Kaune pagrobti vaikai rasti netoli sienos su Baltarusija, juos vežę tėvai bėgo nuo pasieniečių

Naujienos

Prieš kelias savaites Kaune pagrobti mažamečiai vaikai antradienį rasti Ignalinos rajone, netoli Lietuvos sienos su Baltarusija. Anot teisėsaugos, savo vaikus pagrobę tėvai bandė bėgo nuo jų automobilį sustabdžiusių pasieniečių, tačiau buvo sulaikyti. Pareigūnai įtaria, jog tėvai su vaikais turėjo tikslą neteisėtai patekti į Baltarusijos teritoriją.

„Norime informuoti, kad liepos 18 dieną pagrobti vaikai yra surasti šiandien, apie 12 val. 50 min., Ignalinos rajone, prie valstybės sienos su Baltarusija. Vaikai šiuo metu yra saugūs, vyksta perdavimo procesas “, – antradienio vakarą Kaune surengtoje spaudos konferencijoje sakė Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) viršininkas Mindaugas Baršys.

Bėgo nuo pasieniečių

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Vilniaus pasienio rinktinės vadas Darius Škarnulis pasakojo, kad pasieniečiai antradienį maždaug 1 kilometru nuo sienos su Baltarusija atstumu sustabdė automobilį „Fiat“ su vokiškais numeriais. Anot VSAT atstovo, transporto priemonę vairavęs asmuo su pareigūnais bendravo vokiškai. Pasieniečiams paprašius asmens pateikti kelionės dokumentus, šis, pasak D. Škarnulio, to nepadarė, toliau kalbėjo vokiškai.

Galiausiai, anot pasieniečio, sustabdytas automobilis spruko nuo pareigūnų. Tik sulaikius automobilį, paaiškėjo, kad jame važiavo prieš kelias savaites Kaune savo tris vaikus pagrobę vyras ir žmona, pagrobti mažamečiai vaikai ir dar vienas asmuo.

„Dokumentų tikrinimo metu minėtas automobilis staiga paspruko dideliu greičiu, važiavo daugiau kaip 100 kilometrų per valandą greičiu žvyruotu keliu ir maždaug po 2 kilometrų prie pat valstybės sienos buvo sulaikytas. Sulaikymo metu paaiškėjo, kad tai yra Kauno policijos viršininko minėta šeima – sulaikytas vyras ir žmona ir trys nepilnamečiai jų vaikai. Taip pat automobilyje buvo ir kitas asmuo“, – dėstė D. Škarnulis ir patikslino, jog sulaikyti asmenys pateikė ne kitų asmenų suklastotus, o „išgalvotus“ dokumentus, su kuriais kirsti valstybės sieną nebūtų galimybės.

VSAT atstovas spėja, kad sulaikyti asmenys siekė kirsti valstybės sieną, vykti į Baltarusiją.

„Labai didelė tikimybė, kad minėti asmenys ketino neteisėtai kirsti valstybės sieną, konkrečiai (važiuoti į – ELTA) Baltarusijos Respubliką, nes, kaip ir minėjau anksčiau, asmenys sulaikyti 1 kilometras nuo valstybės sienos. Asmenys buvo pasiruošę eiti miškinga vietove – kojų čiurnos, kelnės buvo apvyniotos lipnia juosta, taip saugantis nuo erkių. Vaikai dėvėjo pirštines. Galima daryti pagrįstas prielaidas, kad asmenys bandė kirsti valstybės sieną ir ne per pasienio kontrolės punktą, nes su savimi neturėjo kelionės dokumentų“, – pasakojo D. Škarnulis.

Visi trys suaugę asmenys sulaikyti 48 valandoms.

Prašys suimti tėvus, įvertinti jų adekvatumą

Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius spaudos konferencijoje priminė, kad teisėsauga dėl vaikų pagrobimo atlieka ikiteisminį tyrimą, aiškinasi, kokiomis aplinkybėmis vaikai buvo pagrobti.

Prokuroras pažymėjo, kad vaikai iš tėvų į globos įstaigą buvo paimti teismo sprendimu.

„Yra galiojantis teismo sprendimas paimti vaikus iš šeimos, paimti vaikus į saugią aplinką. Tėvai nevykdė teismo sprendimo ir tokiu būdu jie savavališkai vaikus paėmė, ir, kaip šiandien paaiškėjo, ne tik slėpė vaikus nuo pareigūnų, bet ir ketino išvykti iš Lietuvos Respublikos, neteisėtai kirsdami valstybės sieną į Baltarusiją“, – aiškino D. Valkavičius.

Prokuroras pažymėjo, kad tęsiant tyrimą dėl vaikų pagrobimo, įtariamiesiems jų tėvams Kauno apylinkės teismas jau buvo skyręs kardomąsias priemones už akių. D. Valkavičius užsiminė, jog bus prašoma vaikus pagrobusius tėvus suimti bei įvertinti jų adekvatumą.

„Vėliau mes tikrai tuos asmenis pristatysime ikiteisminio tyrimo teisėjui ir teisėjas spręs dėl kardomųjų priemonių. Tikimės, kad bus paskirtas nustatytas suėmimo terminas ir toliau mes galėsime išsiaiškinti visas aplinkybes, įskaitant ir tai, kiek tėvai yra adekvatūs, kiek jie orientuoti savyje, laike ir erdvėje“, – aiškino D. Valkavičius.

ELTA primena, kad 5, 7 ir 9 metų amžiaus vaikai Kaune, iš vaikų gerovės centro „Pastogė“, buvo pagrobti liepos 18 dieną. Paaiškėjo, jog mažamečius pagrobė jų tėvai.

