Kuo valdantieji mus „nudžiugins“ 2024 METAIS (brangs prekės ir didės mokesčiai)

Naujienos

Didės akcizai tabakui ir alkoholiui

Kadangi jau gyvename „gerovės valstybėje“, o valdžia „dirba“ taip šauniai, jog ekonomika „klesti“, vėl bus keliami akcizai. [1]

Iš pradžių pabrangs alkoholis. Maždaug nuo 3-36 euro centų. Vyno ir kitų fermentuotų gėrimų iki 8,5 proc. stiprumo litras turėtų brangti apie 10 centų, stipresni – apie 12 centų. Tarpiniai produktai iki – 15 proc. brangs apie 11 centų, stipresni – apie 15 centų. Degtinės, viskio ir kitų stiprių alkoholio rūšių brangimas sieks maždaug 36 centais. Ir netgi alaus kaina padidės maždaug 3 centais.

Ir kaip čia neprisiminsi premjerės Ingridos Šimonytės draugo Šveiko pastebėjimo apie tai, jog alui kanas kelianti vyriausybė pasmerkta žlugti. Tiksliau, dabartinė ir taip jau žlugusi, tačiau, kaip višta be galvos, dar laksto ir nerimsta.

Rūkalai taip pat, eilinį kartą brangs. Nuo 15 iki 47 centų. Cigarečių pakelis vidutiniškai kainuos 20 centų brangiau. Visgi labiausiai kitąmet brangs kaitinamasis tabakas ir jam alternatyvūs produktai, mat akcizas didės 32,1 proc. Tai lems 47 centais už 20 vienetų didesnę kainą.

Valdantieji tikisi, kad taip surinks daugiau mokesčių, tačiau mąstantys žmonės žino, kad tai tik paskatins šešėlinę ekonomiką ir gyventojų apsipirkimų keliones į kaimynines šalis.

Brangs dyzelinas ir dujos

Dar viena „puiki“ žinia – brangs dyzelinas. Šiuo metu jo akcizas siekia 372 eurus už 1000 litrų, tačiau nuo kitų metų akcizas augs iki 410 eurų už 1 000 litrų produkto, 2025 metais – iki 466 eurų, nuo 2026 metų – iki 500 eurų. Dėl to litras šio kuro kasmet turėtų brangti maždaug po 4-6 centus, o nuo Naujųjų – 5 centais.[2]

Vežėjai perspėja, kad ir taip savo, kaip tranzitinės šalies populiarumą prarandanti Lietuva dėl to uždirbs dar mažiau, kadangi vežėjai stengsis degalus piltis Latvijoje arba Lenkijoje. Į tai vis dar aplinkos ministro pareigas užimantis miškų naikintojas Simonukas Gentvilas atsako, jog gerai, kad jie pilsis mažiau, nes taip esą mažės tarša. Simonukas matyt nežino, kad automobiliai vis tiek važiuos, tik mažiau į biudžetą bus surenkama mokesčių už degalus ar kelių naudojimą. Keista, kad to jam nepaaiškino, jo tėtukas, nuteisto Liberalų sąjūdžio senbuvis, aršus partnerystės ir kitų keistokų įstatymų projektų šalininkas Eugejinus.

Taip pat rekordiškai brangs buityje ir gamyboje vartojamoms suskystintoms naftos dujos, kadangi joms bus taikomas nebe nulinis, o 304,1 euro už toną akcizas. Tai lems beveik dvigubą šio kuro brangimą.

Automobilius galės tikrinti gamtosaugininkai

Nuo 2024 m. sausio Aplinkos apsaugos departamentas bus įgaliotas keliuose tikrinti automobilių keliamą taršą. Tai reiškia, kad aplinkosaugininkai galės be kitų institucijų dalyvavimo tikrinti ir nustatyti, ar automobiliai viršija numatytas oro taršos normas techniškai tvarkingiems automobiliams ir „čia ir dabar“ panaikinti techninės apžiūros dokumentų galiojimą.[3]

Tai yra, nesugebantys sužiūrėti miškų niokojimo, mokesčių mokėtojų pinigais išlaikomi veikėjai dabar galės kabinėtis ne tik prie grybautojų, bet ir prie vairuotojų. Labai tikėtina, kad toks valdžios sprendimas „labai padidins“ institucijos populiarumą ir profesijos patrauklumą.

Šiukšles reikės dar labiau rūšiuoti, o jų išvežimas – brangs

Jau netrukus brangiau teks mokėti už atliekų sutvarkymą – įsisuka nauja rinkliavų didėjimo pasiutpolkė. Štai Vilniaus valdžia jau nusprendė nuo sausio gyventojams ketvirtadaliu pabranginti atliekų išvežimą. Panevėžiečiams gresia jau antrasis brangimas šiemet. Kitų miestų vadovai taip pat svarsto, kaip ir kada padidinti rinkliavą už gyventojų atliekų tvarkymą, informuoja „L.rytas“.

Beje, panašiomis antraštėmis apie brangstantį šiukšlių išvežimą Lietuva pasitiko ir šiuos metus. Tai tik įrodo, kad viskas, ką moka esantys valdžioje – atimti, pasidalinti ir vėl atiminėti.

Reikės mokėti už lietaus vandenį, vanduo iš krano – brangs

Nuo sausio įsigalios Vyriausybės teikimu Seimo patvirtintas įstatymas, kad kai kurie asmenys turės susimokėti už lietaus vandenį. Seimas pernai birželį priėmė ir šį sausį įsigaliosi Vandens bei Mokesčio už valstybinius gamtos išteklius įstatymų pataisos, kuriomis nutarta nuo 2024 m. įteisinti privalomą registraciją paviršinį vandenį naudojantiems asmenims, išgaunantiems 10 kubinių metrų ir daugiau paviršinio vandens per parą iš vieno vandens telkinio.[4]

Iš paviršinių ir požeminių vandens telkinių išgaunamo, per hidrotechninius statinius praleidžiamo vandens apskaita taip pat bus privaloma nuo to paties kiekio.

Nuo 2024 m. vasario 1 d. mokestis už geriamojo vandens tiekimą ir nuotekų tvarkymą Vilniaus mieste ir rajone, Šalčininkų ir Švenčionių rajonuose didėja 3 centais be PVM už kubinį metrą. Šį sprendimą 2023 m. gruodžio 21 d. patvirtino Valstybinė energetikos reguliavimo taryba.[5]

Nepamiršti ir vaikučiai

Nuo sausio 1 d. viešojo maitinimo paslaugoms nebus taikomas lengvatinis 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas. Nuo Naujųjų jis sieks 21 proc. Dėl to maistas brangs ne tik kavinėse, bet ir mokyklų bei darželių valgyklose.

Ir viso šito fone valdantieji bei sisteminiai portalai džiaugiasi, kad kartu didės ir dirbančiųjų pajamos. Na taip, jos didės, bet, kiek matome, tik tam, kad žmonės galėtų sumokėti išaugusius mokesčius ir neišeitų į gatves su šakėmis.

Ta proga, smagių visiems Naujųjų metų ir palinkėkime vieni kitiems, kad ta „begalvė višta“, kokia tapo dabartinė vyriausybė, iki savo kadencijos pabaigos nieko nebespėtų pridirbti.

Šaltinis: 77.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt