Panevėžiečių namuose daugės kibirų maisto atliekoms

Naujienos

Panevėžiečiams teks ieškoti vietos spintelėje po kriaukle dar vienai atliekų dėžei.
Jau nuo kovo 1-osios daugiabučių gyventojams bus pradėti dalinti nemokami kibirėliai maisto atliekoms rūšiuoti.
Patiems žingsniuoti jų atsiimti nereikės – Savivaldybė svarsto, jog dalyti kibirus padės daugiabučių bendrijų pirmininkai.

Savivaldybė skelbia, kad dalinant 7 litrų kibirėlius bendradarbiaus trys jos įmonės – „Panevėžio būsto“ Panevėžio butų ūkio ir „Panevėžio specialaus autotransporto“.
Savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus specialistės Rūtos Taučikienės teigimu, kibirėliai daugiabučių gyventojams bus dalinami per namų pirmininkus, administratorius ar atstovus.
Jie turės kreiptis į „Panevėžio specialaus autotransporto“ įmonę, suderinti datą ir laiką, kada kibirėliai bus atvežti prie namo.
Savivaldybė rengiasi išdalinti daugiau nei 36,5 tūkst. kibirų. Manoma, kad procesas gali užtrukti apie du mėnesius.
Planuojama, kad maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimas prasidės nuo gegužės 1-osios.
Maisto ir virtuvės atliekoms skirti kibirėliai yra „Panevėžio specialaus autotransporto“ nuosavybė. Tad jam sulūžus gyventojai galės kreiptis į įmonę ir pasikeisti į naują.

Maišelių nebus

Kartu su naujais kibirėliais gyventojai specialių šiukšlių maišelių negaus. Dėti šioms atliekoms tiks bet kokie, kokius tik gyventojai turi namuose ar atsineša iš parduotuvių – plastikiniai, popieriniai, kompostuojami.
Iš panevėžiečių surinktos maisto atliekos pateks į Dvarininkų kaime esančio Panevėžio regioninio sąvartyno atliekų apdorojimo įrenginius, ten maišeliai bus plėšomi ir išrenkami.
„Labai svarbu, kad gyventojai maisto ir virtuvės atliekas dėtų į maišelius, nes žiemą atliekos neprišals prie konteinerių sienelių, o vasarą maišeliai sumažins kvapą“, – sako R. Taučikienė.
Panevėžiečių namuose atsiras kibirėliai maisto atliekoms, o gatvėse – joms skirti rudi konteineriai. Jų mieste numatyta pastatyti 191.
Kaip dažnai bus ištuštinami šie konteineriai, pasak specialistės, priklausys nuo pripildymo.

Galvos skausmas pirmininkams

Beržų gatvės 23 daugiabučio bendrijos pirmininkė Vanda Romanovienė teigia, jog perskaičius Savivaldybės pranešimą apie maisto atliekų rūšiavimą jai kilo nemažai klausimų.
Šiame daugiabutyje – šimtas butų. Apie dvidešimt jų tušti – savininkai išvykę. Tad jiems skirti kibirėliai greičiausiai liktų neatiduoti.
„Kibirėlių skaičius bus nemažas. Kiekvienas pirmininkas suks galvą, kaip juos parsigabenti“, – nuogąstauja V. Romanovienė.
Kaip reikės išdalinti kibirėlius gyventojams, bendrijos vadovė taip pat kol kas neturi supratimo.
„Turbūt reikės prašyti gyventojų pasirašyti, kad paskui nenutiktų taip, jog pasiėmę sakys negavo. Tai galvos skausmas pirmininkams“, – svarsto panevėžietė.
V. Romanovienė pasakoja, kad jos dukra, gyvenanti Danijoje, specialų kibirėlį – tik žalią – maisto atliekoms rūšiuoti gavo maždaug prieš metus. Ten gyventojai gauna ir specialius maišelius šioms atliekoms.
„Dukros klausiau, kaip įpratote? Sakė, kad iš pradžių nelengva buvo, nes vis kažką įmesdavo ne į tą kibirėlį. Man viešint pas dukrą toks rūšiavimas didelių problemų nesukėlė. Nejaučiau įtampos, kur čia ką mesti. Savaime buvo aišku“, – pasakoja panevėžietė.

Privačios valdos – vėliau

Panevėžio individualių namų gyventojai į maisto atliekų rūšiavimą bus įtraukti kiek vėliau. Sausio viduryje prasidėjo bandomasis projektas, kuriame dalyvauja per šimtą privačių namų valdų.
Pasak R. Taučikienės, šiuo projektu bandoma išsiaiškinti, kaip keičiasi mišrių komunalinių atliekų kiekis iš jų srauto atskiriant maisto ir virtuvės atliekas individualių namų valdose.
Norima išsiaiškinti, kiek šios atliekos užterštos kitomis, koks būtinas maisto atliekų konteinerių išvežimo periodiškumas skirtingais metų laikais – vertinamas konteinerių užpildymas, maisto atliekų kiekis, sudėtis.
Pasak specialistės, gauti duomenys reikalingi sėkmingai pasiruošti šių atliekų sistemai įdiegti ir stebėti, kaip keičiasi žmonių įpročiai.
Šis projektas vyks pusmetį. Visi individualių namų valdų gyventojai rūšiuoti maisto ir virtuvės atliekas pradės nuo liepos 1-osios.

Auklėjo mažindami dangčius

Pirmieji maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimą jau išbandė 67-i Panevėžio daugiabučiai tarp Pilėnų, Nemuno, J. Tilvyčio ir V. Alanto gatvių.
Šiame projekte nuo 2022 metų dalyvauja daugiau nei 1700 panevėžiečių.
„Pernai gruodį vertinant surinktų maisto ir virtuvės atliekų konteinerių turinį, specialistai užfiksavo, kad net 68 proc. sudarė netinkamos atliekos, tokios kaip tekstilė, santechnikos įrenginiai, stikliniai, plastikiniai buteliai ir kitos atliekos“, – pasakoja R. Taučikienė.
Mokyti tinkamai rūšiuoti nuspręsta pakeitus maisto atliekų konteinerių dangčius. Kad nebūtų įmanoma sumesti netinkamų, angos sumažintos iki tiek, kad būtų galima patogiai išmesti tik maisto atliekas.
„Atnaujinus konteinerių dangčius, lyginant su kitais mėnesiais, netinkamų atliekų rodikliai siekė tik 14 proc. vietoje buvusių 68 proc.“, – sako R. Taučikienė.

Linija dar neveikia

Surinktos maisto ir virtuvės atliekos keliaus į specialius apdorojimo įrenginius Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro sąvartyne.
Kol kas joms skirta linija dar neveikia.
Pasak centro direktoriaus Gintauto Ulio, liko paskutiniai darbai – baigti montuoti biofiltrą, gauti leidimą eksploatuoti.
Planuojama, kad tam prireiks dar kelių savaičių.
Iš panevėžiečių išmestų maisto atliekų bus išgaunamos dujos elektrai gaminti, taip pat kompostuojama.
„Pagrindinė atskiro rūšiavimo idėja, kad tokios atliekos nepatektų į sąvartyną, o būtų perdirbamos“, – teigia G. Ulys.
Anot jo, remiantis kitų rajonų patirtimi, iš pradžių maisto atliekas gyventojai rūšiuoja vangiai, bet pamažu situacija gerėja.
„Tai yra naujovė, o rūšiavimo įgūdžiai neateina iš karto“, – mano G. Ulys.

Šaltinis: sekunde.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt