Pririšdavo ranką prie kėdės: kaip ir kodėl SSRS laikais kairiarankius versdavo būti „normaliais“ (4)

Žmonės

Sovietų Sąjungoje maždaug iki devintojo dešimtmečio kairiarankiai buvo laikomi „kitokiais“ ir juos tiesiogine prasme „perkvalifikuodavo“ rašyti dešine ranka. Tai buvo daroma nuo vaikystės ir tam buvo naudojami įvairūs metodai.

Ir tie metodai ne visada būdavo tinkami, atsižvelgiant į tai, kad kalbame apie vaikus. Apie tai „LiveJournal“ rašo tinklaraštininkas Maksimas Mirovičius.

Anot jo, mokytojai įvairiais būdais versdavo vaiką rašyti dešine ranka. Kartais jie darė jam moralinę įtaką, o kartais pririšdavo kairę ranką prie kėdės, kad per pamoką jis galėtų naudoti tik dešinę. Be to, kairiarankiai galėdavo gauti per ranką mokomąja lazdele, jei vis tiek toliau rašydavo taip, kaip jiems patogu, nepakeitę rankos į „teisingą“.

„Tėvai taip pat buvo priversti perauklėti kairiarankius, buvo pasiūlyti tokie būdai: kol vaikas ruošė namų darbus, jam ant kairės rankos rekomenduodavo uždėti storą kumštinę pirštinę ir uždrausti ją nusiimti. Taip pat buvo siūloma stipriai sutvarstyti mokinio kairės rankos pirštus“, – rašo M. Mirovičius.

Kodėl su kairiarankiais taip elgdavosi?

SSRS laikais nebuvo priimta, kad kažkas gali kuo nors išsiskirti iš visuomenės. Visi turėjo būti lygūs, atitinkamai, jei dauguma rašė dešine ranka, taip ir turėjo daryti visi.

M. Mirovičius pabrėžia, kad tais laikais kairiarankiai, ilgaplaukiai, stiliagos (puošeivos) ir hipiai galėjo būti pažeminti vien dėl to, kad yra kitokie.

„Oficiali“ kairiarankių perkvalifikavimo priežastis neva buvo ta, kad mus supančio pasaulio objektai buvo sukurti dešiniarankiams, todėl besinaudojantiems kairiąja ranka būtų labai sunku jame gyventi. Pavyzdžiui, laiško rašymas rašaliniu parkeriu – nebuvo lengva kaire ranka rašyti iš kairės į dešinę ir nesutepti parašyto teksto.

„Dešinėje pusėje yra kulkosvaidžių, automatų spynos, į tą pusę iš lizdo iškrenta tuščios gilzės. Jei automatą paima kairiarankis, šaudant gilzės lėks tiesiai į veidą, o tai pavers karinę tarnybą armijoje sudėtinga. Arba išvis neįmanoma“, – aiškino tinklaraštininkas.

Moksliniai tyrimai parodė, kad kairiarankių perkvalifikuoti beveik neįmanoma, nes dešinysis jų smegenų pusrutulis yra dominuojantis (dešiniarankiams atvirkščiai – kairysis). Ir tik kai kuriems žmonėms, kuriuos priverstinai „perauklėjo“, pavyko prisitaikyti.

Kairiarankių „perkvalifikavimas“ SSRS buvo panaikintas 1986 m.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Laisvadienis.lt