Lietuvos pensijų priedai: gyventojams pridėta po 348 eurų kas mėnesį. (2)

Naujienos

Jau daugiau kaip 3 tūkst. Lietuvos gyventojų, sulaukusių pensinio amžiaus, kiekvieną mėnesį gauna priedus prie pensijų. Taip yra dėl to, kad jie kaupė papildomai antrosios pakopos pensijų fonduose.

Per darbo karjerą jų darbo užmokestis buvo mažesnis, mat dalis jo buvo pervedama kaupimui.

Priklausomai nuo to, kiek laiko kaupė ir kiek algos pervedė į fondus, gyventojams papildomos išmokos prie įprastų senatvės pensijų siekia nuo 9,1 iki 348,09 euro.

Šie priedai vadinami pensijų anuitetais. Kovo mėnesį juos gavo jau 3035 šalies gyventojai. Kiekvienam jų atiteko vidutiniškai po 64 eurus.

Tokie priedai prie pensijų gyventojams yra mokami iš specialaus „Sodros“ valdomo Pensijų anuitetų fondo (PAF).

Kiekvieną mėnesį skelbiama, kokio dydžio šias išmokas išmokėjo, kiek asmenų jas gavo, kiek pinigų yra minėtame fonde.

Paprastai anuitetai mokami kiekvieno mėnesio 26 d.

Už sukauptą turtą – išmoka kiekvieną mėnesį

Per kovo mėnesį į PAF pervesta 1,1 mln. eurų už įsigytus pensijų anuitetus. Šie pinigai „Sodrai“ pervesti iš privačių II pakopos pensijų fondų už tuos gyventojus, kurie baigė kaupimą ir išėjo į pensiją.

Tam, kad gautų anuitetą, žmogus „Sodrai“ turi sumokėti 2,5 proc. dydžio vienkartinį administravimo mokestį, skaičiuojamą nuo jo sukauptos sumų. Pvz., jei fonde sukaupta ir anuitetas perkamas už 10 tūkst. eurų, „Sodrai“ reikia sumokėti 250 eurų.

Kovo pabaigoje visa PAF turto vertė sudarė 44,9 mln. eurų. Šis turtas yra paskirstytas į tris portfelius: likvidumo, garantinį ir augimo.

Likvidumo portfelyje yra laikomi pinigai – šiuo metu jų yra kiek daugiau nei 1 mln. eurų.

Garantinio portfelio tikslas – užtikrinti anuitetų mokėjimui reikalingas lėšas vidutiniu ir ilgesniu laikotarpiu (apie 15 metų). Šio portfelio lėšos investuojamos į vyriausybių, centrinių bankų ir kitus skolos vertybinius popierius, o jo vertė kovo pabaigoje siekė 7,88 mln. eurų.

Augimo portfelio tikslas – uždirbti per ilgą laikotarpį (15–20 m.) tikslinę grąžą, kuri būtų paskirstyta kaip pelnas pensijų anuitetų gavėjams, siekiant išlaikyti kuo didesnę išmokų perkamąją galią. Jo vertė kovo pabaigoje viršijo 36 mln. eurų.

Beveik po 65 eurus per mėnesį kiekvienam

Kaip minėta, kovo pabaigoje pensijų anuitetus iš „Sodros“ buvo įsigiję iš viso 3035 gyventojai – 67-iais daugiau nei ankstesnį mėnesį.

Jiems kovo mėnesį buvo mokama vidutiniškai 64,9 euro dydžio priedas prie pensijos arba anuitetas.

Šiuo metu didžiausia mėnesio išmoka yra 348,09 euro, o mažiausia – 9,1 euro (ją gaunantis žmogus pensijų anuitetą įsigijo už 2,2 tūkst. eurų).

Populiariausias yra standartinis pensijų anuitetas su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu, jį įsigijo 68 proc. visų pensijų anuitetų gavėjų.

Paveldimas standartinis pensijų anuitetas įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą.

Valstybė garantuoja, kad „Sodra“ pensijų anuitetų išmokas mokės kas mėnesį visą gyvenimą. Paveldėtojams bus išmokėta vienkartinė išmoka už pensijų anuiteto gavėjui neišmokėtas išmokas iki 80-ties metų.

Standartinis pensijų anuitetas įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą pensijų išmokos sutarties sudarymo dieną. Valstybė garantuoja, kad „Sodra“ pensijų anuiteto išmokas mokės kas mėnesį visą gyvenimą. Šios rūšies anuitetas nepaveldimas.

Atidėtasis pensijų anuitetas įsigyjamas už dalį pensijų fonde sukauptos sumos. Likusi suma išmokama periodinėmis išmokomis, kurias moka pensijų kaupimo bendrovė iki asmeniui sukaks 85 metai. „Sodra“ pradės pensijų anuiteto mokėjimą asmeniui sukakus 85 metus. Šios rūšies anuitetas irgi nepaveldimas.

Kiek pelno realizavo

Kaip minėta, už perkamus anuitetus „Sodrai“ pervesti pinigai yra investuojami į vertybinius popierius. Jeigu jie parduodami pigiau, nei buvo pirkti, gyventojams priklausanti pinigų suma anuitetų fonde didėja.

PAF portfelių valdytojo komentare naujausioje ataskaitoje teigiama, kad kovas buvo dar vienas sėkmingas mėnuo investicijoms.

„Augimo portfelyje, kurio didžiąją dalį sudaro akcijų ETF, yra nustatyti tam tikri investicinės grąžos tikslai, kuriuos pasiekus turi būti realizuojamas pelnas ir perkeliami pinigai į Garantinį portfelį.

Kai ilgesnį laiką sparčiai kyla akcijų kainos, vis dažniau kyla klausimas, ar dar ne laikas laikinai pristabdyti jų pirkimus? Per kovo mėnesį devynias dienas iš dvidešimties buvo peržengta tikslinė riba ir realizuojamas pelnas“, – aiškinama apžvalgoje.

Esą Augimo portfelio pinigų srautai abiem kryptimis beveik susibalansavo, ir klausimas, ar tęsti brangstančių akcijų pirkimą, neteko aktualumo. Taip PAF investavimo modelis gali automatiškai pristabdyti naujų akcijų pirkimą joms stipriai brangstant ilgesnį laiką, ir vėl atverti investavimo galimybę, joms pingant.

Per mėnesį Augimo portfelyje pelno realizuota už 624,5 tūkst. eurų, nuo metu pradžios realizuoto pelno suma viršijo 871,5 tūkst. eurų

Šaltinis: tv3.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Laisvadienis.lt