Kodėl kas ketverius metus vasario mėnesį įvedama papildoma diena ir kodėl su ja siejama daugybė prietarų

Įdomybės

Kas ketverius metus kalendoriuje atsiranda viena papildoma diena – vasario 29 d. Metai su šia data vadinami keliamaisiais metais. Su juo siejama daug bauginančių istorijų, ji priims prietarus, o kodėl ši diena įtraukta į kalendorių, žino ne visi.

Koks yra papildomos dienos kalendoriuje ypatumas

Tai, kad kiekvieni kalendoriniai metai susideda iš 365 dienų, o kiekviena diena – iš 24 valandų, žino net vaikai. Tačiau tai, kad iš viso per metus yra ne 8760 valandų, kaip logiškai turėtų būti, o beveik šešiomis valandomis daugiau, apie tai žino ne visi. Ketverius metus 24 valandos tiesiog prabėga – viena „papildoma“ diena.

Šią savybę pastebėjo senovės romėnai. Imperatorius Gajus Julijus Cezaris įvedė Julijaus kalendorių ir, norėdamas kompensuoti kalendoriaus ir Saulės judėjimo neatitikimą, įvedė vieną papildomą dieną. Iš pradžių kas treti metai buvo keliamieji, o mėnesio viduryje buvo įterpiama papildoma diena. Po kelių dešimtmečių papildomos dienos įvedimo tvarka buvo peržiūrėta.

Dabar kas ketvirti metai laikomi keliamaisiais metais. Į jį įtrauktos ne 365, o 366 dienos ir data – vasario 29 d. Norint apskaičiuoti, kokie metai ateis, pakanka prisiminti, kada paskutinį kartą buvo keliamieji metai, ir pridėti 4.

Kodėl keliamieji metai gąsdina visus

Kiekvienų keliamųjų metų pradžia siejama su įvairiais mitais, prietarais ir baimėmis. Dažniausiai pasitaiko, kad keliamaisiais metais nieko negali pakeisti savo gyvenime: susituokti, išsiskirti, pereiti į naują darbą, persikelti į kitą gyvenamąją vietą. Manoma, kad bet kokie įsipareigojimai šiuo laikotarpiu yra pasmerkti žlugti ir netgi gali atnešti nelaimę.

Seniau, keliamaisiais metais, jie stengdavosi nepradėti namo statyti ir namo nepirkti. Jie sakė, kad laimės šiuose namuose nebus. Ir apskritai, bet kokius didesnius pirkinius jie bandė atidėti kitiems metams, o keliamuosius metus pristabdyti ir nieko nedaryti.

Taip pat paplitusi nuomonė, kad keliamaisiais metais visame pasaulyje didėja žmonių mirtingumas ir įvyksta daugiau stichinių nelaimių. Tačiau statistika sako, kad nieko panašaus nevyksta, o jei į šią papildomą dieną atsižvelgiama skaičiuojant, tai rodikliai kasmet išlieka stabilūs.

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis
Reklama
error: Alert: Content is protected !!