„Padėtis tragiška“: audros nusiaubtas Joniškio rajonas kovoja su pasekmėmis, į pagalbą skuba ir savanoriai

Naujienos

Išguldyti medžiai, šimtai žuvusių paukščių, sunaikintas ūkininkų derlius ir skaudžiausia – prarasta žmogaus gyvybė. Su tokiais pirmadienį šėlusios audros padariniais dorojasi Joniškio rajonas. Audra ypač skaudžiai smogė Žagarės miesteliui, čia esančiam regioniniam parkui. Visame rajone dėl audros paskelbta ekstremali situacija, į pagalbą skuba kitos šalies savivaldybės, o meras Vitalijus Gailius prašo žmonių, kad jie išliktų atsakingi, saugotų savo ir kitų žmonių gyvybę ir sveikatą.

Pirmadienį kone visoje šalyje siautusi audra ypač skaudžiai smogė Joniškio rajone esančiai Žagarei, tačiau Joniškio meras V. Gailius antradienį kalbėdamas su portalu LRT.lt teigė, kad stipriai nukentėjo ir kitos rajono vietos. Iškart po audros dalis rajono kelių buvo tiesiog nukloti medžiais, tačiau, kaip sakė meras, dar tą pačią dieną medžius pašalinti pavyko ir visais keliais važiuoti galima.

Audros nusiaubta Žagarė
Audros nusiaubta Žagarė / S. Lisausko / BNS nuotr.

Antradienį rajonas toliau dorojasi su audros padariniais – kai kuriems gyventojams vis dar sutrikęs elektros tiekimas, kyla problemų tiekiant vandenį. Dėl kylančio pavojaus paskelbta savivaldybės lygio ekstremali situacija, gyventojams draudžiama lankytis Žagarės regioniniame parke.

V. Gailius portalui LRT.lt sakė jau sulaukęs pagalbos siūlymų iš kitų šalies savivaldybių, su audros padariniais kovoja visos rajono tarnybos, į pagalbą renkasi ir savanoriai gyventojai – vieni tvarko nusiaubtas kapines, kiti padeda kaimynams ar imasi kitokių darbų. Tiesa, pasak mero, kai kuriuos audros padarinius pašalinti gali pavykti tik žiemą.

Audros nusiaubta Žagarė
Audros nusiaubta Žagarė / S. Lisausko / BNS nuotr.

Dirbama maksimaliais pajėgumais, žmonės padeda vieni kitiems

Kalbėdamas su portalu LRT.lt meras V. Gailius vardijo, kad audros padarinių matoma ne tik Žagarėje, bet ir kitose rajono vietose.

„Pradedant Joniškio vakarine puse, bet ir dalis rytinės pusės. Didžioji dalis Joniškio rajono, labiau vakarinė pusė ir iki pat Akmenės rajono. <…> [Padariniai matomi] Kalnelyje, paskui truputį atsikvėpta, tada Skaistgirys nuniokotas, tada Veršiai, Stungiai, tada Bandoriai, Daukšiai, tada Žagarė“, – kur smogė audra, vardijo rajono meras.

V. Gailius kalbėjo, kad kelyje Joniškis–Kalnelis išguldyti kone visi pakelės medžiai, dėl to buvo užblokuotas kelias. Medžius patraukti ir kelią atlaisvinti pavyko dar pirmadienį, taip pat medžiai pašalinti ir nuo kitų kelių. Tiesa, Žagarės seniūnas Saulius Kužmarskis sakė negalintis patvirtinti, jog medžiai patraukti nuo visų kaimiškose vietovėse esančių kelių.

„Buvo mobilizuotos visos, kokios yra, tarnybos Joniškyje, kelininkai dirbo tikrai labai profesionaliai ir labai operatyviai, pasitelkta buvo sunkioji technika, stumiant medžius nuo kelių, pasitelktos saugumo priemonės, eismo reguliavimas.

Audros nusiaubta Žagarė
Audros nusiaubta Žagarė / S. Lisausko / BNS nuotr.

Maksimaliais pajėgumais dirbo visos savivaldybės komandos, ugniagesiai gelbėtojai taip pat įsitraukė į šalinimą. Seniūnijos, administracija, ūkininkai prisidėjo, ačiū jiems labai. Šiandien [antradienį] jau prisijungė savanoriai, žmonės vieni kitiems padeda“, – kalbėjo Joniškio meras.

Skaistgiryje, Žagarėje ir kitose su Latvija besiribojančiose rajono vietose skaudžiai smogė kruša, ledo gabalus lydėjo itin smarkus vėjas. Meras kalbėjo, kad audra visiškai sunaikino ūkininkų pasėlius.

