Lietuva tokios audros seniai nematė: žuvo moteris

Naujienos

Per Lietuvą slenkanti galinga audra varto medžius, plėšia namų stogus, ledo gabalai daužo automobilius ir kitą žmonių turtą. Skelbiama, kad nepavyko išvengti ir aukų. Žuvo moteris.

Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas savo feisbuko paskyroje pasidalino apie audros padarytą žalą.

„Gamtos stichija. Žagarė. Nunešti stogai, išdaužyti krušos namų langai, nutraukti elektros laidai, didžiulis kiekis išvartytų medžių.

Greičiausiai yra sužeistų žmonių, nes pakeliui į Joniškį tenka sutikti gelbėjimo tarnybų automobilius“, – rašo V. Mitrofanovas.

Žagarėje žuvo moteris

Joniškio rajone, Žagarėje, pirmadienį užvirtus medžiui žuvo moteris.

„Detaliau pareigūnai pakomentuos, bet taip (moteris žuvo per audrą – BNS)“, – BNS patvirtino Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius.

Pasak jo, pirminiais duomenimis, moteris mirė ant jos užvirtus medžiui.

Anot Šiaulių policijos, žuvusioji – 1973 metais gimusi moteris. Įvykio vietoje rastas jos kūnas su žaizda galvoje, šalia – medžio šaka.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti.

Joniškio rajono savivaldybė skelbė, kad nepavyko išvengti ir aukų.

„Praūžusi stichinė audra pridarė didelių nuostolių rajono gyventojams. Šiuo metu Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos, kelių priežiūros specialistai, energijos skirstymo ir kitos tarnybos šalina audros sukeltus padarinius rajone. Stichinės audros metu aukų nepavyko išvengti.

Prašome gyventojų be specialistų netvarkyti elektros tinklų sistemų, nešalinti pasvirusių ir nuvirtusių medžių.

Kviečiame gyventojus apie pastebėtus stichinės audros padarinius pranešti Joniškio rajono savivaldybės administracijai tel. (8 426) 69 142, arba 8 606 98 329,  el. p. [email protected]. Taip pat apie audros padarinius galima pranešti Joniškio rajono savivaldybės interneto svetainės formoje „Rūpinuosi Joniškio kraštu“ arba seniūnijų seniūnams“.

Artimiausių valandų prognozė

15:00 val. intensyviausi lietaus ir perkūnijų debesys keliauja ties šiaurės rytine Lietuvos dalimi (Utenos bei Vilniaus apskritimis).

Per artimiausias valandas audros debesys keliaus šiaurės vakarų kryptimi ir plis į Vilniaus, Utenos, Panevėžio ir Šiaulių apskritis. Šiuose regionuose lis smarkiai su perkūnija, stiprės vėjo gūsiai iki 15-20 m/s, galima kruša.

Įspėjimai gyventojams dėl škvalo

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prieš pietus pranešė, kad artimiausiomis valandomis dalyje Lietuvos kils škvalas.

Pasak meteorologų, artimiausiu metu labiausiai klius Vilniaus, Kauno, Marijampolės, Alytaus ir Šiaulių apskritims.

„Artimiausių valandų prognozė. Šiuo metu, 10:15 val., per Vilniaus, Kauno ir Alytaus apskritis slenka intensyviausi liūčių ir perkūnijų židiniai. Trakų Vokėje, netoli Vilniaus, fiksuotas škvalas iki 19 m/s.

Per artimiausias valandas intensyvios liūtys su perkūnijomis judės šiaurės vakarų kryptimi ir plis į daugelį šalies vietovių. Artimiausiu metu Vilniaus, Kauno, Alytaus, Marijampolės ir Šiaulių apskrityse numatomi smarkūs lietūs, škvalas iki 15-20, kai kur 25 m/s, gali iškristi kruša.

Kybartuose praūžė uraganinio stiprumo škvalas

Kaip skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, Kybartų apylinkes praėjusios nakties audros siaubė itin smarkiai.

