Landsbergis pripažįsta, kad sovietų paminklus iškeldinti šiek tiek užtruks, bet turi idėją: uždenkime skulptūras Ukrainos vėliavomis

Kitos Naujienos

Klaipėdos valdžia trečiadienį paskelbė sieksianti iškelti uostamiestyje esantį memorialą sovietų kariams, tačiau pripažįsta, jog tai nebus trumpas procesas. Kad situacija gali užtrukti pripažįsta ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, tačiau jis savivaldybių merams turi idėją – laikinai monumentus uždengti Ukrainos vėliavomis.

„Pritariu, kad Lietuvos miestuose ir parkuose jie užsibuvo per ilgai. Klausiau Klaipėdos miesto atstovų pasisakymų – suprantu, kad nėra lengva užduotis „išvaduotojus“ iškeldinti. Sprendimai užtruks, biurokratinis derinimas nėra lengvas. Bet galima ir nelaukti. Kol savivaldybės ar kultūros įstaigos ras sprendimus – uždenkime skulptūras Ukrainos vėliavomis ir pasodinkime šalia jų saulėgrąžų֧, – apie idėją, kaip paslėpti šiuos sovietų simbolius socialinėje erdvėje dalinasi G. Landsbergis.

Pasak jo, nors toks sprendimas būtų laikinas, tačiau simbolis tvirtas ir aiškus.

„Išvaduokime Lietuvą nuo išvaduotojų. Ukrainos kova tebūnie įkvėpimas“, – teigia G. Landsbergis.

Klaipėdiečiai nukelti norėtų, bet pripažįsta – tai užtruks, dėmesį memorialui rodo ir Rusija

LRT.lt primena, kad Lietuvai išsiuntus Rusijos ambasadorių ir iš Maskvos atšaukus savąjį, žurnalistas ir visuomenininkas Andrius Tapinas pasiūlė dar vieną idėją – demontuoti sovietinę armiją šlovinančius paminklus šalies miestuose.

Klaipėdos miesto vadovas Vytautas Grubliauskas trečiadienį sakė, kad, matyt, jau tikrai atėjo laikas, kada tokie memorialai ir paminklai turi pasitraukti iš miestų ir Lietuvos.

„Nekyla abejonių, kad tuo keliu bus einama. Gal neprisimenate, bet aš pamenu, kaip iš Klaipėdos iškeliavo ne vienas Leninas, patranka. Matyt, atėjo laikas ir kitiems sovietiniams simboliams palikti Klaipėdą ir vis Lietuvą“, – sako V. Grubliauskas.

Savo ruožtu Klaipėdos savivaldybės Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška sako, kad palaidojimo vieta su memorialu žuvusiems sovietų kariams buvo įkurta iš karto, praėjus keleriems metams po karo.

„Ši vieta 7–8 dešimtmetyje įgavo dabartinį vaizdą. Turime duomenų, kad šimtai tarybinių karių yra šioje vietoje palaidoti, memoriale išvardyta apie 700. Klausimas, ką daryti su šiuo kompleksu, – subtilus. Sulaukiame ir iš suinteresuotos užsienio valstybės paklausimų apie šią vietą“, – teigia Paveldosaugos skyriaus vedėjas.

Pasak jo, savivaldybė vadovaujasi dar nuo 2016-ųjų galiojančiais teisės aktais. Memorialas yra įtrauktas į kultūros registrą, viskas, ką mes matome paviršiuje, o taip pat palaikai pripažinta kaip vertingosios savybės, todėl tvarkant šią vietą bus reikalingas tam tikrų institucijų sutikimas.

„Procedūros yra gana sudėtingos, tai užims tam tikrą laiką, abejoju, ar galėtume spėti iki gegužės 9-osios šiuos darbus atlikti“, – sako V. Juška.

Jis kelia klausimą, ar apskritai bus įmanoma tą padaryti, tą, anot jo, turėtų parodyti Kultūros paveldo departamento pozicija.

„Buvo prasidėję tam tikri procesai prieš penkerius ar daugiau metų, kai šiuo metu nevisiškai draugiškos valstybės įstaigos ar įmonės stengėsi sutvarkyti tokius objektus, naujus simbolius kurti ar daryti naujus įrašus. Todėl buvo suskubta reglamentuoti šiuos dalykus, reglamentas gana griežtas. Per vieną ar du mėnesius nuimti šį memorialą praktiškai neįmanoma“, – sakė V. Juška.

Anot jo, valstybėje greičiausiai yra šimtai tokių palaidojimų ir memorialų, tačiau šiuos dalykus turėtų koordinuoti Vyriausybės atstovai ar Kultūros departamento sprendimai ir veiksmai.

Šaltinis: lrt.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis
Reklama
error: Alert: Content is protected !!