Lietuvoje pensijas ir išmokas žadama didinti nuo birželio mėnesio: štai kam ir kiek pinigų bus daugiau

Naujienos

Penktadienį buvo pristatytos Vyriausybės siūlomos priemonės, kurios turėtų padidinti gyventojų pajamas ir taip ištverti gerokai išaugusias kainas.

Siūloma, kad nuo vasaros pradžios bazinės socialinės išmokos dydis būtų 46 eurai, tikslinių kompensacijų bazė didėtų iki 138 eurų, o valstybės remiamos pajamos siektų 147 eurus.

Visi šių bazinių socialinių išmokų dydžiai šiemet didėtų 15 proc., palyginti su pernai. Šalpos pensijų bazę nuo vasaros pradžios siūloma didinti iki 173 eurų, šalpos pensijų bazė šiemet ūgteltų 21 proc., palyginti su 2021 metais.

Nuo birželio pradžios papildomai 5 proc. didėtų ir socialinio draudimo pensijos senjorams ir žmonėms su negalia. Skaičiuojama, kad senjorai gautų vidutiniškai šeštadaliu didesnes pensijas, nei pernai.

Pakeitimai nuo birželio

„Siūlome istoriškai didžiausią bazinių socialinių išmokų dydžių padidinimą. Visos kartu šios išmokų bazės dar niekada nebuvo didintos taip reikšmingai. Didelė jų dalis iš esmės nesikeitė metų metus. Nuo 2019 metų atsiradus socialinių išmokų indeksavimui, jos didėjo vos po kelis eurus per metus.

Padidinus šiuos socialinių išmokų dydžius, augs ir įvairios išmokos labiausiai pažeidžiamiems šalies gyventojams: pagyvenusiems žmonėms, patiriantiems nepriteklių, žmonėms su negalia. Papildomai 5 proc. didės ir socialinio draudimo pensijos“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Anot socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės, paties pensijų indeksavimo mechanizmo keisti neketinama.

Rudenį, kaip ir kasmet,  bus vertinama šalies makroekonominė situacija, valstybės ir Sodros biudžetų galimybės ir planuojamas pensijų indeksavimas 2023 metams.

Kaip didės socialinio draudimo pensijos

Vidutinę senatvės pensiją nuo vasaros pradžios siūloma didinti iki 482 eurų, o vidutinę senatvės pensiją su būtinuoju stažu –  iki 510 eurų. Skaičiuojama, kad senjorai gautų vidutiniškai per 70 eurų didesnes pensijas nei pernai ir per 20 eurų didesnes nei gauna šiemet.

Vidutinė senatvės pensija nuo šių metų pradžios padidėjo nuo 414 eurų iki beveik 460 eurų, o vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu siekė 486 eurus, pernai jos dydis buvo 441 euras.

Netekto darbingumo socialinio draudimo pensijos šalies gyventojams papildomai šiemet didėtų nuo 10 iki 21 eurų, priklausomai nuo jų netekto darbingumo lygio.

Nuo šių metų pradžios valstybinės pensijos buvo indeksuotos tik 1,1 proc., pernai – 1,2 proc. Nuo vasaros siūloma karių ir pareigūnų, teisėjų valstybines pensijas padidinti 5 proc.

Padidinus valstybinių pensijų bazę 10 proc., dešimtadaliu ūgteltų pirmojo ir antrojo laipsnių pensijos, tiek pat procentų didėtų ir mokslininkų bei nukentėjusių asmenų pensijos.

Šalpos pensijų didinimas

Nuo birželio pradžios siūloma šalpos pensijų bazę didinti iki 173 eurus.

Padidinus šį dydį, šalpos išmokos, priklausomai nuo išmokos rūšies ir gavėjų kategorijos, padidėtų nuo 11,5 euro (šalpos našlaičių pensija) iki 51,75 euro (šalpos neįgalumo pensija asmenims, netekusiems 100 procentų darbingumo iki 24 metų amžiaus).

Šalpos išmokos užtikrina minimalias pajamas neįgalumo ar senatvės atvejais jokių pajamų negaunantiems arba labai mažas pajamas gaunantiems asmenims.

Tai palies apie 60 tūkst. gaunančių šalpos pensijas: našlaičius, vaikus su negalia, nuo vaikystės neįgalius suaugusius asmenis, kitus neįgaliuosius ir senatvės pensijos amžiaus sulaukusius žmones, kurie nesukaupė minimalaus stažo valstybinei socialinio draudimo pensijai gauti.

Kitos išmokos

Nuo vasaros pradžios tikslinių kompensacijų bazę siūloma didinti nuo 126 iki 138 eurų, pernai ji buvo 120 eurų.

Padidinus tikslinių kompensacijų bazės dydį, žmonėms, kuriems nustatytas pirmojo lygio specialusis nuolatinės slaugos poreikis, tikslinė kompensacija padidėtų 31,2 euro, o kuriems nustatytas antrojo lygio specialusis nuolatinės slaugos poreikis – 22,8 euro.

Tiems, kam nustatytas pirmojo lygio specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, tikslinė kompensacija padidėtų iki 151,8 euro, o tiems, kuriems nustatytas antrojo lygio specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, – iki 82,2 euro.

Tokias kompensacijas šalyje gauna apie 91 tūkst. asmenų.

Nuo birželio padidinus valstybės remiamų pajamų dydį nuo 129 iki 147 eurų, prognozuojama, kad vidutinis socialinės pašalpos dydis padidės nuo 109 eurų iki 125 eurų.

Valstybės remiamų pajamų dydis aktualus nustatant teisę į piniginę socialinę paramą nepasiturintiems gyventojams ir šios paramos dydžiui, teisę į socialinę paramą mokiniams, papildomą išmoką vaikui, paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti bei kitą socialinę paramą.

Planuojama, kad nuo vasaros pradžios bazinė socialinė išmoka sudarys 46 eurus.

Padidinus šį dydį, atitinkamai padidės nuo jo priklausančių išmokų dydžiai: visos išmokos pagal Išmokų vaikams įstatymą, pavyzdžiui, vaiko pinigai, vienkartinė išmoka vaikui, vienkartinė išmoka nėščiai moteriai, globos (rūpybos) išmoka, globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas, vienkartinė išmoka įsikurti, išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai. Vaiko pinigai didėtų iki 80,5 eurus, o daugiavaikėms ir nepasiturinčioms šeimoms ar neįgalų vaiką auginančioms šeimoms išmokos vaikams padidėtų  iki 127,88 euro.

Didėtų ir socialinė parama mokiniams, vaiko išlaikymo išmoka, dalinė neįgalių studentų išlaidų kompensacija ir kitos socialinės išmokos.

Šaltinis: tv3.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt
error: Alert: Content is protected !!