Šilkmedžio arbata – geriausias pasirinkimas sergant cukralige

Sveikata

Šilkmedis yra augalas, maitinantis šilkinių siūlų kokonus sukančius šilkverpius. Šie vabzdžiai minta tik šilkmedžio lapais, taigi – be šilkmedžių pasaulyje nebūtų ir šilko. Tačiau šilkmedis žmonijai svarbus ne tik dėl galimybės pasigaminti vertingų audinių. Šis medis veda labai skanias ir vitaminingas uogas, o jo lapai pasižymi naudingųjų medžiagų gausa ir yra plačiai pritaikomi kasdienėje mityboje. Iš šio augalo lapų gaminama sveikatinanti šilkmedžio arbata, ypač palanki sergantiems cukriniu diabetu.  

Šilkmedis auga ir Lietuvoje

Šilkmedis (lot. Morus gentis) yra medis, kilęs iš Azijos ir Šiaurės Amerikos vidutinio klimato regionų. Žinoma apie 10 šilkmedžių rūšių. Lietuvoje auga šie šilkmedžiai: baltasis, raudonasis ir juodasis. Rūšių pavadinimai suteikti pagal vedamų vaisių spalvą.

Šilkmedžio medis užauga iki 15 metrų aukščio. Jo lapai būna skirtingi, net ir augdami ant to paties medžio. Vieni jų ovalūs, primenantys liepos lapus, kiti – karpyti, panašūs į vynuogių. Tiek vienos, tiek kitos formos lapų pakraštėliai yra dantyti. Medis žydi vėlyvą pavasarį – gegužės pabaigoje. Vaisius subrandina rugpjūčio rugsėjo mėnesį.

Šilkmedžio vaisiai – uogos, vizualiai primenančios avietes ar gervuoges, tačiau yra didesnės. Priklausomai nuo šilkmedžio rūšies, uogų spalva gali būti balta, raudona arba juoda. Baltosios uogos yra saldžios, o raudonos ir juodos – saldžiarūgštės ar netgi rūgščios.

Šilkmedis

Šilkmedžio lapai arbatai – keletas būdų žaliavos ruošimui

Moksliniai tyrimai rodo, kad metų laikas, kuriuo šilkmedžio lapai skinami arbatai, turi įtakos jų gydomajam poveikiui.

Bendrosios rekomendacijos šilkmedžio lapų rinkimui:

  • Geriausias laikas rinkti šilkmedžio lapus yra pavasarį arba vasaros pradžioje, kol lapai yra jauni.
  • Jei šią arbatą ketinate vartoti cukrinio diabeto kontrolei, lapus skinkite birželio mėnesį. 
  • Nerinkite senų, pažeistų lapų.
  • Nenuskinkite daugiau nei trečdalio lapų nuo vienos šakos ar medžio.

Nuskintus šilkmedžio lapus šviežius galima išlaikyti sandariame inde šaldytuve. Tinkamai vakuumuotame inde švieži šilkmedžio lapai gali išsilaikyti iki kelių mėnesių.

Nuskintus šilkmedžio lapus galima sudžiovinti. Paskleiskite juos vienu sluoksniu ant švaraus ir sauso paviršiaus, pavyzdžiui, kepimo skardos ar grotelių ir padėkite gerai vėdinamoje vietoje, atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių. Kas kelias dienas lapus švelniai apverskite, kad užtikrintumėte tolygų džiūvimą. Tai padės išvengti pelėsių ar miltligės atsiradimo žaliavoje.

Kai šilkmedžio lapai visiškai išdžius ir bus trapūs, sudėkite juos į hermetišką, sandarų indą. Jei įmanoma, lapus sudėkite sveikus, nesmulkintus. Susmulkinkite juos tik prieš ruošiant arbatą. Džiovintus šilkmedžio lapus laikykite tamsioje ir vėsioje vietoje.  

Šilkmedžio nauda

Šilkmedžio lapų arbatos nauda

Tradicinėje kinų medicinoje šilkmedžio lapai gydomaisiais tikslais naudojami šimtmečius. Pirmiausia jie buvo naudojami karščiavimui ir virškinimo problemoms gydyti.

Šilkmedžio lapuose yra daug augalinių junginių, pasižyminčių priešuždegiminiu poveikiu. Taip pat juose daug vitamino C bei mineralinių medžiagų – cinko, fosforo, geležies, kalcio, kalio, magnio. Šilkmedžio lapuose yra daug polifenolių, kurie yra galingi antioksidantai, galintys padėti apsaugoti organizmą nuo laisvųjų radikalų daromos žalos.

Daugelis šilkmedžio lapų gydomųjų savybių yra patvirtinta ir moksliniais tyrimais:

  • Ši arbata padeda diabetikams, siekiant sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje.
  • Ji mažai kaloringa ir be kofeino, todėl yra geras pasirinkimas stebintiems savo svorį arba bandantiems sumažinti suvartojamo kofeino kiekį.
  • Skatina sveikų žarnyno bakterijų augimą, todėl padeda palaikyti sveiką žarnyno funkcionavimą.
  • Šilkmedžio lapų ekstraktas veiksmingiau už vitaminą C šalina laisvuosius radikalus. Todėl šilkmedžio lapų arbata gali būti veiksminga priemonė, mažinanti lėtinių ligų riziką.
  • Šilkmedžio arbata gali būti veiksminga mažinant cholesterolio kiekį kraujyje.

Šilkmedžio lapų arbata

Šilkmedžio lapų arbata – paprasta paruošti  

Viskas ko jums reikia, kad pagamintumėte šilkmedžio lapų arbatą, yra šilkmedžio lapai ir karštas vanduo. Arbatai ruošti galite naudoti tiek šviežius, tiek džiovintus šilkmedžio lapus. Savo skoniu, aromatu bei spalva šilkmedžio lapų arbata primena šviežią žaliąja arbatą.

2 puodeliams arbatos reikės:

  • 2–3 valgomųjų šaukštų smulkintų šviežių arba 2–3 arbatinių šaukštelių džiovintų šilkmedžio lapų,
  • 2 puodelių filtruoto vandens.

Į arbatos ruošimo indą sudėkite šilkmedžio lapus ir užpilkite užvirusiu ir šiek tiek pravėsusiu vandeniu. Indą uždenkite ir palikite 10–15 minučių pastovėti. Prieš patiekiant arbatą perkoškite.

Šilkmedžio lapų arbatos variacijos

Jei norite pasimėgauti įvairesniu šilkmedžio lapų arbatos skoniu arba sustiprinti gydomąsias arbatos galias, tai galite padaryti išbadydami įvairius arbatos ingredientų derinius. Štai keletas idėjų:

  • Šilkmedžio lapų ir mėtų arbata – gaivinanti ir suteikianti malonaus, raminančio aromato. Į arbatos ruošimo indą kartu su šilkmedžio lapais įdėkite keletą mėtos lapelių ir užplikykite arbatą.
  • Šilkmedžio lapų ir citrinų arbata – malonaus citrusinio poskonio ir dviguba vitamino C jėga. Prieš geriant, į perkoštos arbatos puodelį išspauskite pusės citrinos sultis.
  • Šilkmedžio lapų ir imbiero arbata – aštri ir šildanti, ypač tinka peršalus. Į arbatos ruošimo indą kartu su šilkmedžio lapais įdėkite keletą griežinėlių šviežaus imbiero ir užplikykite arbatą.

Šilkmedžio uogų arbata

Šilkmedžio uogų arbata. Kodėl gi ne?

Šilkmedžio uogos dažniausiai vartojamos šviežios arba konservuojamos. Tačiau šilkmedžio uogos yra labai maistingos ir skanios. Iš jų galima pasigaminti skanų ir gaivinantį gėrimą. Galima mėgautis saldžia šilta šilkmedžio uogų arbata darganotą dieną arba gerti šaltą ir gaivinantį uogų gėrimą vasarą. Štai keletas idėjų kaip tai padaryti:

  • Gėrimui paruošti naudokite šilkmedžio uogų uogienę. Tiesiog dėkite jos tiesiai į puodelį ar ąsotį bei gerkite šiltą arba šaltą.
  • Gėrimui paruošti naudokite šviežias trintas uogas. Dėkite jas į puodą, užpilkite vandeniu ir šiek tiek pavirkite. Gerkite šiltą arba atšaldytą.
  • Gėrimui paruošti naudokite šaldytas uogas. Arbatą ruoškite ir vartokite taip pat kaip ir ruoštą iš šviežių uogų.

Ledinė šilkmedžio uogų arbata

Ši šalta arbata su šilkmedžio uogomis ir ledukais padės atsigaivinti karštą vasaros dieną.

Ingredientai:

  • 3–4 arbatiniai šaukšteliai žaliosios arbatos žaliavos,
  • 1 puodelis šviežių šilkmedžio uogų (jei neturite šių uogų, jas galite pakeisti tokiu pat kiekiu gervuogių arba mėlynių),
  • 4 puodeliai vandens,
  • keletas mėtų lapelių,
  • keletas šviežios citrinos ar laimo griežinėlių (nebūtinai),
  • ledo kubelių.

