Į Latvijos oro erdvę įskrido dronas, kuris sprogo. Pranešama, kad jis atskrido iš Rusijos, skelbia Latvijos naujienų agentūra „Leta“. Taip pat dronas pastebėtas ir Estijoje.
Latvijos Gynybos ministerija informavo naujienų agentūrą „Leta“, kad oro pajėgos nustatė užsienio nepilotuojamą orlaivį, įskridusį į Latvijos oro erdvę iš Rusijos. Ankstyvojo perspėjimo sistemos užfiksavo į sprogimą panašų garsą Kraslavos savivaldybėje.
Įvykio vietoje rastos drono nuolaužos. Ten dirba Nacionalinių ginkluotųjų pajėgų, Valstybės policijos ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos padaliniai.
Ministerija nurodė, kad daugiau grėsmės civilių saugumui ir Latvijos oro erdvei nenustatyta, taip pat nebuvo sužeistų civilių ir nepadaryta žalos civilinei infrastruktūrai.
Nacionalinių ginkluotųjų pajėgų (NBS) Jungtinio štabo viršininko pavaduotojas operacijoms brigados generolas Egilis Leščinskis trečiadienio rytą Latvijos televizijai sakė, kad 2 val. 19 min. vietos (ir Lietuvos) laiku radarai užfiksavo neatpažintą oro objektą, artėjantį ir kertantį Latvijos sieną. Į vietovę buvo išsiųstas oro erdvės gynybos dalinys.
Orlaivis sprogo 2 val. 39 min. netoli Dobričinos kaimo Kraslavos savivaldybėje. Dronas sprogo pats, jis nebuvo numuštas.
Įvykio vietoje dirba tyrėjai. E. Leščinskis atsisakė spėlioti apie įrenginio sprogstamumą, pabrėždamas, kad kol kas nenustatytas nei gamintojas, nei kilmės šalis.
E. Leščinskis pažymėjo, kad apskritai oro erdvės gynybos daliniams naktis buvo nerami – dar prieš minėtą incidentą, apie vidurnaktį, užfiksuota, kad iš Baltarusijos pusės į Latvijos oro erdvę įskrido objektas, kuris šiek tiek pasuko ir įskrido į Rusijos oro erdvę. Ten taip pat buvo išsiųsta oro erdvės gynybos grupė.
NBS generolas mano, kad šiuo atveju negalima kalbėti apie koordinuotus dviejų šalių veiksmus prieš Latviją. Jis spėjo, kad abu orlaiviai nukrypo nuo kurso arba prieš juos buvo panaudotos priemonės, dėl kurių jie nukrypo nuo pradinės trajektorijos ir „įskrido į teritoriją, į kurią neturėjo patekti“.
E. Leščinskis įvertino, kad apskritai Latvijos gynybos sektorius yra pasirengęs tokio pobūdžio incidentams, tačiau 100 proc. saugumo garantuoti negalima, „jei kaimyninėse šalyse vyksta karinės operacijos“.
Įvykio aplinkybės yra tiriamos. Apie incidentą informuota Kraslavos savivaldybė.
Gynybos ministras Andris Sprudsas pranešė, kad dėl šio incidento nutraukė savo darbo vizitą Ukrainoje ir grįžta į Latviją.
Dronas užfiksuotas ir Estijoje
Apie įskridusį droną iš Rusijos pranešė ir Estija, skelbia naujienų portalas „Estonian World“. Dronas rėžėsi į elektrinės kaminą.

Estijos vėliava | D. Umbraso / LRT nuotr.
Per incidentą niekas nenukentėjo, o Estijos elektros sistema nebuvo pažeista, pranešė institucijos ir elektrinę valdanti energetikos bendrovė „Enefit Power“.
Estijos vidaus saugumo tarnyba nurodė, kad dronas į elektrinės kaminą atsitrenkė kovo 25 d. 3.43 val. ryto. Į įvykio vietą buvo išsiųstos Gelbėjimo tarnybos išminuotojai, Generalinė prokuratūra pradėjo procesą, o Vidaus saugumo tarnyba pradėjo tyrimą.
Estijos generalinė prokurorė Astrid Asi teigė, kad, remiantis turima informacija, dronas nebuvo nukreiptas į Estiją.
„Turimais duomenimis, dronas nebuvo nukreiptas į Estiją. Šiuo metu atliekami pirminiai veiksmai, o tyrimas išaiškins konkrečias aplinkybes“, – sakė generalinė prokurorė Astrid Asi.
Incidentas įvyko pasirodžius pranešimams, kad Ukraina per naktį surengė dronų atakas prieš Rusijos Ust-Lugos uostą Leningrado srityje. Estijos pareigūnai nurodė, kad į Auverę pataikęs objektas labiau susijęs su platesnėmis Rusijos plataus masto karo prieš Ukrainą pasekmėmis, o ne su tyčiniu bandymu taikytis į Estiją.
„Tai yra Rusijos plataus masto agresijos karo pasekmė. Galima daryti prielaidą, kad tokių incidentų matysime ir daugiau“, – teigė Vidaus saugumo tarnybos generalinis direktorius Margo Pallosonas.
Estijos teisingumo ministrė Liisa-Ly Pakosta trečiadienio rytą visuomeniniam transliuotojui ERR teigė, kad vyriausybė dėl šio saugumo incidento rinksis į neeilinį posėdį.
„Enefit Power“ pranešė, kad preliminarus vertinimas rodo, jog elektrinei nepadaryta reikšminga žala ir poveikis Estijos elektros sistemai yra nereikšmingas.
Estas Tomas LRT.lt sakė, kad priešingai, nei Latvijoje ir Lietuvoje, dronas pataikė į elektrinę, o ne nukrito viduryje niekur. Jis pastebi, kad Estijos žiniasklaidoje drono incidentas net nėra pirmuosiuose naujienų puslapiuose. „Priklauso nuo to, kieno paklausi – kai kurie žmonės nerimauja jau metų metus, kai kurie yra ramūs, kad ir kas nutiktų“, – apie tai, ar gyventojai nerimauja, sakė jis.
LRT.lt primena, kad pirmadienio naktį Lietuvoje irgi sprogo iš naktį iš sekmadienio į pirmadienį, 03.04 val. ryto, Varėnos rajone esančiame Lavyso kaime sprogo ir į ežerą įkrito objektas, pirminiais duomenimis – dronas.
Bendrasis pagalbos centras ir Lietuvos kariuomenė pranešimą apie įvykį gavo pirmadienį apie vidurdienį iš gyventojo apie naktį įvykusį sprogimą.
LRT kalbinti vietiniai gyventojai apie 3 val. nakties sakė girdėję garsų objekto zvimbimą, o vėliau ir didelį sprogimą.
Premjerė Inga Ruginienė antradienį patvirtino, kad dronas yra ukrainiečių, atklydęs dėl vykdomos operacijos prieš Rusiją. Krašto apsaugos ministras Robertas Kaunas teigė, kad Varėnos rajone sudužęs ir sprogęs dronas, įtariama, buvo skirtas atakuoti Primorsko uostą Rusijos šiaurės vakaruose.
Šaltinis: LRT.LT