Kaune pagrobti vaikai iš tėvų buvo paimti gegužę teismo sprendimu, atsižvelgiant į tai, kad vaikai nelankė ugdymo įstaigų, jų tėvai nesudarė vaikams sąlygų socializuotis, patys tėvai teigė nepripažįstantys Lietuvos įstatymų.

Į Kauno apylinkės teismą dėl trijų mažamečių vaikų paėmimo iš tėvų kreipėsi VVTAĮT, o teismas VVTAĮT prašymą patenkino, tai yra leido iš tėvų paimti vaikus, 2023 m. gegužės 30 d.

„Pagrindiniai VVTAĮT pateikti motyvai buvo tai, kad vaikai nelanko ugdymo įstaigų, vaikų tėvai sistemingai vengia kontakto su ugdymo įstaigų personalu, pagalbą šeimai teikiančiais specialistais, vaikams nesudaromos sąlygos socializuotis, o vaikų tėvai naudoja tėvų valdžią priešingai vaikų interesams, nebendradarbiauja, neturi galiojančių asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų, neadekvačiai vertina esamą šeimos situaciją ir teigia nepripažįstantys Lietuvos Respublikos ir joje galiojančių teisės aktų“, – anksčiau skelbė Kauno apylinkės teismas.

Šį teismo sprendimą vaikų tėvai neapskundė.

Save vadina „suverenais“, nepripažįsta valstybės įstatymų

Teisėsaugai dar ieškant Kaune pagrobtų vaikų, Valstybės saugumo departamentas (VSD) įspėjo, kad pastaruoju metu aštrėja „suverenų“ judėjimo konfliktai su valstybės institucijomis. Departamento teigimu, Kaune savo vaikus pagrobę asmenys priskiria save būtent šiam judėjimui

„Vadinamieji „suverenai“, kuriais esantys skelbiasi ir savo vaikus iš valstybės laikinos globos pagrobę sutuoktiniai, vadovaujasi valstybės teisėtumą neigiančia antivalstybine ekstremistine ideologija. „Suverenais“ pasiskelbę asmenys nepripažįsta valstybės institucijų sprendimų ir yra įsitikinę, kad gali nevykdyti teisės aktuose įtvirtintų gyventojų pareigų“, – savo feisbuko paskyroje rašo VSD.

Institucija akcentuoja, kad nuosekliai laikantis „suverenų“ idėjų neįmanoma išvengti konfliktų su valstybės institucijomis. Pažymima, kad tokie susidūrimai gali peraugti į smurtinius susidūrimus, ypač su policijos pareigūnais.

„Kai kurie „suverenai“ Lietuvoje pasižymi agresyvia retorika, linkę nevykdyti teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų, yra ideologiškai palankūs Rusijos ir Baltarusijos režimams“, – tikina VSD.

VSD pabrėžia, kad tapę „suverenais“ šie asmenys atsisako piliečio pareigų (pvz., mokėti mokesčius) ir valstybės išduotų dokumentų, nutraukia sutartis, nepripažįsta teismų sprendimų (dažnai nemoka baudų) ir taip nesėkmingai bando išvengti laisvės atėmimo bausmių, gamina savo dokumentus ir kitus institucijų išduodamus ženklus (dažnai automobilio valstybinius numerius), neteisėtai užvaldo nenaudojamą žemę ar nekilnojamąjį turtą, bando legaliai ar nelegaliai įsigyti ginklų.

Gautas pranešimas ir dėl galimo smurto šeimoje

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VVTAĮT) direktorė Ilma Skuodienė teigė, kad šiuo metu tarnyba sieks užtikrinti rastų vaikų saugia aplinka.

I. Skuodienė patvirtino, jog mažamečiai bus grąžinti į vaikų gerovės centrą „Pastogė“, pas laikinus globėjus.

Anot jos, vaikų teisių apsaugos tarnyba į teismą dėl vaikų paėmimo iš tėvų kreipėsi dėl įvairių priežasčių, tai yra ne tik dėl to, jog vaikams nesuteiktos galimybės socializuotis, bet ir dėl galimo smurto šeimoje.

„Visus metus vyko procesas, ieškojome galimybių susitarti, bendradarbiauti, kviesti tėvelius priimti paslaugas, spręsti susidariusią situaciją. Buvo ne vienas pranešimas dėl galimų vaiko teisių pažeidimų. Vienas, pats pirmas, buvo gautas iš policijos dėl galimo smurto artimoje aplinkoje, kiti pranešimai – iš socialinių paslaugų centro, iš mokyklos. Tai buvo eilė pranešimų. (…) Specialistams, bendravusiems su šeima, tai kėlė nerimą dėl vaikų esamos situacijos šeimoje“, – dėstė VVTAĮT vadovė.

I. Skuodienė pažymėjo, kad gautas policijos pranešimas buvo apie smurtą šeimoje, bet ne apie smurtą prieš vaikus. Kauno AVPK vadovas M. Baršys užsiminė, jog galimai smurtaujant šeimoje, pirminiais duomenimis, asmenys buvo neblaivūs.

VVTAĮT direktorė, paklausta apie tėvus pagrobusių tėvų savęs priskirimą „suverenų“ judėjimui, teigė tokių aspektų niekaip nevertinanti. Pasak I. Skuodienės, svarbiausia, kad tėvai gebėtų rūpintis savo vaikais.

„Tėvai, suaugę žmonės turi teisę priklausyti įvairioms konfesijoms, religiniam veikimui. Mes šito vertiname nevertiname. Visuomet mes vertiname tėvų gebėjimą rūpintis vaikais, tėvų bendradarbiavimą ir, svarbiausia, vaikų buvimą su tėvais jiems saugioje aplinkoje“, – kalbėjo VVTAĮT vadovė.

Šaltinis: respublika.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt
error: Alert: Content is protected !!