Sostinės centrą 4 dienas blokuos traktoriai: socialiniuose tinkluose išplito ūkininkų įspėjimas gyventojams

Naujienos

Socialiniuose tinkluose išplito ūkininkų įspėjimas vilniečiams sausio 23-26 dienomis iš tolo lenkti Gedimino prospektą, nes ten formuosis didžiulės spūstys, mat žemdirbiai rengs protesto akciją. Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas „Vakaro žinioms” papasakojo, kokia tai bus akcija ir ko jos metu bus reikalaujama.

Anot I.Hofmano, protesto akcija įvyks, nes baigėsi žemdirbių kantrybė – kyla vis naujos problemos, tačiau Vyriausybė jų nesprendžia. Vienas iš labiausiai ūkininkus nervinančių dalykų – reikalavimas kai kuriose ariamose žemėse pasėti pievas ir jų nebenaudoti kitiems ūkiniams tikslams.

„Ši problema – biurokratiškai sukurta: pievų plotas padidėjo dokumentuose, o ne pagal realų faktą. Daugiamečių pievų problema sukurta biurokratiškai – elektroninė sistema pievas iki 5 metų automatiškai pavertė daugiametėmis. Pievų plotas nuo įstojimo į ES buvo apie 400 tūkst. ha. Tačiau buvo priimtas sprendimas: jei tu pievą deklaruoji penktus metus, nors ji dalyvauja sėjomainoje, ji paverčiama daugiamete.

Tokiu būdu papildomų pievų „prigaminta” 700 tūkst. ha. Lietuvai nereikia tiek pievų, nes jos skirtos šienauti pašarui arba ganytis gyvuliams. O gyvulių beveik nebeturime. Jei ūkininkas net nebeturi gyvulių, vis tiek privalo išlaikyti tą pievą”, – vieną iš protesto priežasčių įvardino I.Hofmanas.

Ūkininkams nepatinka ir saugomų teritorijų, vandens apsaugos juostų bei zonų plėtra.

„Norima įvesti tokius apribojimus, kai draudžiama naudotis savo turtu – žeme. Ką mes sakome? Saugomas teritorijas galima plėsti, bet ne vien žemės savininkų sąskaita. Už tai, kad uždraudžiama bet kokia veikla, turi būti tinkamai atlyginama. Lygiai taip pat su vandens apsaugos juostomis. Mes sutinkame, kad valstybė gali riboti pesticidų bei trąšų naudojimą. Tačiau tose apsaugos juostose iš viso uždraudžiama dirbti žemę. Turi turto, bet negali juo naudotis”, – piktinosi žemdirbių atstovas.

Dar vienas žemdirbių reikalavimas – panaikinti sprendimą nuo sausio 1 d. buityje ir gamyboje vartojamoms suskystintoms naftos dujoms taikyti nebe nulinį, o 304,1 euro už toną akcizą, dėl ko šis kuras pabrango kone dvigubai. O tarp ūkininkų šis kuras – labai populiarus, mat dauguma jam neturi alternatyvų.

„Aiškinimas, kad taip kovojama su rusiškomis dujomis, neturi jokio ryšio su realybe. Jei nenorime, kad būtų įvežama rusiškų dujų, tai sankcionuokime jas, o ne uždėkime milžinišką akcizą visoms naftos dujoms”, – akcentavo I.Hofmanas.

Ką reiškia įspėjimas sausio 23-26 d. vengti Gedimino prospekto, nes ten formuosis spūstys?

„Gedimino prospekte bus sustatyta daugybė žemės ūkio technikos – apie 500 priemonių. Specialiai prospekto neblokuosime, technika stovės kelkraščiuose, bet tikrai sukels nepatogumų. Protestuosime 4 dienas, jei nebūsime išgirsti, bus ir mitingas prie Vyriausybės surengtas. Žemdirbiai prie Vyriausybės budės ir naktimis – kas traktoriuose, kas palapinėse”, – pasakojo I.Hofmanas.

Šaltinis: respublika.lt
Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Laisvadienis.lt