Prasideda ekonominis krachas: rusai šturmuoja parduotuves ir šluoja pigiausią maistą

Naujienos

Per naktį Rusijos parduotuvėse maisto kainos šoko į neregėtas aukštumas – kai kurie produktai pabrango 50 procentų ir tai tik pradžia. Jau dabar rusai šturmuoja parduotuves ir šluoja pigiausią maistą: kruopas, konservus – lentynas palieka pustuštes.

O prie bankomatų naktį išsirikiavo milžiniškos eilės žmonių, norinčių pasiimti pinigus. Rusijos centrinis bankas ėmėsi drastiškų priemonių – pusmečiui uždarė valiutų grynaisiais rinką, žmonėms uždraudė atsiimti indėlius doleriais ar eurais.

Rusijoje veiklą stabdo šimtai Vakarų bendrovių – greitojo maisto milžinė „Mc’Donalds“, „Coca Cola“, iš šalies išvyksta ir pramogų pasaulio atstovai, ir dezinformacijos nepaveikti žmonės. Rusijoje pamažu prasideda ekonominis krachas – tokį scenarijų braižo ekspertai.

Rusijos žmonės šluoja maisto produktus iš parduotuvių lentynų: kai kur jau nebeliko net pigiausių makaronų, nebėra grikių, žirnių. Rusai stebisi, kaip viskas pabrango per naktį: „Pažiūrėki, iš kur čia tokios kainos. Kiek jie kainuoja? – Pačius pigiausius ryžius jau išpirko.“

Rusai nesupranta, kas vyksta ir stebisi, kaip pernakt kai kurių maisto produktų kainos išaugo 50 ar 60 procentų: „Sūris, kuris dar užvakar kainavo 700 rublių už kilogramą, dabar jau kainuoja 1113 rublių už kilogramą. O „Došrak“ kainuoja jau 50 rublių, anksčiau juo šunis gatvėje maitindavo.“

Rusijoje brangsta viskas – maisto produktai, plataus vartojimo prekės, buitinė technika. Ir tai dar tik pradžia – pasak ekonomistų, kainos pasieks neregėtas aukštumas, nes prekių srautas iš užsienio į Rusiją yra beveik paralyžiuotas, jų pradės trukti jau netrukus.

„Tikėtina, kad netolimoje ateityje didžioji dalis importuojamų prekių brangs apie du kartus, jei jų bus apskritai. Tai jau didžiulis šokas“, – komentuoja „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Šokas ir valstybinių televizijų propagandoje paskendusiems eiliniams rusams. Iš Maskvos į Lietuvą dar praėjusią savaitę su šeima atvykusi Sandra sako, kad patys rusai nesupranta, kas vyksta – dar tiki, kad ne viskas taip blogai. Dalis įtikėję, kad jokio karo nėra.

„Yra dalis žmonių, kurie sėdi, sakykim, ant tokios labai stiprios valstybės propagandos adatos. Jeigu gauna informaciją tik per TV ar radiją, jie tiki tuo, kas ten vyksta. Propaganda daroma labai profesionaliai ir jeigu tu klausai ilgesnį laiką – pagalvoji, gal taip ir yra?“, – kalba iš Maskvos sugrįžusi lietuvė Sandra.

O antrą valandą nakties rusai šturmuoja ir bankomatus – dar bando gelbėti savo pinigus. Rusijos centrinis bankas naktį į trečiadienį priėmė drastišką sprendimą – pusmečiui uždarė valiutų grynaisiais rinką – nekeis rublių į kitas valiutas ir netgi tiems gyventojams, kurie turėjo santaupų bankuose užsienio valiuta, uždraudė išsiimti daugiau nei 10 tūkstančių JAV dolerių.

Atvirai apie artėjantį ekonominį krachą Rusijoje prabyla vienas blogeris, kuris dar bando dezinfomacijos paveiktiems rusams atverti akis apie ekonominę situaciją: „Ne šiaip sankcijos, pas mus Maskvos birža jau uždaryta 11 dienų. Ir žmonės, ir aš ten investavau ir praradau pinigus. Ir nebus taip, kaip buvo. Jei atsidarys birža, tai mūsų rublis išskris į kosmosą – dėl to ji ir neatsidaro.“

Jau dabar Rusijos rublis nusirito į žemumas. Nors oficialus kursas yra apie 140 rublių už dolerį, juodojoje rinkoje Rusijoje doleris kainuoja apie 300 rublių.

O prie bendrovių, kurios stabdo savo veiklą Rusijoje virtinės prisijungia ir greitojo maisto milžinė Mc’Donalds, kuri pirmąjį savo restoraną Maskvoje atidarė dar 1990-aisiais, o dabar uždaro 850 restoranų Rusijoje, veiklą stabdo ir gaiviųjų gėrimų gamintoja „Coca-Cola“, šimtai kitų bendrovių. Rusiją palieka Italijos prabangių automobilių „Ferrari“ ir „Lamborghini“ gamintojas, o Ladų nebėra iš ko gaminti.

„Tiek vietos gamintojas „Autovaz“ sustabdė gamyklą ir kiti fabrikai. Finansų srautai apriboti, yra didžiulis neapibrėžtumas ir dėl kurso, ir dėl ekonominės ateities – tai tie fabrikai yra sustabdyti. Negauna komponenčių, net jeigu gautų, yra sunku atsiskaityti. Tiesiog viskas sustoję“, – aiškina Ž. Mauricas.

Iš Rusijos bėga vis daugiau televizijos žvaigždžių, pasisakančių prieš karą Ukrainoje. Štai garsi Rusijos aktorė ir televizijos laidų vedėja Tatjana Lazareva iš Rusijos persikėlė į Putino bombarduojamą Kyjivą. Karą Ukrainoje atvirai smerkianti televizijos laidų vedėja tvirtina, kad grįžti į savo šalį ji nebegali – ten jos laukia kalėjimas.

„Dabar aš nebegaliu grįžti į Rusiją bet kuriuo atveju. Aš nenoriu patirti represijų ar pakliūti į Kalėjimą Rusijoje. Tai ne mano planas. Aš negrįšiu į Rusiją, dėl to dabar aš galiu kalbėti drąsiai“, – sako Rusijos aktorė Tatjana Lazareva.

O štai taip Rusijoje kalba dezinformacijos paveikti žmonės:

„Šaunuolis Putinas. – Palaikote? – Žinoma. – O kodėl, lengviau bus gyventi? – Mums ir taip gerai gyventi, o Ukrainoje bus dar geriau. – O kaip galvojate, kas ką užpuolė: Rusija ar Ukraina? – Kokia Rusija, Rusija nieko neužpuolė.“

„Aš labai gerbiu mūsų prezidentą. Ačiū Dievui, kad toksai atsirado pas mus ir dėl šalies man negėda.“

„Aš pilietis Rusijos Federacijos, jeigu mūsų vadovas priėmė tokį sprendimą, turime ir privalome jį vykdyti. Jeigu jūs galvojate kitaip – jums reikia dar pagalvoti.“

„Jūs palaikote „specialią operaciją“? – Taip. Seniai reikėjo tai padaryti. – Kodėl? – Negaliu atsakyti. – Palaikote, bet nežinote kodėl. – Taip.”

O traukinys, kuriame šimtai rusų, iš Sankt Peterburgo atvyksta į Helsinkį. Kiekvieną dieną šioje traukinių stotyje išsilaipina apie 700 rusų, kurie nepritaria Putino karui Ukrainoje ir nebemato ateities savo šalyje. Į šalis, į kurias rusai dar gali skristi bilietai išgraibstyti, jų kainos pakilę kartais:

„Žmonės, kurie iš tiesų supranta, kas vyksta, yra nusiminę. Ir kai kurie mano draugai jau išvyko iš šalies arba desperatiškai tą bando padaryti.“

„Aš tik noriu pasakyti, prašau, netapatinkite mūsų, rusų, su šituo karu. Mes niekad jo nenorėjome ir niekada nebalsavome už dabartinę valdžią. Man gėda.“

Sankt Peterburge kovo 8 proga dešimtys moterų rinkosi į protestus prieš Rusijos karą Ukrainoje. Kai kurios moterys laikydamos gėles rankose šaukė norinčios taikos. Filmuotoje medžiagoje matyti, kaip policija muša ir sulaiko taikius žmones – iš viso per vakar sulaikyta apie 100 protestuotojų. Dar apie 5 tūkstančiai žmonių, kurie dalyvavo protestuose prieš karą Ukrainoje, sulaikyta sekmadienį.

Šaltinis: tv3.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt
error: Alert: Content is protected !!