Jau skelbė, kad šiame miestelyje iškrito stichinis lietaus kiekis. Tačiau dabar gali oficialiai patvirtinti, kad 22:22 val. ten esanti meteorologijos stotis fiksavo uraganinio stiprumo škvalą, kurio metu vėjo gūsiai pasiekė 33,5 m/s greitį.

Tai laikoma katastrofiniu meteorologiniu reiškiniu (vėjo gūsiai >= 33 m/s). Netoli esančiame Vištytyje vakar apie 20 val. taip pat iškrito stambi kruša. Ledėkų skersmuo prelimariais duomenimis siekė apie 2-3 cm.

Kaip matyti iš gyventojų pateiktų nuotraukų ir pranešimų, prilaužyta daug medžių, nutrauktas elektros tiekimas, apgadinti pastatų stogai.

ESTOFEX 2 audrų pavojaus lygis

Savaitgalį Lietuvoje pliekė stiprūs karščiai, po jų trankėsi perkūnija, vietomis praslinko liūtis. Gyventojai praneša, kad šiuo metu kai kur situacija taip pat sudėtinga. Meteorologai įspėja, artimiausiu metu labiausiai klius Vilniaus, Kauno, Marijampolės, Alytaus ir Šiaulių apskritims. Vilnių jau plauna lietus, trankosi žaibai.

Socialiniame tinkle „Orai ir klimatas Lietuvoje“ skelbiama, kad pirmą kartą virš Lietuvos pasirodė 2 iš 3 vasaros audrų pavojaus lygis. Neišvengta ir žalos, praėjusią naktį Kybartuose praūžė itin smarkus škvalas.

„Vis dar neturim elektros, stogai nunešti, medžių daug išvirtusių. Vaizdelis ryte nejaukus pasirodė“, – komentaru pasidalino Kybartuose gyvenanti moteris.

Keli internautai praneša, kad šiuo metu kai kurie miesto keliai apversi medžių šakomis.

„Virbalis-Alvitas visas kelias vienos šakos ir išversti medžiai“, – sako gyventojas.

Šiandien kentės šiaurės rytinė Lietuvos pusė, kurioje karštis dar nespėjo pasitraukti (arba pamažu traukiasi). Prognozuojami vėjo sustiprėjimai (škvalas), kruša, perkūnijos, smarkus lietus (teoriškai yra ir viesulo tikimybė, tačiau įprastai mūsų regione tokios audros viesulo nesukuria).

Šiuo metu (10:40 val.) Lietuva perskirta į dvi dalis: pietvakarinėje šalies pusėje jau ramu ir vėsu vos 16-19 laipsnių, šiaurės rytinėje pusėje – oras tebekaista ir yra apie 10 laipsnių daugiau. Sekmadienį Lenkijoje kontrastai buvo dar įspūdingesni: tarp vakarų ir rytų buvo susidaręs 17-18 laipsnių skirtumas.

Beje, kaip praneša LHMT, naktį Lietuvos šiaurės rytuose buvo užfiksuota aukščiausia-rekordinė tropinės nakties temperatūra: Molėtuose oras neatvėso žemiau +25,1 °C (ankstesnis rekordas 24,4 °C Nida). Tokios rekordiškai karštos nakties užfiksavimas gali būti laikomas klimato kaitos padariniu, nes dar iki 1990 m. tropinių naktų Lietuvoje iš viso beveik nebūdavo.

Beje, Kybartus regis nusiaubė galingas škvalas su stichine liūtimi, todėl jei esate vietinis ar turite giminaičių, laukiame audros padarinių nuotraukų Orų entuziastų grupėje. Tai grupė, kurią stebi meteorologų bendruomenė ir ji labai padeda analizuojant audras bei jų padarinius.

Vakarų Lietuva plaukė

Praėjusią naktį vakariniuose rajonuose kilo labai smarki liūtis, ypač daug prilijo Klaipėdoje, kur, preliminariais duomenimis, pasiektas stichinio lietaus kiekis. Gyventojai taip pat pasidalino vaizdais, kaip plaukia Klaipėda ir sako, kad tokių vaizdų neteko matyti. Tai gyventojams priminė apokalipsę.

„Plaukia, užuojauta žemesniems rajonams. Aš tai ant kalno, devintame aukšte. Diskoteka, liūtis…“, – filmuodamas video kalbėjo klaipėdietis Donatas.

„Klaipėdoje trumpa, bet apokalipsė. Video šioks toks, žaibas kai kalė tai šalia visai, net siera iškart padvelkė“, – pridūrė Donatas.

Kaip savo feisbuko paskyroje skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, per vieną valandą iškrito 53 mm. lietaus (per 2 val. – 65,5 mm.), o tai yra daugiau nei pusė viso mėnesio normos.

Bendrovė „Klaipėdos vanduo“ sekmadienį informavo, kad dėl intensyvaus lietaus gatvėse vanduo nespėjo sutekėti per lietaus nuotekoms skirtas groteles, pranešimai gauti dėl susikaupusio vandens Liepų, H. Manto, P. Lideikio, Debreceno gatvėse.

Pasak bendrovės, šiuo metu sudėtingesnė situacija susidariusi H. Manto gatvėje po viaduku, vairuotojų prašoma aplenkti šį ruožą.

Meteorologai prognozuoja, kad vėlai vakare vakariniuose ir pietvakariniuose rajonuose vėl formuosis smarkios liūtys lydimos perkūnijų, škvalinių vėjo sustiprėjimų iki 15–20, kai kur 23 m/s, gali pasitaikyti krušos.

Stipri liūtis šeštadienio vakarą buvo kilusi šalies pietrytiniuose rajonuose, kur buvo susiformavę aktyvūs audros židiniai. Vilniaus, Alytaus ir Utenos apskrityse fiksuota intensyvi perkūnija, smarkus lietus, buvo smarkiai apsemtos kai kurios sostinės gatvės.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente budėtojas BNS informavo, kad nepaisant didelių liūčių iškvietimų ugniagesiai-gelbėtojai dėl nuvirtusių medžių ir pan. turėjo nedaug – keturis per visą Lietuvą

Pirmadienį daug kur numatomi trumpi lietūs, perkūnija, kai kur lis smarkiai, galima kruša. Vėjas rytų, pietryčių, pereinantis į pietų, pietvakarių, 7–12 m/s, per perkūniją vietomis gūsiai 15–20 m/s, kai kur iki 23 m/s. Temperatūra naktį 15–20, šiaurės rytiniuose rajonuose vietomis 21–23 laipsniai, dieną pietvakarinėje šalies pusėje 18–23, šiaurės rytinėje – 24–29 laipsniai.

Antradienį daug kur palis, dieną vyraus trumpas, nedidelis lietus. Vėjas pietų, pietvakarių, 9–14 m/s, daug kur gūsiai 15–20 m/s, pajūryje iki 23 m/s. Temperatūra naktį 11–16, dieną 15–20 laipsnių.

Rugpjūčio 4 d. daugelyje šalies upių stebimas 1–18 cm vandens lygio kilimas. Vietomis, rytinė ir pietinė šalies dalis, 1–9 cm kritimas.

Vandens temperatūra upėse 12–21, ežeruose – 17–22, Kuršių mariose – 19–20, Baltijos jūroje – 20 laipsnių šilumos.

Artimiausiomis dienomis numatomas vandens lygio kilimas.

Šiuo metu Lietuvoje hidrologinė sausra tebestebima lokaliai. Hidrologinės sausros rodikliai pasiekti ties 15 vandens matavimo stočių (VMS). 15 VMS situacija artima hidrologinei sausrai.

Šaltinis: tv3.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt
error: Alert: Content is protected !!