Jaunimas Sovietų sąjungoje: kodėl jie dirbdavo kolūkiuose?

Jaunimas Sovietų sąjungoje: kodėl jie dirbdavo kolūkiuose? Įdomybės

Pernai tarp manęs ir sūnaus kilo konfliktas. Vieno jo klasės draugo mama neleido jo šeštadienį tvarkyti mokyklos teritorijos. Ji teigė, kad jis vis dar mažas (13 m.) ir savaitgalį turi ilsėtis. Tą akimirką prisiminiau darbą kolūkiuose, apie kurį pasakojo mama.

Tada apie tokį nepaklusnumą negalėjo būti nė kalbos. Tačiau dabar, žinoma, mokyklos administracija neturi teisės priversti vaiko dirbti, ypač savaitgaliais. Ši situacija suglumino daugelį tėvų, ir man kilo klausimas, kodėl vyresnioji karta su tokia šiluma ir džiaugsmu prisimena darbą kolūkyje.

kolūkiuose

Kaip sakė mano mama, darbas kolūkiuose nebuvo lengvas ir fiziškai, ir morališkai. Juk vaikai buvo mokomi dirbti nuo 7 klasės. Tada derliaus nuėmimo metu jie būdavo išsiunčiami į kolūkius. Žinoma, už darbą buvo sumokama šiek tiek pinigų. Bet tai buvo daugiau simbolinis atlygis.

Nepaisant to, mano mama mėgo vykti į kolūkį. Visa klasė buvo susodinama į sunkvežimį ir išvežama į laukus. Kartais jie nakvodavo kaime. Šiuo atveju vietiniams gyventojams buvo padalinama po du ar tris vaikus. Vidurinėje mokykloje mokiniai galėjo dirbti porą savaičių, o studentai – dar ilgiau.

kolūkiuose

Kolūkyje, kur buvo siunčiama mano mamos klasė, jie augino bulves, burokėlius, buvo ir obelų sodas. Mama prisimena, kad jiems buvo leista valgyti vaisius. Ir tie obuoliai buvo patys skaniausi, kokių ji ragavo. Jie buvo surenkami kibirais ir nugabenami į sandėlį. Žinoma, buvo sunku.

Po darbo dienos skaudėjo nugarą, rankas, bet niekas nesiskundė. Juk būtent vakare prasidėdavo visos linksmybės. Paaugliai kūrendavo laužą ir virdavo troškinį. Jei kažkas turėdavo gitarą, būdavo tikra sėkmė. Jie dainuodavo dainas, susipažindavo ir šokdavo.

kolūkiuose

Moksleivius lydėjo mokytojai. Jie kontroliavo atlikto darbo kiekį, kurio pagrindu sumokėdavo pinigus vaikams. Kadangi darbas kolūkyje vykdavo rudenį, pamokas tekdavo atidirbti. Tai vienintelis dalykas, kuriuo vaikai nebūdavo patenkinti.

Mano mama tokias keliones visada prisimena su jauduliu ir nostalgija, nes jos suartindavo klasę. Nuo tų dienų ji turi daug draugų. O ar mokantis mokykloje praktikavote darbą kolūkiuose?

Reklama