Vaistinė ramunė – liaudyje dėl savo vaistinių savybių mylimi ramunėliai
Vaistinė ramunė (lot. Matricaria recutita), liaudiškai dažniausiai vadinama ramunėliais – vienmetis žolinis augalas, dažniausiai šakotas, plunksniniais lapais, žiedai – baltais lapeliais. Ramunė auga laukuose, pakelėse, prie namų, žydi gegužės – rugsėjo mėnesiais, vaistams ir arbatoms naudojami tik ramunėlių žiedai be kotelių, skinami išsiskleidę horizontaliai. Džiovinti reikia gerai vėdinamoje patalpoje, kur nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai, paskleidus plonu sluoksniu. Taip pat svarbu ramunėlių žiedų neperdžiovinti – jie turi išlikti žalsvai geltoni, kvepiantys, kartoko skonio.
Ramunėlių arbatos nauda
Ramunėlių žiedai turtingi vaistinėmis, priešuždegiminėmis, antimikrobinėmis, regeneracinėmis savybėmis dėl savyje turimų vitaminų, eterinių aliejų, kartumynų, kumarinų, cholino, salicilo rūgšties, gleivių, bei kitų medžiagų. Ramunėlė pasižymi stipriu gydomuoju poveikiu ne dėl atskirų sudedamųjų dalių, o dėl to, jog visos šios medžiagos veikia sinergiškai, sustiprindamos viena kitos veikimą. Vaistinė ramunė liaudyje naudojama gydymui, bei sveikatinimui nuo įvairų organizmo vidaus ir išorės negalavimų:
- Sergant peršalimo ligomis ramunėlių arbata labai tinka inhaliacijoms, skaudant gerklei ar burnos ertmės uždegimams – skalavimui.
- Esant virškinamojo trakto, dvylikapirštės žarnos negalavimams: vidurių pūtimui, viduriavimui, atpalaiduoja žarnyno spazmus, dujų kaupimąsį žarnyne. Tinka skrandžio ligoms gydyti: opoms, refliuksui, gastritui.
- Ramunėlės liaudyje vadinamos natūraliu aspirinu dėl galimybės sumažinti sąnarių skausmą, reumatą ar kitą skausmą, kilusį dėl traumų, uždegimų. Padeda esant nugaros skausmui, karščiavimui.
- Tinka piktybiniams navikams (sudėtyje turi flavonoido apigenino, veikiančio prieš vėžį), inkstų uždegimui ir kitiems organizmo uždegimams gydyti.
- Padeda esant danties ar dantenų skausmui: iš užplikytos arbatos išimkite išmirkusius ramunėlių žiedus, juos sumaigykite ir uždėkite tiesiai po lūpa ant dantenos.
- Tinka gydant išorinius odos pažeidimus, plaukams stiprinti, taip pat nuo pleiskanų.
- Skatina prakaitavimą, tinka kepenų ligoms gydyti, yra kaip tulžį varanti priemonė.
- Esant stipriam prakaitavimui ramunėlių nuovire galima mirkyti rankas, bei kojas.
- Tinka vartoti prieš miegą – ramina, gerina miego kokybę.
Kaip paruošti ramunėlių arbatą
Į standartinio dydžio puodelį (250 ml) įberkite 1 arbatinį šaukštelį džiovintų ramunėlių žiedų ir užpilkite verdančiu vandeniu. Palaikykite kol gerai pritrauks ir pravės apie 15 minučių. Paruoštą arbatą galite pagardinti medumi ir/ar citrina.
Ši arbata gerina apetitą, bei virškinamojo trakto veiklą.
Esant ūmiems organizmo uždegimams ar virškinamojo trakto sutrikimams paruoškite stipresnę ramunėlių arbatą puodelyje užplikydami vieną valgomąjį šaukštą ramunėlių žiedų. Gerkite atvėsintą 2-3 kartu per dieną.
Vaistinių ramunių arbata – kūdikiams
Jeigu jūsų kūdikis neramus, galimai patiriantis pilvo diegliukus, vidurių pūtimą, ar dėl dantukų dygimo, galite išbandyti vaistinių ramunių arbatą. Arbatinį šaukštelį ramunėlių užplikykite 100 ml verdančio vandens ir pritraukus po 5 min nukoškite.
0-2 mėn. amžiaus kūdikiui 10 lašų arbatos praskieskite 10 ml vandeniu ir duokite 2-3 kartus per dieną.
2-6 mėn. kūdikiams galima duoti neskiestos ramunėlių arbatos po 10-50 ml 2-3 kartus per parą, priklausomai nuo vaikelio amžiaus.
Šią arbatą, kaip švelnią gydomąją priemonę, rekomenduoja ne tik liaudies medicinos atstovai, bet ir gydytojai.
Ramunėlės – ne tik moterims, bet ir vyrams
Vaistinės ramunės arbata, nors nerekomenduotina nėščiosioms, tačiau labai tinka po gimdymo moters pilvo raumenims atpalaiduoti, kad gimdyvė galėtų pailsėti. Puikiai tinka ir menstruaciniams skausmams malšinti.
Kadangi ramunėlės savo sudėtyje turi antioksidanto apogenino, jos veikia stebuklingai stabdant įvairių navikų augimą, įskaitant krūtų, kiaušidžių, o vyrams – prostatos vėžį.
Ramunėlių užpilas – plaukams, bei skalavimui
Moterys, norinčios sustiprinti plaukų šaknis, kad plaukai būtų minkšti ir blizgantys, skalauja plaukus ramunėlių nuoviru. Šis nuoviras šiek tiek pagelsvins plaukus, taipogi naikins pleiskanas.
Norėdami paruošti ramunėlių užpilą plaukams, į puodelį (250 ml) įberkite 2 valgomuosius šaukštus ramunėlių žiedų ir užplikykite verdančiu vandeniu. Leiskite pritraukti bent 15 minučių, naudokite pravėsusį nuovirą.
Šis nuoviras taip pat tinka burnos ir gerklės skalavimui esant gerklės skausmui ar burnos gleivinės pažeidimams.
Ramunėlių kompresai: skausmui malšinti, veido odai, bei akims
Plačiai naudojami ramunėlių kompresai, kurie ne tik slopina uždegimus, tačiau ir dezinfekuoja žaizdas. Ramunėlių arbatoje gausu flavonoidų, kurie prasiskverbia pro odos paviršių į gilesnius sluoksnius taip išsaugodami jaunatvišką odą. Ramunėlių kompresai ne tik stabdo odos senėjimą, bet ir gydo odą, mažina sudirgimus. Taip pat tinka akių sudirgimams, uždegimams, ašarojimui slopinti.
Į puodą įpilkite 1 litrą vandens ir suberkite 5 šaukštus džiovintų ramunėlių. Kai užvirs, jeigu turite laiko, galite pavirinti iki 15 min.. Nukėlus nuo viryklės dar palaikykite15 min. kol dar daugiau pritrauks, bei pravės, tada nukoškite. Šiame nuovire sušlapinkite marlę, ją nugręžkite, kad nevarvėtų ir uždėkite ant skaudamos vietos ar veido odos. Palaikykite 15-20 min., o jei turite kantrybės, ir ilgiau.
Akių kompresams galite gaminti mažesnį kiekį nuoviro. Sušlapinkite vatos diskelius ar tiesiog vatos gabalėlius ir uždėtus ant akių laikykite bent 15-20 min. Ši procedūra kartu gali virsti ramybės, bei poilsio akimirka atsipalaidavimui nuo streso ir įtampos, ypač, jeigu prigulsite, pasileisite raminančios ar kitos mėgstamos muzikos. Esant didesniam nuovargiui galite ir nusnūsti 🙂
Ramunėlių arbatos šalutinis poveikis
Ramunėlių arbatos turėtų vengti žmonės:
- alergiški ir kitoms vaistažolėms, ar sergantys šienlige (bent jau vartoti ją atsargiai),
- vartojantys kraują skystinančius vaistus,
- vartojantys kitus vaistus: arbatą galima gerti ne anksčiau kaip 2 val. iki vaistų vartojimo arba bent 2 val. po vaistų vartojimo, nes ramunėlių arbata trukdo įsisavinti kai kuriuos medikamentus,
- moterys, besilaukiančios kūdikio – nėštumo metu ramunėlė stimuliuoja gimdos susitraukimus, tad gali sukelti priešlaikinį gimdymą,
- pavargę ir sėdantys už vairo, nes ramunėlių arbata gali sukelti mieguistumą.
Esant rimtiems skrandžio sutrikimams, tokiems kaip opa ar uždegimas, ramunėlių arbatą galima gerti keliskart per dieną vieną mėnesį, tačiau jokiu būdu nepadauginant. Arbatą vertėtų vartoti gydymo tikslais, tačiau ne profilaktiškai – dažnai vartojant ramunėlių arbatą sumažėja jos efektyvumas, bei gali pasireikšti šalutinis poveikis.
Nuotraukos asociatyvinės © Freepik.
Šaltinis: arbatosnauda.lt