Arbatos ruošimas:

  1. Susmulkinkite (pavyzdžiui, virtuviniu kombainu) uogas ir pertrinkite per sietelį. Iš uogų išskirkite kuo daugiau sulčių.
  2. Į arbatos ruošimo indą sudėkite žaliąją arbatą ir užpilkite virintu, maždaug 90 °C vandeniu. Į arbatą įdėkite mėtų lapelius ir, jei norite, įspauskite citrinos ar laimo sulčių. Palikite arbatą pastovėti apie 10 minučių, tuomet supilkite uogų sultis ir gerai išmaišykite.
  3. Į stiklines pridėkite ledo kubelių ir per sietelį pilkite paruoštą arbatą (arba perkoškite prieš išpilstant į stiklines).

Šilkmedžio lapai

Šilkmedžio lapai naudojami ne tik arbatai, bet ir maistui ruošti

Dėl turtingos maistinės sudėties, palankios organizmo sveikatai, šilkmedžio lapai naudojami įvairiems patiekalams ruošti bei skaninti.

Šilkmedžio lapų naudojimo virtuvėje galimybių yra daug ir įvairių. Svarbu maistui naudoti tik jaunus lapus. Tam netinka pažeisti, gelsti pradėję lapai.

Nustebinkite save ir kitus į meniu įtraukdami patiekalų su šilkmedžio lapais:

  • Dėkite jų į šviežias salotas. Savo maistinėmis savybėmis jie lenkia špinatus!
  • Dėkite juos į daržovių troškinius.
  • Įdarykite mėsa, varške ar kitais produktais ir troškinkite (kaip balandėlius).
  • Sumalkite džiovintus šilkmedžio lapus ir miltelius naudokite kaip universalų prieskonį, dėkite į kepinius, jogurtą, košę ir  tt.

Sveikas kokteilis su šilkmedžio lapais

Šis kokteilis – patys geriausi pusryčiai. Tačiau lygiai taip pat jis suteiks jėgų dieną, arba bus lengva ir sveika vakarienė. Jam paruošti reikės:

  • 500 ml vandens,
  • 1 obuolio,
  • 1 banano,
  • 6 šilkmedžio lapų (šviežių arba džiovintų),
  • citrinos sulčių (pagal skonį),
  • 1 arbatinio šaukštelio chia sėklų.

Visus ingredientus sudėkite į virtuvės kombainą ir sutrinkite iki vientisos konsistencijos. Skanaus!

Šilkmedžio kokteilis

Šilkmedžio lapų nuoviras odos sveikatai ir grožiui

Šilkmedžio lapų arbata turi antioksidacinių ir odą šviesinančių savybių. Gerinti odos būklę gali padėti išorinis šios arbatos vartojimas. Šilkmedžio lapų nuovirą galima naudoti kaip toniką veido odos valymui ir šviesinimui.

Nuovirą ruoškite iš 1 valgomojo šaukšto džiovintų šilkmedžio lapų ir 500 ml vandens. Į puodą sudėkite lapus, užpilkite vandeniu ir užvirinkite. Tuomet ugnį išjunkite ir nuovirą uždengtame puode palikite pastovėti 30 minučių. Nuovirą perkoškite ir palaukite kol visiškai atvės. Paruošta priemone sudrėkinkite marlę arba vatos diskelį ir valykite žaizdotą, aknės ar egzemos pažeistą odą.

Šalutinis šilkmedžio lapų arbatos poveikis

Šilkmedžio arbata paprastai laikoma saugia vartoti. Šalutinis poveikis gali pasireikšti retai. Tai gali būti  virškinimo sutrikimai, tokie kaip viduriavimas, pykinimas ir vėmimas. Jei pasireiškia nepageidaujami simptomai, nustokite vartoti šilkmedžio arbatą ir pasikonsultuokite su gydytoju.

Dėl šilkmedžio lapų arbatos vartojimo nėštumo ir žindymo laikotarpiu pateikiama prieštaringa informacija. Vieni šaltiniai teigia, kad ši arbata yra saugi tiek motinai, tiek vaisiui, kiti – kad patikimų duomenų šiuo klausimu nepakanka.

Nėštumo ir žindymo laikotarpiu, prieš vartojant bet kokią žolelių arbatą, geriausia pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu. 

Šaltiniai:
https://www.tea-and-coffee.com/blog/mulberry-tea-benefits
https://www.healthline.com/nutrition/mulberry-leaf#precautions
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28878804/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6130672/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5321430/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29530616/
https://www.babaganosh.org/mulberry-iced-tea/
https://atonce.com/blog/how-to-make-mulberry-tea

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.


Šaltinis: arbatosnauda.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt