Kas yra Wagnerio smogikai ir ką jie veikia Ukrainos šalyje?

Kitos Naujienos

Wagnerio grupė dažnai yra girdima karo Ukrainoje kontekste. Manoma, kad šios grupės kovotojai yra pasiųsti nužudyti Volodymyro Zelenskio. „The New York Times“ paaiškino, kas yra ši grupuotė ir kodėl ji bendradarbiauja su Vladimiru Putinu.

Per pastarąjį mėnesį Wagnerio karių skaičius Ukrainoje išaugo daugiau nei tris kartus – iki daugiau nei 1000. Jų buvimas rytiniame Donbaso regione, kuriame gyvena Rusijos remiamos separatistų grupės, kelia susirūpinimą. JT tyrėjai ir teisių grupės teigia, kad Wagnerio kariai taikosi į civilius, vykdo masines egzekucijas ir grobia privačią nuosavybę karo zonose.

Kaip Wagnerio grupė pradėjo savo veiklą?

Pirmą kartą šis subjektas atsirado 2014 m., Rusijai aneksuojant Krymą. JAV vyriausybė pareiškė, kad organizaciją finansuoja Rusijos verslininkas Jevgenijus Prigožinas, artimas V. Putino bendražygis. Jis buvo vadinamas Putino virėju dėl maitinimo verslo, kuris rengė įmantrius valstybinius V. Putinui skirtus banketus.

Kaip grupė gavo pavadinimą?

Pranešama, kad grupuotė gavo savo pavadinimą iš jos lyderio Dmitrijaus Utkino, išėjusio į pensiją Rusijos karininko. Teigiama, kad D. Utkinas pasirinko Wagnerio pavadinimą, kad pagerbtų Hitlerio mėgstamiausią kompozitorių. Nors Kremlius neigia bet kokius ryšius su Wagnerio grupe, D. Utkinas buvo nufotografuotas šalia V. Putino.

Kur bazuojasi grupė?

Grupė niekur pasaulyje nėra registruota kaip juridinis asmuo. Pagal Rusijos įstatymus samdiniai yra neteisėti. Stebėtojai teigia, kad jų šešėlinis egzistavimas leidžia Rusijai sumenkinti savo aukas mūšio lauke ir atsiriboti nuo Wagnerio kovotojų žiaurumo.

„Jie veikia nepermatomoje situacijoje, tikrai trūksta skaidrumo, ir tai yra visa esmė“, – sakė Jungtinių Tautų samdinių panaudojimo darbo grupės pirmininkė Sorcha MacLeod.

Anot jos, grupės struktūra leidžia jiems įtikėtinai paneigti ir sukurti „atstumą tarp Rusijos valstybės ir grupės“.

Kodėl jie Ukrainoje?

Pasak JAV žvalgybos, Rusijai patiriant didelių nuostolių, V. Putinas siunčia į Ukrainą kovoje užgrūdintus pastiprinimus, turinčius patirties. Tam pritaria ir ekspertai.

„Tikėtina, kad šie kariai bus naudojami kaip patrankų mėsa, siekiant apriboti Rusijos karinius nuostolius“, – sakė Didžiosios Britanijos elektroninio stebėjimo agentūros direktoriaus Jeremy Flemingas.

Iš kur jie?

Panašu, kad kai kurie kovotojai buvo užverbuoti iš Sirijos ir Libijos, sakė Pentagono atstovas Johnas F. Kirby. Jis taip pat minėjo, kad Rusija, regis, kreipiasi į juos, norėdama sustiprinti savo kariuomenę Ukrainos rytuose, nes grupuotė jau turi patirties kovoti Donbaso regione pastaruosius aštuonerius metus.

Kur buvo dislokuotos Wagnerio pajėgos?

Be dalyvavimo Sirijoje, Libijoje, Centrinės Afrikos Respublikoje ir Ukrainoje, Wagnerio operatyvininkai taip pat kovojo Sudane, Malyje ir Mozambike, stiprindami Rusijos įtaką ir vykdydami autoritarinių lyderių įsakymus. Kartais jie užgrobdavo naftos ir dujų telkinius.

Šaltinis: alfa.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt
error: Alert: Content is protected !!