Levandų arbata. Kaip paruošti harmonijos ir vidinės ramybės suteikiantį gėrimą?

Sveikata

Levanda įkūnija tai, ką vadiname tobulu paprastumu. Tiek savo išvaizda, tiek aromatu šis augalas nuo seniausių laikų teikia pasigėrėjimą akims, ramybę kūnui ir atgaivą sielai. Levandų arbata suteiks vidinę ramybę ir emocinę atgaivą. Būtent raminamasis, balansuojamasis poveikis yra pagrindinė levandų arbatos stiprybė. Tačiau ne tik tai. Levandos pasižymi įvairesniu teigiamu poveikiu žmogaus organizmui. Taip pat – levandos savo naudingosiomis savybėmis gali papildyti daugelį mūsų kasdienio gyvenimo sričių.

Levanda: trumpas apibūdinimas

Tikroji levanda (lot. Lavandula angustifolia) yra notrelinių (lot. Lamiaceae) augalų šeimai priklausantis augalas. Labiausiai paplitusi šiltame ir saulėtame Viduržemio jūros regione. Tačiau auga daugelyje šiltesnio klimato regionų. Kai kurios levandų veislės yra pritaikytos ir šaltesnio bei drėgnesnio klimato kraštams. Taigi tam tikri jų hibridai gali būti auginami ir Lietuvoje. Visos levandų veislės pasižymi nuostabiu aromatu ir gali būti naudojamos mityboje.

Levandos paprastai yra nedideli, iki 60 cm aukščio užaugantys krūmeliai. Jų lapai siauri, pailgi, padengti mažais plaukeliais. Lapų spalva pilkšvai žalia. Levandų žiedai švelniai violetinio atspalvio, varpų pavidalo, sutelkti stiebelių viršūnėse. Lietuvoje žydi liepos ir rugpjūčio mėnesį.

Šiuolaikiniame pasaulyje auginamos levandų plantacijos, kurios teikia žaliavą įvairių parfumerijos, kosmetikos, higienos produktų gamybai. Labiausiai levandų verslas plėtojamas Provanso regione (pietryčių Prancūzija).

Levandos

Levandų derlius: kada rinkti?

Levandos gali būti naudojamos įvairiems tikslams: arbatai, patiekalams, aromatinėms puokštėms, eteriniam aliejui. Dažniausiai naudojami levandų žiedai. Kokybiškiems levandų produktams paruošti reikia atsižvelgti ir į žaliavos, iš kurios šie produktai ruošiami, kokybę. Skirtingiems tikslams renkant levandų žaliavą patariama atsižvelgti į augalo žydėjimo fazes:

  • Arbatai ruošti bei patiekalams gaminti levandų žiedynai skinami kol dar nėra visiškai prasiskleidę.
  • Kvapniems džiovintų levandų ryšulėliams žiedynai skinami kai pilnai pradeda skleistis pirmieji žiedeliai.
  • Eteriniam levandų aliejui ruošti žiedynai skinami, kai išsiskleidžia dauguma žiedelių.
  • Šviežių levandų puokštėms žiedynai skinami kai prasiskleidžia maždaug pusė žiedelių.

Levandų žiedai pjaunami kartu su dviem trečdaliais kotelio arba paliekant du lapelius kiekvieno žalio stiebelio apačioje. Venkite pjauti sumedėjusią augalo dalį.

Levandas skinkite saulėtą ir sausą dieną, kai visiškai nudžiūva rytinė rasa. Renkamos levandos bent 24 valandas neturi būti paveiktos lietaus ar kitokios drėgmės. Jei levandas skinsite drėgnas, žaliavoje padidės grybelio ir pelėsio tikimybė.

Levandų derlius: kaip laikyti?

Levandų derlius: kaip ruošti?

Nuskintus levandų žiedynus suriškite į nedidelius, saujelės dydžio ryšulėlius. Šiam tikslui galima naudoti siūlą, virvutę, gumelę. Levandas reikia surišti tvirtai, tačiau pernelyg nesuspaudžiant. Nuskintas levandas saugokite nuo tiesioginių saulės spindulių.

Toliau pateikiame rekomendacijas kokybiškam levandų žaliavos džiovinimui:

  • Geriausia levandas džiovinti natūraliai, ryšulėlius (žiedeliais žemyn) sukabinus ant virvutės, tamsioje, šiltoje, sausoje ir gerai vėdinamoje patalpoje. Tokiu būdu džiovintos levandos išsaugos žiedynų spalvą bei natūralų aromatą.
  • Jei neturite tinkamos atskiros patalpos natūraliam levandų džiovinimui, tai daryti galite, pavyzdžiui, medinėje spintoje, oro cirkuliaciją užtikrinant ventiliatoriaus pagalba. Arba tamsioje, sausoje, šiltoje ir vėdinamoje vietoje įrenkite specialias lentynas ant kurių džiovinkite plonu sluoksniu išdėliotas levandas.
  • Levandas džiovinti galima specialiose maisto produktų džiovyklėse. Šis būdas yra greitesnis, nei natūralus levandų džiovinimas. Tačiau žaliavų kokybė gali būti ir ne tokia puiki, kaip džiovinta natūraliai. Levandas plonu sluoksniu išdėliokite ant džiovyklės padėklų ir džiovinkite 37–40 °C temperatūroje.
  • Levandų nerekomenduojama džiovinti orkaitėje. Taip sudžiovinta žaliava bus praradusi savo eterinius aliejus.

Natūraliai džiovinamos levandos, priklausomai nuo džiovinimo sąlygų, sudžiūva maždaug per 6 savaites. Džiovinamos maisto džiovyklėje visiškai išdžiūva maždaug per 24–48 valandas.

Kai levandos stiebelis tampa visiškai trapus, lengvai lūžta, o ne lenkiasi, reiškia levandos yra pilnai sudžiūvusios.

Levandų derlius

Levandų derlius: kaip laikyti?

Arbatai arba maisto ruošimui naudojami sudžiovinti levandų žiedynai, nubraukiami nuo visiškai sudžiūvusių levandų stiebelių. Džiovintus levandų žiedelius geriausia laikyti sandariame stikliniame inde.

Prekybos vietose įsigyjami levandų žiedynai dažniausiai būna popieriniuose maišeliuose arba sandariose popierinėse pakuotėse. Šiose pakuotėse laikomą produktą svarbu apsaugoti nuo drėgmės ir sąlyčio su kitais produktais. Beje, prekybos vietose galima įsigyti ir džiovintų levandų lapelių arbatos. Ši žaliava ruošiama tik iš pirmamečių levandų sodinukų lapelių.  

Kvapiosios levandų puokštelės kabinamos į spintas, statomos į vazeles, dedamos į daiktadėžes ir pan.

Susmulkintos džiovintos levandos dedamos į lininius maišelius, naudojamus kaip aromatinė ir vabzdžius atbaidanti priemonė.

Levandų arbatos nauda organizmui

Levandose yra daug vitamino C, vitamino A, kalcio ir amino rūgščių, taip pat eterinių aliejų, rauginių medžiagų. Visi šie natūralūs cheminiai junginiai yra naudingi bendrai žmogaus sveikatai.

Gydomaisiais tikslais levandų preparatai – arbata, eterinis aliejus ir kt., naudojami gydant nemigą, depresiją, galvos, raumenų skausmus. Levandos padeda ir daugelio kitų negalavimų gydymui bei organizmo subalansavimui.

