Šalavijų arbata – ne tik vaisingumui skatinti, bet ir aistrai kurstyti

Sveikata

Šalavijas (Salvia) – notrelinių (Lamiaceae) šeimos augalų gentis, kuriai priklauso daugiametės žolės. Tai daugiausiai rūšių turinti notrelinių šeimos augalų gentis. Iš viso žinoma apie 920 rūšių, Lietuvoje auga 13 rūšių, o gydymo tikslams labiausiai tinkamas ir daugiausia gydomųjų savybių turi vaistinis šalavijas, iš kurio žaliavos gaminama šalavijų arbata.

Vaistinis šalavijas (Salvia officinalis) – notrelinių (Lamiaceae) šeimos puskrūmis, kilęs iš Viduržemio jūros regiono.  Tai daugiametis žolinis augalas, 50-100 cm aukščio sumedėjusiu šakotu stiebu. Lapai pailgi, raukšlėti, apatinė pusė pilkšvai žalia. Vaistinis šalavijas žydi birželio – liepos mėnesiais smulkiais, mėlynai violetiniais žiedais, o rugsėjo mėnesį subrandina vaisius – apvalius, juodus riešutėlius.

Vaistinis šalavijas – tai vienas iš 13 šalavijo rūšių, augančių Lieituvoje. Tai lengvai prižiūrimas augalas. Šalaviją galite užsiauginti savo sode ir visą vasarą turėti šviežių lapelių maistui gardinti, bei arbatoms gaminti.

Šalavijo gydomosios savybės

Fitoterapijoje vaistinis šalavijas yra vienas populiariausių augalų. Dažniausiai jis naudojamas inhaliacijoms, burnos ir gerklės skalavimui, taip pat gydomųjų arbatžolių mišinių gamyboje. Augalo sudėtyje gausu vitaminų ir mineralų, bet ir nemažai biologiškai aktyvių junginių. Tai guma ir dervos, kamparas, vaisių rūgštys, taninai, alkaloidai, salvenai, flavonoidai ir fitoncidai.

Vaistinis šalavijas nuo seno žinomas kaip gydantis augalas, pasižymintis dar ir kvapniu eteriniu aliejumi. Šalavijo eterinis aliejus daugiausia kaupiasi lapuose ir savo sudėtyje turi natūralaus antibiotiko salvino, augalui suteikiančio antiseptinių savybių.

Vaistinio šalavijo arbatos nauda gydant įvairius negalavimus:

  • Dezinfekuoja, slopina organizmo uždegimus, pažeidimus (odos, burnos gleivinės, stomatito, anginos).
  • Palengvina anginą, kosulį, kvėpavimo ligų simptomus: esant gerklės peršėjimui – gerklę skalauti šalavijų nuoviru, o kvėpavimui palengvinti – garinti / inhaliuoti.
  • Padeda esant radikulitui, osteoporozei.
  • Padeda nuo plaukų slinkimo.
  • Mažina kraujospūdį, tonizuoja širdies darbą
  • Valydamas ir stimuliuodamas kraujotakos sistemą, bei balansuodamas nervų sistemą  padeda esant nemigai, depresijai, pakelia darbingumą.
  • Normalizuoja apetitą, gerina virškinimą.
  • Bendrai stiprina imuninę sistemą, pagreitina atsigavimą po ligos.
  • Gerina atmintį.
  • Kovojant su padidėjusiu prakaitavimu šalavijas padeda sureguliuoti  kūno temperatūrą. Šalavijų nuovire galite mirkyti itin prakaituojančias rankas ir kojas, džiovintus smulkintus šalavijų lapelius naudoti kaip prieskonius maistui, bei gerti šalavijų arbatą.
  • Padeda kovojant atsisakant kenksmingų įpročių: kofeino, alkoholio, cigarečių, narkotikų, kurie sujaukia organizmo darbą, paveikdami nervų, bei kraujotakos sistemas.

Šalavijo šaknų nuoviras vartojamas sergant reumatoidiniu artritu, mastitu, dismenorėja, limfmazgių uždegimais.

Šalavijas – kartu ir prieskonis

Kvapnūs šalavijo lapai labai tinkami kaip prieskoniai ruošiant žuvį, konservus, alkoholinius gėrimus, maisto koncentratus. Šalavijas suteikia maistui aštraus kvapo ir kartoko skonio, todėl tinka dėti į padažus, sriubas, mėsos gaminius, kepsnius. Šis prieskonis ypatingai dera ruošiant kiaulienos, žvėrienos, kiaušinių, bei paukštienos patiekalus.

Šalavijas moterims – šventa žolė

Vaistinis šalavijas padeda sureguliuoti menstruacijų ciklą, malšina skausmą, padeda įveikti pienligę. Šalavijuose yra ypatingų fitohormonų, sudėtimi panašių į moteriškus lytinius hormonus estrogenus, todėl šis augalas yra itin veiksminga priemonė, skatinanti pastojimą. Fitohormonai yra labai panašūs į žmonių hormonus estrogenus ir naudojami gydant nevaisingumą nepaisant to, jog jų poveikis nėra iki galo ištirtas.

Vaistinių šalavijų sėklų arbata taip pat padeda vaisingumui, tačiau ir suteikia moterims aistringumo. Senovės Egipte, po karų ar epidemijų  pablogėjus demografinei situacijai, moterys – ypač jaunos – privalėdavo savo maistą gardinti šalavijais ir gerti šalavijų arbatą, kad vėl būtų skatinamas didesnis gimstamumas ir tokiu būdu atkuriamas demografinis balansas.