„Užaugęs agronomų šeimoje galiu konstatuoti, kad tiesiog sunaikinti 100 proc. ūkininkų pasėliai. Yra daug žuvusių paukščių, miškuose padaryta milžiniška žala, miškai tiesiog ištisais kvartalais. O didžiausia tragedija – Žagarėje po virstančiais medžiais žuvęs žmogus, šalinant medžius buvo rastas žuvusios moters kūnas“, – portalui LRT.lt dėstė V. Gailius.

Tiek rajono meras V. Gailius, tiek Žagarės seniūnas S. Kužmarskis teigė, kad daugiau žinių apie dėl audros žuvusius ar sužalotus žmones negauta.

„Pirmadienį buvo posėdis, visos tarnybos pristatė savo duomenis ir tokių duomenų daugiau negavome“, – sakė Joniškio meras.

Audros nusiaubta Žagarė
Audros nusiaubta Žagarė / S. Lisausko / BNS nuotr.

Žagarės seniūnas S. Kužmarskis teigė, jog tikėtina, kad žuvusi moteris dėl kilusios audros bandė kuo greičiau grįžti namo, todėl rinkosi trumpesnį kelią per parką, o ten ją mirtinai sužalojo virstantis medis.

Seniūnas: tragiška padėtis

„Pjūklai dirba nesustodami“, – apie audros padarytos žalos šalinimą portalui LRT.lt kalbėjo Žagarės seniūnas S. Kužmarskis.

Jis kalbėjo, kad mestos visos galimos pajėgos, kad audros padariniai Žagarėje būtų pašalinti kuo greičiau, į pagalbą jungiasi kitos seniūnijos, taip pat, kaip sakė ir Joniškio meras, padėti ėmėsi ir gretimas Akmenės rajonas.

„Darbininkai valo, buvo Liepų alėjoje kelias užverstas, tai čia bendromis pajėgomis [dirbame], ir Žagarės gaisrininkai tvarko. Akmenės komunalinio ūkio pagalbą gauname, bokštelis atvažiuoja. Žiūrime, kur yra kritiškiausios vietos,ir bandome tvarkyti. Darbo yra tiek, kad siaubas“, – teigė seniūnas.

Audros nusiaubta Žagarė
Audros nusiaubta Žagarė / S. Lisausko / BNS nuotr.

Paklaustas apie gyventojus, S. Kužmarskis teigė, kad „yra visko“. Nuostolių patyrę gyventojai kreipiasi į seniūniją pagalbos, kai kurie jų vis dar susiduria su pavojumi, nes virstantys medžiai atsirėmė į jų namus.

„Bandome ieškoti visokių sprendimų. Vienoje vietoje yra į namą atsirėmę du medžiai, tai prašysime, kad iš Akmenės atvažiavę su bokšteliu juos pašalintų. Tragiška padėtis. Vakar pravažiuodami matėme, kad ir stogai nuplėšyti, ir fasadai sudaužyti. <…> Automobiliai, aišku, nukentėjo, lūžtantys medžiai užvirto, ne vienas gyventojas kreipėsi“, – kalbėjo S. Kužmarskis.

Antradienį Žagarėje vis dar vėjuota, apsiniaukę.

Audros nusiaubta Žagarė
Audros nusiaubta Žagarė / S. Lisausko / BNS nuotr.

Į pagalbą skuba ir kitos savivaldybės

Kaip portalui LRT.lt kalbėjo V. Gailius, pagrindinis darbas antradienį – atkurti elektros ir vandens tiekimą. Žagarės seniūnas S. Kužmarskis teigė, kad be elektros Žagarės gyventojai praleido kone visą pirmadienį, energijos tiekimas miestelyje buvo atkurtas apie 1 val. nakties.

„Vakar vakare kalbėjomės su dirbančiomis remonto brigadomis, jos stengėsi atkurti aukštą įtampą, paskui jau pereiti į kitas sistemas. Yra šiandien [antradienį] kaimų, kuriuose netiekiama elektros energija. Tai manau, kad per šiandien tikrai pasistūmėsime į priekį. Vandens tiekimas buvo užtikrintas, dabar ieškoma sprendimų“, – komentavo V. Gailius.

Be to, kaip sakė S. Kužmarskis, pirmadienį Žagarėje nebuvo ne tik elektros energijos, bet ir mobiliojo ryšio, todėl buvo praktiškai neįmanoma kam nors prisiskambinti: „Kiek galėjo, dar prisijungė prie Latvijos tinklų, bet buvo taip, kad praktiškai nebuvo galimybės susisiekti su kitais žmonėmis, buvo praktiškai ne ryšio zona vakar [pirmadienį].“

Meras V. Gailius dar pirmadienį paragino žmones, patyrusius žalą dėl audros, kreiptis į savivaldybę, o jau antradienį, anot jo, gyventojai kreipėsi ten ne tik patys prašydami pagalbos, bet ir siūlydamiesi padėti kitiems.