  • Levandų arbata (taip pat ir vonia) ramina ir atpalaiduoja raumenų spazmus.
  • Levandų arbata padeda esant nervingumui, nerimui ir su tuo susijusiems širdies permušimams. Tyrimai rodo, kad levandose esantys junginiai gali stimuliuoti tam tikrų smegenų sričių veiklą, skatinant raminamąjį poveikį ir keliant nuotaiką.
  • Levandų arbata padeda kovoti su nemiga. Daugelio mokslinių tyrimų duomenimis, levandų arbata padeda nuraminti smegenų veiklą ir skatina dopamino gamybą, mažina streso hormono kortizolio gamybą. Vienas iš tokių tyrimų parodė, kad levandos padidina gilaus miego fazę.  
  • Levandų arbata gali padėti esant virškinimo sutrikimams – nuo viduriavimo iki pykinimo bei skrandžio spazmų. Priešuždegiminės levandų savybės padeda nuraminti sudirgusius skrandžio raumenis, dėl kurių atsiranda skrandžio skausmas. Levandų arbata taip pat mažina dujų susidarymą ir pilvo pūtimą. Levandų kvapas skatina tulžies gamybą, o tai padeda organizmui efektyviau skaidyti maistą.
  • Levandų arbata turi daug antioksidantų ir antibakterinių junginių, kurie stipriną bendrą organizmo atsparumą neigiamam aplinkos poveikiui, padeda apsisaugoti nuo peršalimo ligų, uždegimų, bakterijų ir virusų sukeliamų infekcijų.

Kaip paruošti levandų arbatą?

Kaip paruošti levandų arbatą?

Levandų arbatą galima ruošti tiek iš šviežių, tik ką iš sodo nuskintų levandų žiedų, tiek iš džiovintų levandų žiedų. Renkantis šviežius žiedus, koncentruotai arbatai paruošti reikia naudoti daugiau žaliavos. Arbatą galima ruošti tik iš levandų žiedų arba juos derinti su kitomis vaistažolėmis, pavyzdžiui, kmynais, mėtomis, melisomis, čiobreliais, šalavijais ir kt.

Levandų arbata pasižymi subtiliu skoniu ir aromatu. Ją tinka gerti su aštriais patiekalais, taip pat rekomenduojama mėgautis po varginančios ar įtemptos dienos. Levandų arbatą galima gerti tiek karštą, tiek šaltą, su ledukais.

Levandų arbata ruošiama kaip ir daugelis kitų žolelių arbatų – žaliavą užplikant karštu vandeniu.

Levandų arbatos paruošimui reikės:

  • 1 pilno arbatinio šaukštelio džiovintų levandų žiedų arba 2 pilnų arbatinių šaukštelių šviežių levandų žiedų,
  • 200 ml vandens.

Į arbatos infuzatorių (arba puodelį) sudėkite levandų žaliavą ir užpilkite verdančiu vandeniu. Uždengtą indą palikite pastovėti 10 minučių. Raminanti ir nuotaiką kelianti arbata paruošta, mėgaukitės!

Levandų arbata

Levandų ir ramunėlių arbata geram miegui

Ši žolelių arbata puikiai tinka, jei norite ramiai išsimiegoti. Kaip ir levandų, ramunėlių arbata turi raminamųjų savybių, padedančių atsipalaiduoti ir ramiai užmigti.

Arbatą galima ruošti iš šviežių arba džiovintų levandų ir ramunėlių žiedų.

1 puodeliui arbatos naudokite po 1 arbatinį šaukštelį levandų ir ramunėlių. Žaliavą užplikykite verdančiu vandeniu ir mirkykite 10 minučių. Prieš geriant perkoškite.

Levandų ir mėtų arbata

Šis žolelių derinys pasižymi gaivinančiu, lengvai tonizuojančiu poveikiu. Šią arbatą tinka gerti šaltą, norint atgaivos karštą vasaros dieną.

Šią arbatą ruoškite vidutinio dydžio puode. Arbatai reikės:

  • ¼ puodelio šviežių arba džiovintų levandų žiedų,
  • 1 puodelio šviežių arba džiovintų mėtų lapų,
  • 300 ml vandens.

Į puodą sudėkite levandų žiedus ir mėtų lapelius, užpilkite vandeniu ir užvirinkite. Sumažinkite ugnį iki vidutinės ir pavirkite dar 5–10 minučių. Verdant geriausia arbatą vis paragauti ir nustoti virti, kai pasieksite norimą skonį. Arbatą perkoškite ir gerkite šiltą arba pilkite į stiklinę su ledukais ir mėgaukitės šalta.

