Lietuviai prieš Velykas siaubia Lenkijos prekybų centrus: tikina, kad maistą perka beveik dvigubai pigiau

Naujienos

Artėjant Velykoms lietuviai plūsta apsipirkti į Lenkiją. Gyventojai skaičiuoja, kad dėl tokių kelionių ir apsipirkimų sutaupo po kelis šimtus eurų. O kainų ekspertai pažymi, kad artėjant didžiausiai pavasario šventei Lietuvos pirkėjų srautai į Lenkiją tik didės.

 

Ukmergiškis Mantas (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai žinomi) portalui tv3.lt pasakojo, kad Lenkijoje iki šiol neapsipirkinėjo, tačiau artėjant Velykoms nuvažiavo į Suvalkus.

„Pirmą kartą vykome apsipirkti, norėjome pažiūrėti, ar ten tikrai viskas pigiau, kaip sakoma. Ir pamatėme, kad tikrai viskas žymiai pigiau. Važiuosiu ir kitą kartą. Be to, patariu visiems, kas tik turi galimybę, važiuoti apsipirkti Lenkijoje.

Apsipirkimo metu išleidome 300 eurų, pirkome mėsos, pieno produktų, aliejaus, saldumynų, sulčių. Dauguma maisto produktų bus naudojami velykiniam stalui. Kadangi tai pirmas apsipirkimas, sunku pasakyti, kokiam laikotarpiui užteks šių maisto produktų“, – pasakojo vyras.

Anot jo, Lietuvoje už tą patį prekių kiekį būtų tekę pakloti apie 500 eurų.

Prekės Lenkijoje. Skaitytojo nuotr.

Šis savaitgalis bus paskutinis prieš Velykų savaitgalį tad ir socialinių tinklų grupėse jų nariai daug diskutuoja apie apsipirkimą šventėmis.

Jie atkreipia dėmesį, kad balandžio 9 d. ir dar du kitus sekmadienius prekybos tinklų parduotuvės kaimyninėje šalyje nedirbs. tad patogiausia yra spėti apsipirkti per likusią šios savaitės dalį ar per kitą savaitę.

Internautai atkreipia dėmesį, kad perkant maistą esą bene daugiausia (kone dvigubai, palyginti su Lietuva) galima sutaupyti įsigyjant pieno, mėsos produktus ir kt.

Prieš Velykas lietuviai plūs į Lenkiją?

Kainų lyginimo portalo Pricer.lt maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas net neabejoja, kad lietuviai prieš Velykas siaubs Lenkiją.

„Neseniai Lenkijos statistikos departamentas pasidalijo praėjusių metų paskutinio ketvirčio statistika. Ten matosi kiek lietuvių važiavo ir ką jie pirko.

Tikėtina, kad šiuo Velykiniu laikotarpiu matysime panašią situaciją“, – sakė kainų ekspertas.

Lenkijos statistikos departamento duomenimis, 2022 m. ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, užsieniečių eismas per sieną padidėjo 26,4 proc.

2022 metais užsieniečių išlaidos Lenkijoje sudarė 37,4 mlrd. zlotų (apie 8 mlrd eurų), tuo metu lenkų išlaidos užsienyje sudarė 22,8 mlrd. zlotų (apie 5 mlrd. eurų), tai buvo atitinkamai yra 52,6 proc. ir 51,7 proc daugiau nei pernai.

Daugiausiai Lenkijoje išleidžia vokiečiai, jų išlaidos sudaro 48,3 proc., po jos rikiuojasi Ukraina (21,3 proc.), Čekija (13,6 proc.), Slovakija (8,0 proc.), Lietuva (4,9 proc.), Baltarusija (3,7 proc.) ir Rusija (0,2 proc.).

Užsieniečiai 13,2 proc. savo išlaidų Lenkijoje skiria maistui ir nealkoholiniams gėrimams pirkti.

Dažniausiai į Lenkiją vyksta tie užsieniečiai, kurių gyvenamoji vietą nuo Lenkijos yra nutolusi apie 50 km.

Maisto kainos toliau augs?

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas pastebėjo, kad maisto kainos priklauso nuo daugelio veiksnių.

