Prancūzijos prezidentas E. Macronas reikalauja saugumo garantijų Rusijai

Naujienos

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) kelionės į Jungtines Valstijas metu padarė pareiškimų, raginančių apsvarstyti „saugumo garantijas“, kurios būtų pasiūlytos Rusijai, kad prasidėtų taikos derybos. Jo žodžiai sukėlė stiprią reakciją, ypač iš Rusijos artimiausių kaimynių.

Kelionės į Vašingtoną metu Emmanuelis Macronas atsakė į prancūzų kanalo TF1 žurnalistų klausimus apie tarptautinę padėtį. „V. Putino nuogąstavimai dėl neribotos NATO plėtros yra reali problema, į kurią reikia atsižvelgti“, – aiškino Prancūzijos prezidentas. „Vienas iš esminių dalykų, į kuriuos turime atkreipti dėmesį, – kaip visada sakė prezidentas Putinas, – yra baimė, kad NATO artėja prie pat jos durų ir ginklų, kurie gali kelti grėsmę Rusijai, dislokavimas“, – sakė jis.

E. Macronas mano, kad taikos derybos negali sau leisti ignoruoti šio klausimo. Praėjus keliems mėnesiams nuo konflikto pradžios, E. Macronas dar kartą pakartojo pagrindinius įtampos taškus, kuriuos rusai iškėlė vasario mėnesį, prieš prasidedant karui: jokios tolesnės NATO plėtros, jokių raketų dislokavimo prie Rusijos sienų ir NATO karinės infrastruktūros Europoje sumažinimo iki 1997 m. lygio. Tuo metu Jungtinės Valstijos šias išankstines sąlygas laikė neįsivaizduojamomis.

Rusijos naujienų agentūra TASS, paprastai labai kritiškai vertinanti Prancūzijos prezidentą, citavo būtent E. Macrono interviu TF1 televizijai ir per kelias vėlesnes dienas padarė keletą pareiškimų apie Prancūzijos prezidentą.

Buvęs Lietuvos gynybos ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičus išreiškė pasipiktinimą kontroversiškais Prancūzijos prezidento pasisakymais: „Rusija turi visas saugumo garantijas, jei nepuola, neaneksuoja ir neokupuoja savo kaimynių“, – socialiniame tinkle „Twitter“ atsakė L. Linkevičus. „Jei kas nors nori sukurti naują saugumo architektūrą, kuri leistų teroristinei valstybei tęsti savo bauginimo metodus, turėtų pagalvoti dar kartą, tai neveiks.“

Šios mintys ataidėjo ir iš Ukrainos prezidento patarėjo Mychailo Podoliako, kuris aiškino, kad vienintelės saugumo garantijos, į kurias reikia atsižvelgti yra skirtos apsisaugoti nuo poputininės Rusijos barbariškumo.

VIENINTELĖS SAUGUMO GARANTIJOS, Į KURIAS REIKIA ATSIŽVELGTI YRA SKIRTOS APSISAUGOTI NUO POPUTININĖS RUSIJOS BARBARIŠKUMO.

Poleminis prezidento E. Macrono požiūris kelia pasipiktinimą Rytų Europoje, tačiau primena mums objektyvią tikrovę: Rusija lengvai nenusileis klausimais, kurie laikomi itin svarbiais jos saugumui. Ir Jungtinės Valstijos, ir Rusija pareiškė esančios pasirengusios taikos deryboms, tačiau, Ukrainos nuomone, tam nėra sąlygų. Ukrainos režimas reikalauja išvesti Rusijos karius kaip būtiną taikos derybų sąlygą, kurią Rusija tikrai atmestų kaip nepriimtiną.

Susidūręs su kritikos banga dėl savo pastabų, E. Macronas bandė gintis atvykęs į Albaniją dalyvauti ES ir Balkanų šalių aukščiausiojo lygio susitikime. „Manau, kad neturėtume kelti didelių problemų ir bandyti įžvelgti polemiką ten, kur jos nėra“, – sakė jis.

„Visada sakiau tą patį, kad galiausiai taikos derybose bus teritorinių klausimų, susijusių su Ukraina, ir jie priklausys ukrainiečiams, taip pat bus kolektyvinio saugumo klausimų visame regione“, – pridūrė Prancūzijos vadovas.

Jis taip pat sakė, kad su JAV prezidentu Joe Bidenu (Džo Baidenu) aptarė būsimą „saugumo architektūrą“, kuri bus sukurta po karo Rytų Europoje.

Šaltinis: laikmetis.lt 

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt
Reklama
error: Alert: Content is protected !!