NESULAIKYSITE AŠARŲ: PAVIEŠINO JAUTRŲ VAIKO LAIŠKĄ MIRUSIAI MAMAI

NESULAIKYSITE AŠARŲ: PAVIEŠINO JAUTRŲ VAIKO LAIŠKĄ MIRUSIAI MAMAI Žmonės

Kiekvieno gyvenime mama užima svarbiausią dalį, o ypač vaiko. Internete paviešintas vaiko iš globos namų laiškas mirusiai mama – nepalieka abejingų. Kaip paaiškėjo, dešimtmetis laišką rašė motinos dienos proga, dalyvaudamas rašinių konkurse. Atviras ir nuoširdus laiškas tik dar kartą įrodė, kokį skausmą patiria smurto aukos, vieniši, be tėvų likę vaikai.

 

Išsaugojo laišką

Berniukas laiške rašo, kad turi išsaugojęs mamos laišką ir pagalvėlę, todėl galvoją apie ją kiekvieną vakarą. Jis tikina, kad padėtų mamai ravėti daržą, ruošti pietus, laistytų gėles, jei tik ji būtų šalia. O dabar jam ir sesei belieka aplankyti mamos kapą. Nes kaip jis rašo toliau, dėl piktos tėčio rankos nebėra mamos gyvos.

O jis dėl to priverstas gyventi vaikų globos namuose. Vaikas beveik neprisimena mamos veido, tik mintyse girdi jos dainuotą lopšinę. Nuoširdumu ir ilgesiu persmelktas laiškas nepaliko abejingų ir respublikinio rašinių konkurso komisijos tarpe – vaikas pelnė pirmą vietą IV klasių grupėje.

Tačiau laiškas kalba pats už save: iš jo aišku, kokią skaudžią realybę patyrė vaikas ir kaip jam trūksta mamos, šeimos.

Yra vienas „bet“

Vaikų psichiatras Linas Slušnys portalui tv3.lt sakė, kad vaikui atviram išsakymui, įtakos turėjo pasirinkta tinkama forma – popieriaus lapas. Tačiau jis atkreipė dėmesį į tai, kokią grėsmę iš anksto turėtų įžvelgti vaikų globos namų atstovai, po laiško paviešinimo. „Laiškas leido vaikui išlieti emociją ir patyrimą, tai tarsi tam tikra ventiliacijos forma. Kartais tai tikrai geras būdas, ypač, jeigu šalia yra suaugęs žmogus, kuris sugebės į tai išmintingai sureaguoti.

Vaikui ši forma galėjo būti priimtinesnė kaip pasikalbėjimas su savimi, nes žmogui užsitarnauti pasitikėjimą – sunkiau. Reikia laiko priprasti prie žmogaus, kad atvertum jam juodžiausius savo skausmus, o laiškas – tam, matyt, tiko. Todėl pagautas emocijos, viską sudėliojo“, – sakė L. Slušnys. Pasak jo, paviešinus laišką socialiniuose tinkluose, svarbu atsižvelgti į dvi viešumo puses.

„Labai svarbus suaugusiųjų vaidmuo, įspėjant vaiką, kad perskaitę jo laišką, komentatoriai gali sureaguoti įvairiai. Svarbiausia, kad neprasidėtų vaiko kaltinimai išsigalvojimu, istorijos ar aplinkybių iškraipymu. REKLAMA Svarbu vaikui pabrėžti, kad laišką jis rašė ne tam, kad įtikintų kitus ar jiems patiktų, o tam, kad pats pasijaustų geriau. Nes internete žmonės gali nesigilinti į turinį, nežinoti istorijos, bet įvertinti labai kritiškai, tą būtina pamatyti“, – tikino vaikų psichiatras. Vadinasi, kartais net verta paskatinti vaikus rašyti laiškus, savo emocijas išlieti ten, jeigu nesinori kalbėti su kitais žmonėmis.

Reklama