Levandų ir mėtų arbata

Levandos mityboje – gražu, skanu, naudinga

Levandų žiedai naudojami įvairiems troškiniams, žuvies ir mėsos patiekalams, padažams, sriuboms bei desertams. Levandos patiekalams suteikia švelnų gėlių poskonį.

Levandos yra vienas populiariausių valgomųjų augalų, naudojamų patiekalų ir desertų puošimui. Jos padeda sukurti subtilią maisto estetiką.  

Levandų žiedai, kartu su juozažole, raudonėliu, baziliku, rozmarinu, šalaviju, čiobreliu, pankoliu ir dašiu sudaro garsiųjų Provanso prieskonių mišinį.

Levandų arbata gerai moters savijautai

Sudėtingais moters gyvenimo periodais, kai organizme išsibalansuoja hormonų pusiausvyra, levandų arbata gali padėti pagerinti savijautą ir gyvenimo kokybę.

2016 m. atlikti tyrimai parodė, kad reguliarus levandų arbatos gėrimas ir/ar levandų aromaterapija, atliekama kasdien, 2 kartus per dieną po 20 minučių, gali padėti valdyti menopauzės laikotarpiu varginančias karščio bangas, prakaitavimą.

Dėl raminamojo ir atpalaiduojamojo poveikio, levandų arbata gali padėti sumažinti spazminį mėnesinių skausmą.

Levandos daugeliui gyvenimo atvejų

Šalutinis levandų arbatos poveikis

Apie levandų arbatos šalutinį poveikį yra labai mažai duomenų. Ši arbata laikoma saugia vartoti. Vis dėlto kaip ir bet kokia kita arbata, tam tikriems žmonėms ir tam tikrais atvejais gali išprovokuoti nepageidaujamą poveikį.

  • Žmonėms, alergiškiems levandoms ar kitiems augalams, gali pasireikšti alerginė reakcija, apimanti kvėpavimo pasunkėjimą, odos bėrimą ir gerklės dirginimą.
  • Levandų arbatos patariama vengti nėščiosioms ar krūtimi maitinančioms moterims, nes nėra pakankamai duomenų apie arbatos saugumą nėštumo ar žindymo laikotarpiu.
  • Levandų arbatos vartojimą reikėtų riboti berniukams brendimo laikotarpiu. Tyrimais nustatyta, kad nesubrendusiems berniukams levandų preparatai gali sukelti ginekomastią, t. y.  krūtinės audinio padidėjimą. Nustojus vartoti levandas ši būklė išnyksta.

Levandos daugeliui gyvenimo atvejų

Štai keletas idėjų, kaip galima naudoti džiovintas levandas:

  • Marlinis, lininis ar pan. maišelis jūsų komodai, spintai, vonios kambariui ir kt.
  • Ingredientas rankų darbo muilui, tepalui, kremui, kūno šveitikliui ir pan.
  • Žaliava levandų eteriniam aliejui, natūraliems kvepalams.
  • Natūralus repelentas, atbaidantis uodus, muses, kandis ir pan.  
  • Maisto produktų ruošimui/tobulinimui, pavyzdžiui, sirupui, kombučiai, levandų cukrui ir pan., gaminti.
  • Vištidžių kvapo gerinimui, dezinfekavimui, vabzdžių atbaidymui – paberkite džiovintų levandų į naminių paukščių gūžtas.
  • Vazoninių augalų dirvožemio mulčiavimui – veikia kaip organinė trąša, atbaido vabzdžius, skleidžia malonų aromatą.

Šaltiniai:
https://www.kosmetikosdnr.lt/ingredient/lavandula-angustifolia-oil
https://www.everydayhealth.com/diet/what-are-possible-benefits-lavender
https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/how-to-make-lavender-tea
https://senchateabar.com/blogs/blog/lavender-tea
https://senchateabar.com/blogs/blog/how-to-make-lavender-tea
https://www.bhg.com/how-to-harvest-lavender-7374019
https://homesteadandchill.com/how-to-harvest-dry-lavender/


Šaltinis: arbatosnauda.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt