Profesorius Alvydas Unikauskas ragina kasdien vartoti 1 produktą: sveikata jums padėkos

Sveikata

Inkstų akmenligė – tai liga, kurios metu inkstų taurelėse, geldelėse susidaro akmenų. Ja serga 1 iš 10 lietuvių. Nė vienas nesame apsaugotas nuo šios ligos, kuri pasireiškia itin nemaloniais simptomais.

Laidoje „Kviečiame daktarą“ profesorius A. Unikauskas ir Kauno klinikų urologas Lukas Mickevičius papasakojo, kaip ir kodėl atsiranda inkstų akmenligė bei kaip jos išvengti.

Inkstų akmenų susidarymas

Kaip organizme susidaro šie akmenys, kuriuos po to gydytojai turi pašalinti? Buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo grupė žmonių, turinčių inkstų akmenis.

Tyrimo metu paaiškėjo, kad net 97,2% žmonių turėjo mikroskopinę bakterija, kuri yra apie 100 kartų mažesnė nei įprasta bakterija. Ji vadinama nanobakterija. Šios bakterijos valgo kalcį ir formuoja aplink save gynybinę sieną, tarsi akmenines kristalų struktūras, kuriose bakterijos pasislepia, kad išgyventų.

„Šių gynybinių sienų statymas yra kalcifikacija, kuri paliečia ne tik inkstus, bet ir sąnarius, arterijas, dantis, akis, taip pat vidinę ausį, nes ten taip pat yra kauliukų, kurie gali suakmenėti. Paliečia ir smegenų sinapses ir taip gali išsivystyti visų taip bijoma liga Alzheimeris“, – laidoje pasakojo A. Unikauskas.

Buvo atliktas tyrimas ir su žiurkėmis, kurio metu buvo suleidžiama šių nanobakterijų ir jau po mėnesio jų inkstuose susiformavo inkstų akmenys. Tai yra gynybinė reakcija į organizmo stresą, tokį kaip antibiotikai.

Nuo jų nanobakterijos ginasi, jos augina aplink save kalcio kiautą ir kuo daugiau antibiotikų geriame, tuo didesnes gynybines sienas iš kalio bakterijos pasistato ir net antibiotikai skirti naikinti šias bakterijas situaciją padaro dar blogesne.

„Nanobakterijos buvo rastos dantų apnašose, sąnariuose. Problema yra ne pats ten esantis kalcis ar per didelis jo suvartojimas, bet antibiotikams atsparios bakterijos, kurios gali daugintis įvairiose sąlygose bei temperatūroje“, – teigia profesorius.

Inkstai (nuotr. Shutterstock.com)

Inkstų akmenligės simptomai

Kauno klinikų urologas Lukas Mickevičius įvardijo, kaip atpažinti pirmuosius inkstų akmenligės požymius:

„Inkstų akmenis turintys žmonės gali šlapintis krauju, net ir nesant itin stipriam skausmui pacientas gali pastebėti rausvą šlapimą.

Akmenlige sergantis žmogus patiria labai staigų ir stiprų, dažniausiai vienos pusės šono skausmą, kuris gali būti lydimas pykinimu ar vėmimu. Skausmas gali plisti į pilvą arba kirkšnį,.“

Skausmo priežastis yra inkstų akmenys, kurie kartu su šlapimu iškeliauja į šlapimtakį ir taip keliauja tolyn, kol pasiekia tą vietą, kur jie jau yra per dideli esamam spindžiui ir ten įstringa, o kai įvyksta strigimas, organizmas bando juos prastumti, nes jam reikia šlapintis ir tuomet prasideda stiprus ir staigus skausmas.

Žmonės, kurie buvo patyrę šį skausmą teigia, kad netgi buvo nualpę, verkė iš skausmo, o gimdymo skausmai palyginus buvo tarsi uodo įkandimas.

Profesorius A. Unikauskas prisiminė atvejį iš savo jaunystės laikų, kai būdamas gydytoju gavo iškvietimą pas ligonį dėl šio priepuolio:

„Atvažiavęs radau jauną vyrą vonios kambaryje, kuris buvo prisipylęs į vonią karšto vandens, nes karštis padeda sumažinti skausmus, tačiau vyras niekaip negalėjo įlipti į vonią, nes skausmas buvo toks didelis, kad jis tiesiog blaškėsi po kambarį nežinodamas ką daryti.“

Skausmas (nuotr. 123rf.com)

Du kartus per dieną vartoti citrinas

Po to, kai žmogus būna nugabentas į ligoninę, akmenys yra pašalinami. Šalinimo būdų yra keletas. Kurį būdą naudoti priklauso nuo paciento būklės, kūno masės indekso, akmens dydžio bei jo lokalizacijos.

„Vienas iš būdų yra endoskopinė uretroskopija, kai yra naudojamas lankstus ar standus uretroskopas. Jis patogus tuo, kad jį galime naudoti inkste ir valdyti rankomis.

Didesniems akmenims taikomas būdas, kai duriame pacientui į inkstą per nugarą jį pasiguldę ant pilvo. Didžiausiems akmenims pašalinti, duriame į inksto ertmės sistemą, ten matome akmenį ir su lazeriu jį sudaužome“, – pasakojo L. Mickevičius.

Taigi, ką daryti, kad akmenys inkstuose neatsirastų ir mums nereikėtų kankintis iš skausmo? A. Unikauskas pateikė keletą patarimų, kurie turi būti taikomi kaip vienas kompleksas:

„Gerkite daug vandens, maždaug 2,5 l per dieną. Vanduo padeda išplauti tai, kas yra inkstų geldelėse, tai trugdys susiformuoti dideliems akmenims. Taip pat reikėtų vartoti citrinų, du kartus per dieną. Padeda ir ketogeninė mityba bei protarpinis badavimas, tai palaiko sveiką žarnyno aplinką, išlaiko bakterijų balansą.“

Yra žinoma, kad arbūzas veikia kaip šlapimą varanti priemonė, tačiau jis nepadės jei jus ištiko inkstų akmenų priepuolis. Jei ištiko priepuolis, būtina kviesti medikus.

Visą laidą „Kviečiame daktarą“ galite pamatyti straipsnio viršuje esančiame vaizdo įraše

Šaltinis: tv3.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt