„Sodra“ medžioja nekaupiančius pensijai: iki birželio galo neatsisakę, automatiškai mokėsite privatiems fondams

Naujienos

„Sodra“ ir toliau įtrauks į kaupimą tuos, kurie tą daryti atsisakė

Išaušus 2024-iesiems kaip ir kiekvienų metų pradžioje, „Sodra“ automatiškai į II pensijos kaupimo pakopą įtraukia visus, kurie atitinka nustatytus kriterijus. Nepaisant to, kad dar pernai metais buvo viešai ir skambiai keltas klausimas dėl kaupimo šioje pakopoje patikimumo.

Kaip skelbia „Sodra“, į kaupimą automatiškai bus įtraukti tie gyventojai, kurie iki šiol niekada papildomai nekaupė pensijai.

„Kitų metų pradžioje į pensijų kaupimą bus įtraukiami tie žmonės, kurie 2024 m. sausio 2 dieną bus jaunesni nei 40 metų, dirbs samdomą darbą ar vykdys savarankišką veiklą Lietuvoje – turės galiojantį verslo liudijimą, individualios veiklos pažymą, bus individualios įmonės savininkai ar mažosios bendrijos nariai ir t.t.“ – nurodoma oficialiame pranešime.

Atkreipiamas dėmesys, kad į kaupimą pakartotinai bus įtraukiami ir tie, kurie 2021 metais atsisakė dalyvauti pensijų kaupime ir dar nekaupia pensijai.

Į automatinį kaupimą neįtraukiami tik tie, kurie sulaukė 40-ties metų.

Skelbiama, kad mėnesio pensijų kaupimo įmoka sieks 3 proc. nuo visų draudžiamųjų pajamų.

Nuo šių metų taip pat didės valstybės skatinamosios įmokos – vietoje buvusių 23,9 euro per mėnesį, bus pasiekta maždaug 27,04 euro suma.

Nespėję atsisakyti kaupimo tam tikrais atvejais dar gali tą padaryti

Žmonės, 2023 metais įtraukti į pensijų kaupimą ir dėl svarbių priežasčių negalėję iki šių metų birželio 30 d. atsisakyti, turi teisę atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime ir šiam terminui pasibaigus, jeigu pateikiami svarbias priežastis įrodantys dokumentai. Juos įvertinusi „Sodros“ valdyba gali priimti sprendimą panaikinti žmogaus dalyvavimą pensijų kaupime.

Kaip svarbios priežastys gali būti žmogaus neperskaitytas pranešimas, siųstas į jo asmeninę „Sodros“ paskyrą bei jam neįteiktas registruota pašto siunta siųstas pranešimas.

Prašymas nutraukti kaupimą antrojoje pakopoje taip pat gali būti tenkinamas tuo atveju, jeigu dėl to, kad žmogus nebuvo deklaravęs savo gyvenamosios vietos jam nebuvo išsiųstas pranešimas registruota pašto siunta arba dėl svarbių priežasčių asmuo negalėjo nutraukti kaupimo iki birželio 30 d.

Turintys svarių priežasčių kaupimo nutraukimui vis dar gali tą padaryti. Pixabay/Pexels nuotrauka
Turintys svarių priežasčių kaupimo nutraukimui vis dar gali tą padaryti. Pixabay/Pexels nuotrauka

Vasarą Seimas svarstė galimybę atsisakyti automatinio įtraukimo į kaupimą

Dar vasarą, kilus pasipiktinimo bangai, jog pinigai nuvertėja, o žmonės neturi galimybės pasinaudoti antroje pakopoje kaupiamais pinigais tada, kai jiems labiausiai to reikia, parlamentas svarstė galimybę atsisakyti šios praktikos, tačiau nesėkmingai.

Įstatymo pataisą pasiūlę parlamentarai kritikavo, kad kaupimas šioje pakopoje negarantuoja orios senatvės, o kaupiamos lėšos – per tą laiką stipriai nuvertės ir, vargu, ar išlaikys bent dalį dabartinės vertės.

Tarp didžiausių dabartinės kaupimo sistemos ydų buvo nurodytas geografinis kaupiančiųjų apribojimas, kuomet kaupiantysis negali pasirinkti naudotis kitų valstybių fondais, o taip pat nerimą kelia ir punktas, pagal kurį nespėję laiku atsisakyti kaupimo antroje pakopoje, esą privalo pateikti pasiaiškinimą, kodėl šis sprendimas pasikeitė.

Kaupimą II pakopos privačiuose fonduose šimtmečio aferai prilygino ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkė Inga Ruginienė. Dar pernai metais ekspertė tvirtino, kad negalutiniais duomenimis II pakopos fondų nuostoliai 2022 metais sudarė beveik 840 mln. nuostolį. O juk niekas nežino, kokie laikai laukia.

Bene pagrindinis aspektas, pasak I. Ruginienės, verčiantis nepasitikėti visa šia valstybės kuriama iliuzija, esą yra tas, kad pagrinde šiomis paskatomis ir priemonėmis tik kuriamos geros sąlygos privačioms įstaigoms, bet ne žmogui. Juk visų mūsų pinigais, kurie pervedami į antrąją pakopą „šeriamos“ būtent privačios įstaigos, kurios neprisiima jokios rizikos. Bet nepaisant to, bet kuriuo atveju ši veikla joms bus pelninga, kadangi už paslaugas šioms mokamas administracinis mokestis.

6altinis: 77.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Parašykit komentarą
Laisvadienis.lt