Mamos bulviniai rageliai su grybais – tai vienas iš tų nostalgiškų lietuviškų patiekalų, kurie sugrąžina į vaikystę ir primena jaukius šeimos susibūrimus. Šis receptas ypatingas tuo, kad jame bulvės dera su kvapniais miško grybais, o traškūs džiūvėsėliai suteikia rageliams ypatingo skonio bei tekstūros. Lietuvoje bulvių patiekalai visada užėmė garbingą vietą mūsų virtuvėje – nuo cepelinų iki vėdarų, nuo kugelio iki bulvinių blynų. Šie rageliai yra tarsi lietuviškų bulvių patiekalų giminės narys, tačiau su ypatingu grybų aromatu, kuris puikiai atspindi mūsų miškų turtingumą.
Be to, šis patiekalas labai universalus – galima naudoti įvairius grybus, priklausomai nuo sezono ar turimų atsargų. Rageliai ypač gardūs karšti, patiekti su šaukštu riebios kaimiškos grietinės arba sviesto-grietinės padažu, tačiau skanūs ir atvėsę.
Galimos ingredientų alternatyvos
- Vietoje marinuotų ar sūdytų grybų galima naudoti šviežius miško grybus – baravykus, voveraites, raudonviršius. Prieš tai juos reikėtų apvirti ir nusausinti.
- Jei neturite džiovinto čiobrelio, galite pakeisti džiovintomis arba šviežiomis petražolėmis, krapais, o kitokio aromato mėgėjams tiks raudonėlis.
- Kiaušinio trynį galima pakeisti nedideliu kiekiu grietinės (apie 1 šaukštą), jei norisi minkštesnės tešlos.
- Vietoje kvietinių miltų galima naudoti speltų miltus arba dalį jų pakeisti bulvių krakmolu, kad tešla būtų dar elastingesnė.
- Džiūvėsėlius galima keisti smulkintais kukurūzų dribsniais arba sezamų sėklomis traškumui suteikti.
Patiekalo gaminimo patarimai
- Geriausia naudoti vakarykštes virtas bulves, nes jos jau atvėsusios ir sausos, todėl tešla geriau laikysis.
- Jei bulvės mažiau miltingos ir tešla limpa, nebijokite įberti papildomai miltų – bet po truputį, kad nepadarytumėte tešlos pernelyg kietos.
- Formuojant ragelius rankas galima patepti aliejumi arba suvilgyti vandeniu – taip tešla nelips prie delnų.
- Kepdami ragelius aliejuje būtinai įsitikinkite, kad jis gerai įkaitęs, kad rageliai greitai apskrustų ir nesugertų per daug riebalų.
- Jei norite sveikesnės versijos, ragelius galite ne kepti aliejuje, o dėti į skardą, pateptą aliejumi, ir kepti orkaitėje 200 °C temperatūroje apie 25 minutes, kol gražiai apskrus.
Ingredientai
- miltingos bulvės: 5 (didelės)
- miltai: ketvirtadalio bulvių masės
- kiaušinių tryniai: 1
- druska: žiupsnelio
- marinuoti, šaldyti arba sūdyti grybai: 250 mililitrų
- svogūnai: 1 (didelio)
- džiovintas čiobrelis: 1 arbatinio šaukštelio
- aliejus: šlakelio (arba gabaliukas sviesto)
- druska: žiupsnelio
- šviežiai malti juodieji pipirai
- džiūvėsėliai: 1 stiklinės
- aliejus (virimui)
Įdarui:
- 1. Iš pradžių bulves išverdame su lupena, atvėsiname, nulupame bei sumalame. Geriausia net yra naudoti vakarykštes bulves.
- 2. Tuomet bulves suplojame dubenyje, padaliname į keturias dalis, vieną dalį išimame bei į jos vietą pripilame miltų, įdedame išimtą bulvių dalį, įdedame kiaušinio trynį, įberiame druskos ir suminkome tešlą. Jei bulvės buvo ne tokios miltingos bei tešla limpa prie rankų, įberiame dar šiek tiek miltų.
- 3. Tada įdarui naudojame švelniai marinuotus, sūdytus arba šaldytus grybus. Jei naudosime marinuotus arba sūdytus grybus prieš tai juos nuplauname, nuvarviname.
- 4. Keptuvėje ant aliejaus arba sviesto kelias minutes pakepiname susmulkinta svogūną, paskui sudedame susmulkintus grybus bei pakepiname maždaug 6-10 minučių. Pagardiname druska, pipirais ir džiovintais čiobreliais.
- 5. Įdarą atvėsiname bei sumalame arba susmulkiname smulkintuve (tik nesutriname iki tyrės, įdaras turi būti mažais gabaliukais, o ne tyrės konsistencijos).
- 6. Paskui imame į delną bulvių masės, iš jos suformuojame paplotėlį, lyg gamintume cepelinus, dedame grybų įdaro, užlipdome kraštelius bei formuojame pailgą tarsi cepeliną. Apvoliojame džiūvėsėliuose bei suformuojame ragelį.
- 7. Tą patį atliekame su likusia bulvių mase.
- 8. Paruoštus bulvių ragelius verdame įkaitintame aliejuje iš abiejų pusių iki geltonos spalvos. Išvirtus ragelius nusausiname ant popierinio rankšluosčio.
- 9. Galiausiai patiekiame su grietine arba kaip mano mama patiekdavo su sviesto-grietinės padažu.
- 10. Pastebėjimas: Mama dar gamindavo tokius ragelius ir su vištienos įdaru, kuriam naudodavo maltą virtą vištieną, į jį imaldavo kietai virtą kiaušinį. Verta išbandyti, nes tikrai nerealiai gardu.
Recepto paruošimas