„Ne tik prašė padėti, bet ir prašė leisti prisijungti prie savanorystės. Labai daug savanorių turime, kurie tiesiog apsiėmė tvarkyti kapines. Be jokios abejonės, mes vertiname pasirengimą, tai tik su pažymėjimais, su licencijomis žmonės dirba. Apklausiame ir pasitelkiame įmones.

Padeda kitos savivaldybės, pavyzdžiui, Akmenės rajonas. Net kolega Mantas Varaška [Kazlų Rūdos meras] pasiūlė pagalbą – bokštelius ir techniką, jei būtų tokia reikalinga. Ačiū ir Akmenės merui, ir kolegai Mantui. Kitos savivaldybės taip pat yra pasirengusios suteikti pagalbą“, – sakė meras.

Audros nusiaubta Žagarė
Audros nusiaubta Žagarė / S. Lisausko / BNS nuotr.

Paskelbta ekstremalioji situacija, uždarytas regioninis parkas

Dėl rajone siautusios audros padarinių pirmadienį buvo paskelbta savivaldybės lygio ekstremalioji situacija. Dar tą pačią dieną savivaldybės socialinių tinklų paskyroje gyventojai paraginti apie pastebėtus stichinės audros padarinius pranešti Joniškio rajono savivaldybės administracijai, seniūnams.

Su portalu LRT.lt kalbėjęs Joniškio meras V. Gailius dar kartą kreipėsi į gyventojus su prašymu nesiimti patiems šalinti audros padarinių, nes tai kelia pavojų jų bei aplinkinių sveikatai ir gyvybei.

„Latvijos pasienyje, Daukšiuose, yra labai pavojingai pasvirusių, ant kitų medžių pakibusių medžių. Tai yra didelė grėsmė žmonėms, kurie dabar po lietaus, atšilus orui, susigundys grybais. Kai jau leis oro sąlygos, miškininkai irgi pradės žalos vertinimą ir rizikų šalinimą, bet to nepavyks padaryti iš karto, nes dabar tiesiog su technika įvažiuoti neįmanoma. Audrą, krušą ir viesulą šiandien lydi ir nesibaigiantis lietus, bet darbai vyksta.

Audros nusiaubtas Žagarės parkas
Audros nusiaubtas Žagarės parkas / Žagarės regioninio parko soc. tinklų nuotr.

Labai noriu paprašyti žmonių elgtis atsakingai, nešalinti pavojingų medžių, neremontuoti patiems elektros įvadų ir nerizikuoti savo bei kitų gyvybe ir sveikata. Būkite atsakingi ir atsargūs“, – pabrėžė Joniškio rajono meras.

Pirmadienį paskelbta, kad dėl Žagarėje praūžusios stichijos draudžiama lankytis Žagarės dvaro parke, Žagarės ozo pažintiniame take. Joniškio rajono meras teigė, kad kai kurie tvarkymo darbai čia greičiausiai bus įmanomi tik žiemą.

„Žagarės parkas yra suniokotas, padaryta milžiniška žala. Šiuo metu ten yra vykdomas parko rekonstrukcijos projektas, tai šiandien jau susitinkame su architektais, su saugomų teritorijų atstovais, kalbėsimės, kaip šalinti audros pasekmes. Logiška būtų, kad šiandien tik atlaisvintume takus ir pašalintume pavojingus medžius, kurie kabaliuoja atsirėmę į kitus medžius ir kelia grėsmę.

Audros nusiaubta Žagarė
Audros nusiaubta Žagarė / S. Lisausko / BNS nuotr.

O šalinimo darbus vykdysime jau, kai leis oras, gal net žiemą, kad būtų galima įvažiuoti nesuniokojant parko vejos, gėlynų ir kitų grožybių“, – portalui LRT.lt aiškino V. Gailius.

Žagarės seniūnas S. Kužmarskis taip pat pabrėžė, kad žmonės turėtų būti sąmoningi, nesilankyti Žagarės parke ar ozo pažintiniame take, nes ten gausu pavojingai pasvirusių medžių, kabančių šakų.

„Bet kuriuo momentu gali lūžti, gali užkristi ir sužaloti“, – portalui LRT.lt sakė Žagarės seniūnas.

Šaltinis: lrt.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt
error: Alert: Content is protected !!