Lietuvoje siautės pūga, žada -38 laipsnių

Lietuvoje siautės pūga, žada -38 laipsnių Žmonės
Tiems, kurie galvojo, kad praėjusią savaitę žiema pasiekė aukščiausią šalčio tašką, teks nusivilti, mat speigas grįš su trenksmu ir artimiausiomis dienomis.
Meteorologų duomenimis, vasario 27-os naktį Vakarų Lietuvoje pasnigs. Pajūryje kils trumpos pūgos. Rytų vėjas sustiprės iki 6–11 m/s, jo gūsiai pajūryje sieks 15–17 m/s.Vietomis pustys. Vėjas rytų, 8–13 m/s.
Nakties ir ypač ryto valandomis žemiausiai temperatūra kris rytinėje šalies dalyje, kur termometrai fiksuos –26–23 laipsnius šalčio. Ryto valandomis jutiminė temperatūra čia sieks ir –30 laipsnių.
Vasario 28-os naktį be žymesnio sniego, dieną kai kur truputį pasnigs. Vėjas rytinių krypčių, 7–12 m/s. Temperatūra naktį 16–21, vietomis iki 23, dieną 11–16 laipsnių šalčio.
Trečiadienį šaltis bus menkesnis: naktį bus jau apie 17 – 19, dieną vyraus 12 – 15 šalčio, dieną pietiniame šalies pakraštėlyje truputį pasnigs. Ketvirtadienio naktį kai kur, dieną jau visur pasnigs. Šalčio bus dar mažiau: naktį vyraus 16 – 18, dieną apie 11 – 12 laipsnių šalčio. Bet svarbiausia – ir trečiadienį, ir ketvirtadienį pūs žvarbus, gūsingas rytų, šiaurės rytų vėjas. Ketvirtadienį gal kiek silpnesnis nei trečiadienį.
Susijęs vaizdas
Ledo storis
Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis Tauragno ežere susiformavo 16 cm storio ledas. Totoriškių ežeras Trakuose yra užšalęs, jo ledo storis siekia 23 cm. Kauno marios – Darsūniškyje padengtos ledu, jis siekia 10 cm. Nemuną Nemajūnuose dengia ižas. Kuršių marias dengia 20 cm. ledas.
Šiemetinio vasario mėnesio vidutinė oro temperatūra numatoma žemesnė už normą, kuri Lietuvoje siekia -3,2 °C. Ypatingai rytiniuose ir šiauriniuose regionuose anomalija gali siekti net -2…-3 °C. Tad šaltų dienų šį mėnesį tikrai sulauksime, žinoma, didelių rekordų tikėtis neverta.
Spaudė ir 40 laipsnių šaltukas Žemiausia oro temperatūra vasario mėnesį yra siekusi net –42,9 laipsnius. Tai yra absoliutus oro temperatūros minimumas Lietuvoje, jis buvo užfiksuotas 1956 metais, vasario pirmą dieną Utenoje.
Galvojate, na va, ankščiau tai būdavo žiemos, bet šalčio bangų pasitaikė ir ne taip seniai. 2012 metais, vasario 5 dieną Radviliškyje oro temperatūra nukrito iki -33 laipsnių.
Aukščiausia oro temperatūra, kuri siekė +16,5 laipsnių buvo užfiksuota 1990 metais, vasario 21 dieną Kybartuose ir Jonavoje.
1969 metais, vasario 8 – 11 dienomis Lietuvoje (Panevėžyje) siautė ilgiausia pūga, kuri truko net 78 val. 25 min. (ilgiau nei tris paras), vėjo greitis siekė 16 m/s, o gūsiai be vargo pasiekdavo iki 20 m/s greitį.
1962 metais, vasario 17 – 18 dienomis vėjo greitis pūgos metu siekė 20 m/s, o gūsiai net 26 m/s. Šilutėje tokia pūga truko 22 val., o Marijampolėje – 32 val.
Ši žiema dar gali pasikandžioti Sausio pabaigoje, vasarį galimos trumpalaikės šalčio bangos. Šiuo laikotarpiu dažnai stebimas arktinio oro įsiveržimas į vidutines platumas, kuomet fiksuojamos neigiamos oro temperatūros anomalijos, siekiančios -10,0 °C ir daugiau. Vis dėlto, šią žiemą ilgai trunkančios su itin neigiama oro temperatūra, nukritusia iki < -15,0 °C ir daugiau, šalčio bangos mažai tikėtinos.
Temperatūros vidurkis skaičiuojamas sudėjus visas mėnesio dienas, sumuojama tiek naktis, tiek diena. Tai reiškia, kad šaltų dienų taip pat gali pasitaikyti. „Vidurkis yra vidurkis, bet tų šaltų dienų tikrai dar gali pasitaikyti. Pagal daugiametę normą, vasaris Lietuvoje yra lygiai toks pats šaltas, kaip ir sausis. Jo vidutinė temperatūra yra 3,2 laipsniai šalčio“, – kalbėjo Donatas Valiukas.
Reklama