„Maisto produktų kaina susideda iš keleto dalių – mokesčių, prekybininkų, perdirbėjų ir žaliavos gamintojų. Mažiausiai reiktų kreipti dėmesį į pirmąją, mokestinę dalį, t. y. pridėtinės vertės mokestį (PVM). Tikėtina, kad artimiausius kelerius metus šis tarifas nesikeis.

Jis atkreipė dėmesį, kad maisto kainos priklauso nuo ciklinės dedamosios. Esą ekonomika juda ciklais, esant brangimo laikotarpiui, brangsta viskas, tuo pačiu ir maisto kainos kyla.

„Tuo metu kai ekonomika važiuoja žemyn, pinga ir maistas. Žiūrėdami atgal matome, kad pandemijos metu maistas pigo, vėliau ekonomika atšoko, todėl didėjo ir maisto kainos. Dabar ekonomika vėl lėtėja, todėl kitais metais maistas turėtų atpigti“, – prognozavo T. Povilauskas.

Anot jo, maisto kainas koreguoja ir struktūriniai pokyčiai, t. y. tie, dėl kurių patys sprendžiame ir tariamės, pavyzdžiui, aplinkosauginiai reikalavimai.

„Šie pokyčiai yra labai svarbūs. Juos galime prognozuoti ir numatyti, kaip keisis maisto kainos. Dar kainas lemia ir vienkartiniai veiksniai, tai yra orai ir klimato sąlygos. Jeigu orai prasti, grūdų derlius gali būti prastas ir iš karto matysime kainų šuolį. Šiuos veiksnius prognozuoti sunku. Ilguoju laikotarpiu svarbiausi yra struktūriniai ir ilgalaikiai veiksniai“, – komentavo ekonomistas.

Kainos į buvusį lygį nebesugrįš

Pasak T. Povilausko, kainų svyravimus taip pat lemia produkcijos pasiūla.

Tadas Povilauskas (bendrovės nuotr.)

„Paklausa daugmaž yra auganti, nebent keičiasi vartojimo įpročiai, pavyzdžiui, mažesnis mėsos vartojimas.

Kiekvieną kilimą seka kritimas. Tik klausimas, kokiu mastu ir ar grįžtame į tą patį lygį. Metinė infliacija mažės visame pasaulyje, jeigu nebus naujų pasiūlos šokų, kito pasaulinio karo“, – prognozavo ekonomistas.

Anot jo, į ankstesnį kainų lygį nebesugrįšime.

„Kitais metais po didelio kainų šuolio, matysime kainų mažėjimą, tačiau į tą patį kainų lygį, kurį turėjome prieš kelis metus jau nebesugrįšime.

Maisto kainos priklauso nuo energetikos kainų. Dabar energetika pinga, todėl matysime ir maisto kainų korekcijas“, – sakė. T. Povilauskas.

Jo teigimu, maisto kainos priklauso nuo žaliavų atsargų.

„Kuo žaliavų atsargų lygis mažesnis, tuo kaina didesnė. Turėjome aukštas kainas, nes buvo sumažėjusios žaliavų atsargos. Jeigu norime, kad maisto kainos mažėtų, turi didėti atsargos. Turi būti geras derlius kelis metus, kad derlius būtų didesnis nei vartojimas. Tada atsigautų atsargų lygis. Tai priklauso nuo ūkininkų ir bendros ekonominės situacijos.

Visgi po penkių metų maisto kainos padidės, tačiau kitais metais matysime jų mažėjimo. Po to kainos vėl kils“, – prognozavo T. Povilauskas.

Nors kitose šalyse, pavyzdžiui, Lenkijoje, matome, kad taikoma PVM lengvata, tuo metu Latvijoje ar Estijoje lengvatos nėra“, – sakė ekonomistas.

Pasak jo, pagrindinė maisto produkto sudedamoji dalis yra žaliava, žemės ūkio produkcija.

„Perdirbėjo kaina susideda iš darbo jėgos sąnaudų, energetikos, nuomos, mokesčių ir uždirbamo pelno“, – vardijo T. Povilauskas.

Šaltinis: tv3.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt
Reklama
error: Alert: Content is protected !!