Gegužės 7-ąją Malmėje, Švedijoje griaudėjo tarptautinio dainų konkurso „Eurovizija“ pirmasis pusfinalis.
Savo jėgas scenoje išbandė šalių atstovai, kurie kovojo dėl vietos finale.
Pirmajame pusfinalyje trečiu numeriu pasirodė Lietuvos atstovas. Kartu su juo pirmajame pusfinalyje savo pasirodymus atliko Ukraina, Kipras, Lenkija, Serbija, Kroatija, Airija, Slovėnija, Islandija, Suomija, Portugalija, Liuksemburgas, Australija, Azerbaidžanas, Moldova, Didžioji Britanija, Voketija, Švedija.
„Eurovizijos“ pirmasis pusfinalis:
Vakaro pabaigoje paaiškėjo, kad į finalą pateko Serbija, Portugalija, Slovėnija, Ukraina, Lietuva, Suomija, Kipras, Kroatija, Airija, Liuksemburgas.
Arenoje atmosferą kaitino ugningi pasirodymai
Renginį vedė Petra Mede ir Malin Åkerman.
Pirmu numeriu pasirodė Kipro atstovė Silia Kapsis. Sidnėjuje užaugusia yra Australijos jaunimo scenos menų trupės vokalistė ir ne kartą dainavo daugelyje aukšto lygio renginių visame pasaulyje. Prieš išleidžiant eurovizinę dainą „Liar“ Kapsis užsiminė, kad ji skirta žmonėms, kurie gyvena „netikrus“ gyvenimus.
S. Kapsis taip pat teigė, kad dainoje daugiausia dėmesio skiriama socialinių tinklų poveikiui jaunoms moterims ir buvo sukurta siekiant įtikinti žmones palikti savo „netikrus veidus“.
Antroji ant scenos lipo serbų atlikėja Teya Dora. Suderinus šiuolaikinę popmuziką su Balkanų tradicijų įtaka, jos muzika susilaukė atgarsio tarp milijonų žmonių visame pasaulyje.
Jos daina „Džanum“ pirmiausia buvo įrašyta kaip filmo garso takelis, tačiau filmo scena, kurioje daina turėjo skambėti, buvo pašalinta po filmo gamybos.
Trečiasis ant scenos – Lietuvos atstovas Silvester Belt. Kartu su Jessica Shy rašyta daina „Luktelk“ yra apie asmeninius išgyvenimus. Dainininkas sakė šiuo pasirodymu taip pat siekiantis „Eurovizijos“ scenoje atskleisti kitokias Lietuvos spalvas, parodyti kažką kitokio nei įprastai.
2018-aisiais jaunas vyras pasirodė TV3 televizijos projekte „X faktorius“. Tąkart nuo 4-erių dainuojantis Silvestras sėkmingai pateko į kitą etapą.
Su trenksmu ant scenos ketvirtoji pasirodė airė Bambie Thug. Jos gotiško stiliaus daina „Doomsday Blue“ yra apie sudaužytą širdį, apgaulę ir meilės be atsako skausmą.
Toliau – Ukrainos atstovės Alyona Alyona ir Jerry Heil su daina „Teresa & Maria“. Šią dainą, kurią pačios apibūdina kaip Romos katalikų šventosios Motinos Teresės ir Mergelės Marijos įkvėptą dainą apie viltį, parašė Alyona, Heil, Anton Chilibi ir Ivan Klymenko.
Alyona Alyona sulaukė pripažinimo dėl savo repo, be to, yra dirbusi kartu su kitais Ukrainos „Eurovizijos“ nugalėtojais – Jamala ir „Kalush Orchestra“. Jerry Heil anksčiau jau du kartus dalyvavo Ukrainos „Eurovizijos“ nacionalinėje atrankoje.
6-oji – lenkų dainininkės Lunos daina „The Tower“. Dainą pati atlikėja apibūdina kaip pasakojimą apie stiprybės ir savirealizacijos kelionę iš tamsos ir negatyvumo gelmių.
Dainoje naudojama bokšto metafora, raginanti klausytoją jėga nuversti sunkumus ir šalint nuginti negatyvumą.
Septintasis į sceną žengė Kroatijos atstovas atlikėjas Baby Lasagna su daina „Rim Tim Tagi Dim“. Baby Lasagna kūryba dažnai turi autobiografinį pasakojimą, gilinantis į jo asmeninę patirtį, taip pat sprendžiant platesnes visuomenės problemas, ypač susijusias su jo tėvyne.
Pavyzdžiui, daina „Rim Tim Tagi Dim“ yra apie vaikiną, kuris palieka Kroatiją ir išvažiuoja laimės ieškoti svetur.
Aštuntu numeriu pasirodė Islandijos atlikėja Hera Björk su kūriniu „Scared Of Heights“. Ji nėra naujokė „Eurovizijos“ scenoje. Ji dalyvavo „Dansk Melodi Grand Prix 2009“ su daina „Someday“, o 2010 metais atstovavo Islandijai Oslo „Eurovizijoje“ su daina „Je ne sais quoi“. Tada finale ji užėmė 19-ąją vietą.
Devintoji – Slovėnijos atstovė Raiven su daina „Veronika“. Dainoje pasakojama apie slovėnams svarbią istorinę asmenybę Veroniką Desenišką.
Raiven yra didelė žvaigždė Slovėnijoje ir jau gerai žinoma „Eurovizijos“ gerbėjams. Savo muzikinį kelią pradėjusi vos ketverių, ji yra ne ne tik pop ir electro-pop atlikėja, bet taip pat žinoma ir kaip operos dainininkė, mecosopranas.
Dešimtas pasirodymas buvo itin pašėlęs. Scenoje skambėjo Suomijos atlikėjas Windows95man su daina „No rules!“. Dainos pavadinimas – atlikėjo gyvenimo šūkis, kuris skamba tiek jo muzikoje, tiek kituose meniniuose kūriniuose.
2023 m. Suomijai su daina „Cha Cha Cha“ atstovavo Käärijä, kuris laimėjo žiūrovų balsavimą, o bendroje lentelėje liko 2-oje vietoje. Tai antras geriausias Suomijos rezultatas „Eurovizijoje“ per daugiau nei 50-mt metų trunkančią dalyvavimo konkurse istoriją.
11-oji pasirodė Moldovos atstovė Natalia Barbu su daina „In the middle“. Įdomus pastebėjimas, kad Moldova ketvirtąjį kartą iš eilės į „Euroviziją“ siunčia jau bent kartą konkurse dalyvavusį atlikėją.
12 numeriu į sceną žengė Azerbaidžano atstovai Fahree ir Ilkin Dovlatov su daina „Özünlə Apar“. Pateikęs savo kūrinį Azerbaidžano vidaus atrankai, Fahree pažymėjo, kad patekti į dainų konkursą buvo sena svajonė. Dabar ši svajonė taps realybe.
Trylikti pasirodė Australijos elektroninės muzikos duetas „Electric Fields“. Daina „One Milkali (One Blood)“, kaip ir būdinga kitiems šių muzikantų darbams, bus atlikta anglų ir Pitjantjatjara kalbomis. Pastarąją kalbą „Eurovizijoje“ girdėsime pirmą kartą.
14 numeriu pasirodė Portugalijos atstovė Iolanda, atlikusi dainą „Grito“. Nuo pat vaikystės Iolanda pasižymėjo muzikalumu, ir tėvai ją leido mokytis muzikinėje mokykloje.
Na ir paskutinioji, 15-oji, pasirodė Liuksemburgo atstovė Tali su daina „Fighter“, kuri yra atliekama anglų ir prancūzų kalbomis. Į konkursą šalis sugrįžo po 30 metų pertraukos.
Šiemet „Eurovizija“ Malmėje vykta gegužės 7-11 dienomis. Antrasis pusfinalis – gegužės 9-ąją, o didysis finalas – gegužės 11 d.
Šaltinis: tv3.lt