Šalavijo lapų arbata moterims

Moterims, vyresnėms kaip 35 metai, patariama kelis kartu per metus rytais vartoti vaistinio šalavijo arbatą organizmo atjauninimui, bei bendrai organizmo būklei gerinti, imunitetui stiprinti. Paruošimas labai paprastas: į standartinį puodelį įdėkite šalavijų lapų (gali būti dideli lapai, smulkinti ar tiesiog parduotuvėje ar vaistinėje pirkti arbatos maišeliai), užplikykite verdančiu vandeniu ir leiskite pritraukti, kol arbata pravės. Gerkite 30-40 minučių prieš valgį, galite pagardinti medumi ar citrina.

Siekiant pastoti, rekomenduojamas šis vaistinio šalavijo arbatos vartojimas būdas. Standartinio dydžio puodelyje verdančiu vandeniu užplikykite vieną arbatinį šaukštelį vaistinio šalavijo lapelių. Gerkite po 2 arbatinius šaukštelius 2 kartus per dieną: ryte prieš valgį ir vakare prieš miegą 11 dienų iš eilės pasibaigus menstruacijoms. Jeigu per 3 mėnesius nepavyksta pastoti, padarykite 2 mėnesių pertrauką ir vėl pakartokite.

Šalavijo ir liepžiedžių arbata, suteikianti aistringumo

Šis vaistinio šalavijo ir liepų žiedų žolelių duetas, turtingas fitohormonais, suteikia tiek vyrams, tiek moterims aistringumo – didina libido.

Puodelyje verdančiu vandeniu užplikykite 1/3 arbatinio šaukštelio šalavijo lapų ir 2/3 arbatinio šaukštelio liepų žiedų lapų, leiskite pritraukti kol šiek tiek pravės. Galite pagardinti medumi ar citrina.

Gėrimas su šalaviju „Vitaminų bomba“

Jums reikės:

  • po 1 arbatinį šaukštą smulkintų šalavijų lapų ir smulkintų mėtų arba dilgelių lapų,
  • po 1 arbatinį šaukštą šviežių, džiovintų arba šaldytų uogų: mėlynių, bruknių, spanguolių ir erškėtuogių.
  • 2 graikinių riešutų (4-5 graikinių riešutų puselių),
  • medaus ar kito saldiklio pagal skonį,
  • 4 stiklinių vandens.

Paruošimo būdas:

  1. Susmulkinkite graikinius riešutus (peiliu arba kavamale).
  2. Sumaišykite su visais likusiais ingredientais, sudėkite viską į puodą, užpilkite vandeniu.
  3. Palaukite, kol užvirs ir iškart nuimkite nuo ugnies, atvėsinkite. Galite nukošti. Įdėkite medaus pagal skonį.

Vaistinis šalavijas tinka odai ir plaukams

Sausą, suglebusią, spuoguotą odą galite reabilituoti dėdami kompresus. Šalavijų lapelius sumaišykite su liepų, bei ramunėlių žiedais maždaug lygiomis dalimis – po 1 arbatinį šaukštelį ir užplikę 1 puodeliu (250 ml) verdančiu vandeniu, bei keletą minučių pavirkite. Šių žolelių nuovirą naudokite atvėsintą. Kompresą palaikykite 15-20 minučių, nuėmus nuskalauti ar nuvalyti nereikia – palikite išdžiūti.

Riebiai veido odai naudokite vien tik šalavijų nuoviro kompresą. Užplikykite 2 šaukštus šalavijų lapų stikline verdančio vandens. Kompresui nuovirą naudokite atvėsintą. Kompresą palaikykite 15-20 minučių, nuėmus nuskalauti ar nuvalyti nereikia – palikite išdžiūti natūraliai.

Vaistinis šalavijas gelbėja ir nuo plaukų slinkimo. Stipriu šalavijų nuoviru skalaukite išplautus, bei nusausintus plaukus. Nuovirui paruošti  naudokite 2 šaukštus šalavijų lapų ir stiklinę verdančio vandens. Jeigu plaukai ilgi ir vešlūs, galite pasiruošti dvigubą dozę. Nusausintų plaukų perskalauti jau nebereikia.

Galimas šalutinis šalavijo poveikis

  • Šalavijų arbata – viena pavojingiausių nėščiosioms, tad jokiu būdu negalima jos vartoti nėštumo metu – tokiu būdu galite sukelti spazmus, bei priešlaikinį gimdymą.
  • Net ir sveikiems žmonėms svarbu nepadauginti šalavijo – dažnam gali sukelti alergines reakcijas, o didelėmis dozėmis ir apnuodyti.
  • Atsargiai vaistinį šalaviją turėtų vartoti žmonės, kurie pavasarį serga šienlige ar yra alergiški kitoms vaistažolėms. Greičiausiai jiems pasireikš alergija ir geriant šalavijo arbatą.
  • Vaikams šalavijų arbatos gerti nerekomenduojama. Nuovirą galima naudoti tik gydymo tikslais išoriškai.

Gėrimo „Vitaminų bomba“ autorė – Natalija Afanasjeva.

Nuotraukos asociatyvinės © Freepik.

 

Šaltinis: arbatosnauda.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt