. Mes privalome pacientams suteikti alternatyvą. Mūsų pareiga – užtikrinti jiems geriausią įmanomą gydymą. Galbūt farmacijos įmonės, kurios tiekia morfijaus pagrindu vaistus malšinti skausmui, nebus labai patenkintus, bet ES šalys turi kitą požiūrį ir užtikrina gydymą medicininėmis kanapėmis“, – sako Seimo narys.

Seimas siūlymo įteisinti medikamentus savo sudėtyje turinčius kanapių ėmėsi dar 2017-ųjų lapkritį. Tąkart po pateikimo dauguma parlamentarų pasisakė už tokias pataisas. Tačiau metus laiko šis klausimas nebuvo svarstomas.

DELFI primena, kad šiuo metu Lietuvoje kanapių vartojimas, platinimas ar laikymas yra draudžiamas. Pagal Baudžiamąjį kodeksą, tas, kas neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno ar siuntė narkotines ar psichotropines medžiagas neturėdamas tikslo jas parduoti ar kitaip platinti, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų. Tas, kas neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno ar siuntė nedidelį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagų neturėdamas tikslo jų parduoti ar kitaip platinti, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba bauda, arba areštu.

Nelaukia Seimo sprendimų

Tačiau neiškentę Seimo apatiškumo, supratę, kad nebegali laukti ilgiau, į DELFI kreipėsi onkologiniai ligoniai ir jų artimieji. Jie išdrįso papasakoti apie savo patiriamus skausmus ir kaip jie nusprendė tapti nusikaltėliais: pradėjo gydytis Lietuvoje nelegaliais medicininių kanapių preparatais.

Justas (vardas ir pavardė redakcijai žinomi – DELFI) prieš metus ir tris mėnesius išgirdo diagnozę – 4 stadijos vėžys.

„Kai išgirdau diagnozę reakcija buvo kaip ir visų kitų: kodėl man, kas toliau, kiek liko gyventi ir kaip efektyviai gydytis, kad turėčiau kuo daugiau laiko? Tai nepagydoma liga. Gydytoja man davė nuo 1 iki 5 metų laiko“, – pamena vyras.

Justas tikina, kad ilgai domėjosi visais įmanomais gydymo būdais. Chemoterapija, neslepia jis, kėlė baimę. „Chemoterapiją įsivaizdavau kaip didelį baubą. Skaičiau, kad chemoterapija tiek sužaloja ir išsekina organizmą, kad neaišku, kas greičiau nužudo žmogų: liga ar chemoterapija“, – sako jis.

Tačiau pasidomėjęs, jis sužinojo apie kanabinoidinius medicininius preparatus. Vyras šiandien gydosi chemoterapija ir nelegaliais kanabinoidiniais preparatais. „Ryžausi chemoterapijai, nes pasikliauti vien kanabinoidais, kai jų prieinamumas yra sudėtingas, nenorėjau“, – atvirauja jis.

Medicininių kanapių preparatų ne tik sunku gauti, teigia, jis, bet ir kainos didelės: mėnesiui reikalinga suma gali svyruoti nuo 600 iki 1500 eurų. Tačiau vyras yra šventai įsitikinęs, kad jam padėjo kanabinoidiniai vaistai.

„Šiandien gydytoja sako, kad mano situaciją prieš metus vertino pesimistiškai. Dabar nekalba apie tai, kiek liko gyventi. Iliuzijų, kad gyvensiu 20 metų, tikrai nereikia turėti. Gydytojai tada situacija atrodė daug blogesnė nei yra šiandien. Šiandien vėžio žymenys yra žemesnis nei prieš metus“, – sako Justas.

Vyras tikina, kad jam dar neteko vartoti morfijaus ir jo preparatų skausmo malšinimui.

Anot jo, Lietuvoje daug onkologinių ligonių ryžtasi nusižengti įstatymui ir vartoja kanabinoidinius vaistus. „Jaučiuosi blogai, nes Lietuva, būdama maža, lanksti ir vadindama save inovacijų šalimi, nesugeba įžvelgti potencialo šių preparatų veiksmingume. Pikta, kad prieš metus pradėjus iniciatyvą, gavus pažadus, kad bus įteisinti bent jau medicininiai preparatai, nieko nepadaryta. Apima bejėgiškumo jausmas. Keli mano pažįstami pacientai išėjo anapilin nesulaukę tų preparatų“, – teigia Justas.

Reklama