Kristijono Bartoševičiaus advokatas – apie sudėtingą ginamojo padėtį ir kaip tikisi kovoti teisme

Naujienos

Prokurorams baigus ikiteisminį tyrimą ir perdavus Kristijono Bartoševičiaus bylą Panevėžio apygardos teismui, neilgai trukus užsisuks teismų maratonas, kuris turės atsakyti į klausimą, ar buvęs konservatorių Seimo narys yra kaltas dėl nepilnamečių asmenų seksualinio prievartavimo bei tvirkinimo. Nukentėjusiais šioje byloje yra pripažinti 4 vaikai.

Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ K. Bartoševičiaus advokatas Olegas Šibkovas atskleidė, kaip jis bandys apginti savo klientą ir kas šiuo metu vyksta.

Pone Šibkovai, tą dieną, kai buvo pranešta, kad byla perduodama teismui, jūs minėjote, jog jam turėsite keletą prašymų. Vienas iš jų – perkelti bylą į Vilnių. Ar jūs jau ką nors įgyvendinote?

Vienas iš prašymų jau yra pateiktas Panevėžio apygardos teismui – baudžiamosios bylos nagrinėjimą perduoti Vilniaus apygardos teismui. Bet sprendimo dėl šio prašymo aš dar neturiu, ar sprendimas jau yra priimtas – informacijos taip pat neturiu, bet šis prašymas jau yra pateiktas. Jis bus nagrinėjamas kartu su sprendimu perduoti bylą nagrinėti teisme.

O kokie bus kiti prašymai?

Jie bus susiję su gynybos strategija, su surinktų įrodymų patikimumu, leistinumu šioje baudžiamojo byloje. Būtent apie šiuos dalykus aš dabar nelabai galiu kalbėti.

Jūs minėjote, kad kvestionuosite psichologines-psichiatrines ekspertizes.

Taip, ir šitą aš galiu pakartoti. Aš teiksiu prašymus apklausti ekspertus, kurie pateikė ekspertines išvadas šioje byloje. Paprastai tokiose bylose ekspertai ir yra apklausiami ir aš tikiu, kad tas prašymas bus tenkintas.

Tiesa, kadangi dar kol kas nežinau, kuris teismas nagrinės šitą baudžiamąją bylą, aš negaliu pasakyti, kokia teisėjų kolegija ją nagrinės. Tai, kaip ir kokioje stadijoje tas prašymas bus pateiktas, priklauso nuo to, ar ekspertai iš karto bus kviečiami į teismo posėdį, ar dėl to reikės pateikti atskirą prašymą.

Paprastai ekspertai gali iškart būti įrašyti į kaltinamąjį aktą, į sąrašą teistinų asmenų, kurie galės būti apklausti teisiamajame posėdyje, prie kaltinamųjų aktų. Tai aš tikiu, kad šioje byloje į tokį sąrašą jie jau bus surašyti, arba, jei jie nebus įrašyti, aš prašysiu juos kviesti ir apklausti pakartotinai teisme.

Ko galima pasiekti kvestionuojant psichologines-psichiatrines ekspertizes? Ar jūs norite pasakyti, kad vaikai buvo netinkamai ištirti, apklausti?

<…> Aš negaliu kalbėti apie šitą konkrečią baudžiamąją bylą, aš galiu kalbėti apie tokių baudžiamųjų bylų bendrą tyrimą. Tai, negalima sakyti, kad tos išvados bus kvestionuojamos, bet galima sakyti, jog tos išvados bus kritikuotinos. Tai bus kritika, susijusi su tokių baudžiamųjų bylų tyrimu ir tokių ekspertinių tyrimų atlikimo tvarka ir būdais.

Tai yra – kokia metodologija parinkta tam, kad atlikti šitokius tyrimus, kokia patirtis yra ekspertų, kurie atliko šitokius tyrimus, kokiu būdu yra atliekami tokie tyrimai. <…> Vieną detalę aš galiu atskleisti – Lietuvoje tokio pobūdžio bylose asmenys, kurie kviečiami į tokį ekspertinį tyrimą, paprastai apklausia po to, kai ekspertui yra pateikiama visa baudžiamosios bylos medžiaga.

Toje baudžiamosios bylos medžiagoje jau yra apklausti visi asmenys – tie patys nukentėjusieji, ir tie patys, kurie šioje baudžiamojoje byloje bus kaltinami. Tai ekspertas iki bendravimo su tiriamuoju asmeniu, jau susipažįsta su visa bylos medžiaga. Tai tikriausiai kiekvienas gali įvertinti, ar tai yra tinkamas būdas atlikti ekspertizę.

Aš nesakysiu, ar tai yra teigiama ar neigiama, bet kai ekspertas jau yra susipažinęs su visa medžiaga, žino, ką pasakojo nukentėjusysis, ką pasakojo kaltinamasis, tai tikriausiai vertė tokių ekspertinių tyrimų yra mažesnė nei, jei ekspertas asmenį tirtų neutraliai, nežinodamas, apie ką jį turi apklausti ar kokius paaiškinimus jis gali duoti. Tai yra vienas iš tokių aspektų, dėl kurių ekspertinės išvados gali būti vertinamas kaip subjektyvios.

Teismo posėdžiai tikriausiai bus uždari, tačiau be teisinio proceso vyksta ir visuomeninis, moralinis „teismas“ ir aš tikiu, kad ponas K. Bartoševičius norėtų, kad visuomenė žinotų jo poziciją, kodėl jis aiškina, kad yra nekaltas ir panašiai. Tai, kaip jūs su tuo tvarkysitės, kai teismas vyks?

Tai mūsų užduotis ir yra surasti tą balansą tarp visuomenės intereso, mūsų intereso ir nukentėjusių arba baudžiamosios bylos neviešumo intereso. Tas balansas dabar ir yra išlaikomas – jis yra apkaltintas viešai, todėl mes norėtume teikti tą informaciją, kuri leis pasakyti savo nuomonę tam tikrais aspektais.

Tai jūs teiksite prašymą teismui, kad jums leistų teikti tokią informaciją? 

Ne, aš tiesiog teiksiu informaciją, kurią bus galima teikti visuomenei.

Daugiau sužinokite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.

Šaltinis: tv3.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt
error: Alert: Content is protected !!