Ūkininkai perspėja Vilniaus gyventojus: sausio gale į centrą su transportu priemone nevažiuoti

Naujienos

Ūkininkų protestai keliasi į sostinę

Praėjusią savaitę Lietuvos žemdirbiai protestavo prieš Vyriausybės vykdomą politiką, padidintus suskystintų naftos dujų akcizus, daugiamečių pievų atstatymą, ragino spręsti pieno krizę ir kitas problemas.

Siekiant atkreipti valdžios ir visuomenės dėmesį į šias problemas, visoje šalyje buvo masiškai deginami laužai, manoma, kad vienu metu buvo deginama virš 600 laužų.

Tuo pat metu Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) aplinkos ir žemės ūkio ministrams įteikė rezoliuciją, o Lietuvos Žemės ūkio tarybos (ŽŪT) nariai susitiko su premjere pokalbiui.

Po kelių dienų Šilutės ir Šilalės ūkininkai į gatves planavo išriedėti traktoriais. Taip norėta pasitikti žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką, atvykstantį vizitui. Vis tik, protestuotojai buvo sustabdyti policijos.

Ūkininkų protestas vyko ir praėjusią savaitę: buvo deginami laužai. ELTA nuotrauka
Ūkininkų protestas vyko ir praėjusią savaitę: buvo deginami laužai. ELTA nuotrauka

Tačiau toks protesto numalšinimas ūkininkų nesustabdė, jie žada protestuoti toliau. Ūkininkų bendruomenė nusprendė laikytis pirminio plano ir sausio pabaigoje su žemės ūkio technika vyks į sostinę.

Nors kol kas tiksli protesto data dar nėra aiški, manoma, kad ūkininkai Vilniaus gatvėse pasirodys nuo sausio 23 iki 26 dienos. Be to, prie valdžios sprendimais nusivylusių ūkininkų protesto prisijungti žada ir miškininkai.

Vilniaus gatvėse gali kilti milžiniškos spūstys

Socialiniuose tinkluose jau dabar plinta tiek pavienių ūkininkų, tiek skirtingų šalies regionų ūkininkų sąjungų ir bendruomenių įrašai ir skelbimai.

Juose skelbiama, kad protestai galimai vyks sausio 23-26 arba 24-26 dienomis. Atkreipiamas dėmesys į tai, kad dėl protestuojančių skaičiaus ir technikos vienetų, Gedimino prospekte gali susidaryti dideli kamščiai, tad kai kuriems miestiečiams dėl to gali tekti iš naujo planuoti savo maršrutus ir keliones.

Ūkininkai skelbia informaciją apie protestą sostinėje. Socialinių tinklų nuotrauka
Ūkininkai skelbia informaciją apie protestą sostinėje. Socialinių tinklų nuotrauka

Dar praėjusią savaitę per išplėstinį Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) pasitarimą jos pirmininkas Ignas Hofmanas ragino ūkininkus neatsisakyti planų protestuoti Vilniuje. Tam pritarė visi LŽŪT nariai[1].

Visi posėdyje dalyvavę tarybos nariai – Ūkininkų sąjunga, Pieno gamintojų, Žemės ūkio bendrovių, Žemės ūkio kooperatyvų, Veislinių kiaulių augintojų ir gerintojų, Ekologiškų mėsinių galvijų augintojų, Galvijų gerintojų ir Juodmargių galvijų gerintojų asociacijos – pasisakė už tai, kad protesto akciją reikia tęsti.

Tai patvirtino ir Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Dainius Sabulis, kuris pažymėjo, kad ankstesnis, praėjusią savaitę įvykęs ūkininkų atstovų pokalbis su valdžios atstovais buvo konstruktyvus, tačiau pokyčių ūkininkai nesitiki ir rengs dar vieną protesto akciją[2].

„Šįkart pokalbis su I. Šimonyte buvo kitoks nei įprastai, šį kartą mes buvome išklausyti ir išgirsti, bet sėkmingu vizito pas premjerę nepavadinčiau, nes jau praėjus dviem dienoms, būtų daromi kažkokie pakeitimai, o jų nėra ir nesitikime, kad ji ryšis kažką pakeisti. Sprendimai turėjo jau būti priimti prieš tris mėnesius, o ne dabar. Todėl jau sausio pabaigoje, 22–26 dienomis esame numatę vykti į Vilnių su ūkine technika“, – sakė jis.

Palaikymą ūkininkams reiškia ir miškininkai, jungsis į protestą

O palaikymą protestuojantiems ūkininkams reiškia ir miškų savininkai, pareiškę, jog taip pat ketina protestuoti. Miškų savininkai dė ūkininkavimo sąlygų šią savaitę jau surengė pirminę protesto akciją Kauno apskrityje[3].

Pirmadienį Privačių miškų savininkų asociacijos (PMSA) vadovė Giedrė Šlevinskė teigė, kad akcijoje dalyvavo maždaug 30–40 miškovežių, kurie išvažiavo nuo Batėgalos Jonavos rajone ir važiavo iki pat Kėdainių. Jos teigimu, tai buvo palaikymo akcija žemdirbiams ir repeticija prieš protestą Vilniuje.

Miškininkai piktinasi dėl privačiose miškų valdose atsiradusių saugotinų buveinių, peikia įsigaliojusią ūkininkavimo tvarką miškuose, kurie patenka į „Natura 2000“ teritorijas.

Miškininkų akcija taip pat siekiama uždrausti biokuro tiekimą iš trečiųjų šalių, apeinant sankcijas, bei reikalaujama lengvatinio kuro, skirto naudoti miško ūkio veikloje.

Ministras kalba apie problemų sprendimo būdus. ELTA nuotrauka
Ministras kalba apie problemų sprendimo būdus. ELTA nuotrauka

Ministras kalba apie problemų sprendimo būdus

Žemės ūkio ministras K. Navickas neseniai lankėsi Molėtuose, kur kalbėjo apie žemės ūkio sektoriaus ir pačių ūkininkų problemas bei jų reikalavimus.

Molėtų regiono ūkininkai ministrui sakė, kad didelę sumaištį žemdirbiams kelia įsipareigojimas atkurti jau suartas daugiametes pievas, pieno krizė Lietuvoje, didesnės naftos dujų kainos, akcizinio kuro naudojimo tvarka[4].

Ministras teigė, kad po ūkininkus vienijančių organizacijų atstovų susitikimo su premjere, jų problemas tapo aiškesnės. Ministro K. Navicko teigimu, šią savaitę ir paaiškės, kada bus galima priimti sprendimus dėl tam tikrų pokyčių.

„Tai dėl žalio dyzelino, tai premjerės pažadas yra. Bus peržiūrėta. Ir greičiausiai ta tvarka atsistatys į tą pačią, kaip ir buvo. Aš negaliu dabar teigti, nes nėra nei konkretaus pasiūlymo, nei nieko. Bet bent jau aiškumo… aiškumas turėtų būti šioj savaitėj“, – tikino K. Navickas.

Jis taip pat aiškino, kad nepalankūs ribojimai atsirado dėl Aplinkos ministerijos siūlymų, teigė, kad dabar viskas priklausys nuo teisininkų išaiškinimo; jeigu teisininkai pasakys, kad būtina keisti įstatymą, klausimo sprendimas bus atidėtas iki pavasario.

K. Navickas taip pat pranešė, kad ministerija pasiūlė Europos Komisijai (EK) vandens apsaugos juostas prie paviršinių vandens telkinių laikyti atkuriamomis pievomis. Tikimasi, kad tai leis sumažinti reikalingų atkurti pievų plotus.

Šaltinis: 77.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt