Šalčiausia šimtmečio žiema: 2019 Gruodžio 11

Šalčiausia šimtmečio žiema: 2019 Gruodžio 11 Žmonės
Vieni meteorologai Europai žada šalčiausią šimtmečio žiemą, kiti teigia, kad žiema bus šiltesnė už vidutinę. Telšių rajone esančio Žvėrinčiaus meškinas Timas pakeitė kailį į žieminį ir auginasi storą riebalų sluoksnį. Bet paukščiai į šiltuosius kraštus skrenda vangiai. Kokios žiemos laukti ir kuris sinoptikas bus tiksliausias?
Gąsdina šalta ir ilga žiema Iškart kelios meteorologijos agentūros prognozuoja, kad ateinanti žiema Europoje bus labai atšiauri: stipriausias speigas turėtų spausti kitų metų sausį ir vasarį, o atšils esą tik balandį. Neva 2013-2014 metų žiema bus šalčiausia šimtmečio žiema.
Žinomas vokiečių specialistas Dominikas Jungas pareiškė, kad šalčiausia bus 2014 metų sausio ir vasario mėnesiais. Šaltų žiemų ciklas, besitęsiantis jau penkerius metus, pasieks savo viršūnę. Šaltas turėtų būti ir kovas. Atšilimo Europoje galima tikėtis ne anksčiau kaip balandį.
„Nėra jokių abejonių, kad atšilimas, kurį stebėjome devintajame ir dešimtajame dešimtmečiuose, jau baigėsi“, – pareiškė ir Viskonsino universiteto profesorius Anastasijas Conis.
O gal šiltesnė už vidutinę žiemą?
Su šaltos ir gilios žiemos prognoze nesutinka Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vedėja dr. Audronė Galvonaitė. Ji teigė gavusi naujausių žinių iš Rusijos sinoptikų ir amerikiečių NASA, kurie teigia, kad žiema bus švelni, artima normai ir gali būti net šiltesnė už vidutinę.
Vaizdo rezultatas pagal užklausą „salta ziema“
„Nežinau, iš kur ištraukė tą šalčiausią per šimtą metų žiemą. Greičiausiai, specialistai pasakė, kad bus šalčiausia šio šimtmečio, kurio tėra tik trylika metų, žiema, o naujienų agentūros suprato, kad šalčiausia – per šimtą metų. Išėjo nesusipratimas“, – juokėsi A. Galvonaitė.
Klimatologė sutiko, kad žiemą šaltukas gali stipriau paspausti, jei į Lietuvą iš Rusijos užsuks Sibiro anticiklonas. Būtent jis būna „kaltas“ dėl tradicinės lietuviškos žiemos speigo. A. Galvonaitės teigimu, pastaraisiais metais Sibiro anticiklonui į mūsų šalį prasibrauti nepavykdavo dėl sparčiai tirpstančių ledų Arktyje.
„Šiemet Arktis įšilusi mažiau, ledo joje ištirpo nedaug, todėl gali ir nebesulaikyti šaltojo Sibiro anticiklono slinkties į Lietuvą“, – sakė klimatologė. Bet net jei šalčiai iš Sibiro platybių atklystų į Lietuvą, žiema būtų tradicinė – tokia, prie kokių žiemų būdavome įpratę anksčiau, mano A. Galvonaitė.
Susijęs vaizdas
Laukiama bobų vasaros Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, rudens vidutinė temperatūra numatoma truputį aukštesnė už vidutinę daugiametę (vidutinė daugiametė – 7,1 laipsnio šilumos), o sezono kritulių kiekis prognozuojamas mažesnis nei vidutinis (vidutinis daugiametis – 189,9 mm).
Susijęs vaizdas
„Visai netoli, už kampo, matyti šiltasis anticiklonas, kuriam iki mūsų šalies prasibrauti neleidžia aktyvūs cikloniniai debesys. Jeigu anticiklonui pavyks šiuos debesis nustumti į šoną, sulauksime bobų vasaros“, – prognozavo A. Galvonaitė. Klimatologė sakė orų žemėlapiuose aiškiai matanti susiformavusią sauso ir šilto oro masę, kuri yra visai netoli Lietuvos.
Paprastai bobų vasara į mūsų šalį užsuka po pirmųjų šalnų – rugsėjo pabaigoje, spalio pradžioje.
Reklama