Ukrainiečiai Lietuvoje nerimauja – šaukiamojo amžiaus vyrams nebus išduodami leidimai gyventi šalyje?

Naujienos

Lietuvoje gyvena keli tūkstančiai ukrainiečių vyrų. Vieni jų čia gyveno iki karo, kiti atvyko prasidėjus plataus masto invazijai. Šiuo metu šaukiamojo amžiaus ukrainiečiai vyrai negali išvykti į užsienį. Tačiau pastaruoju metu internete ėmė rastis diskusijų, kad Lietuvoje jau esantiems ukrainiečiams vyrams bus atsisakyta pratęsti leidimus gyventi šioje šalyje ir jie netrukus gali būti deportuoti atgal į Ukrainą. 

Šią publikaciją galite skaityti ir rusų kaba.

Atsisakoma išduoti leidimus gyventi Lietuvoje šaukiamojo amžiaus ukrainiečiams?

Ukrainietis Oleksandras dar prieš karą gyveno ir dirbo Lietuvoje. Prasidėjus plataus masto invazijai į Ukrainą, jis pasikvietė pas save šeimą. Prieš porą mėnesių Oleksandras išėjo iš darbo ir prarado leidimą gyventi šalyje, mat jis buvo susietas su darbu Lietuvoje. Vyras teigia, kad jo prašymas išduoti leidimą gyventi Lietuvoje humanitariniais pagrindais buvo atmestas.

„Manau, kad man buvo atsisakyta išduoti humanitarinį leidimą gyventi Lietuvoje, nes esu šaukiamojo amžiaus ukrainietis. Užpildžiau visas formas, pateikiau visus dokumentus, užpildžiau net specialią apklausą, kurioje manęs klausė „kieno Krymas?“, ir gavau neigiamą atsakymą“, – apgailestauja Oleksandras.

Pašnekovas nurodė, kad šiuo metu neturi darbo, todėl nori gauti humanitarinį leidimą gyventi Lietuvoje, kad galėtų čia likti su šeima. Oleksandras nerimauja, kad be šio dokumento jis bus deportuotas iš šalies.

„Man nebuvo paaiškinta atsisakymo priežastis, bet manau, kad buvo priimtas kažkoks naujas įstatymas, pagal kurį visi šaukiamojo amžiaus vyrai turi būti išsiųsti atgal į Ukrainą“, – teigia ukrainietis.

Panašios istorijos ir komentarai ėmė rastis ir ukrainiečių grupėse socialiniame tinkle „Facebook“. Ukrainietis Mychailo rašo, kad jau pasitaikė atvejų, kai ukrainiečiams vyrams buvo atsisakyta pratęsti ar išduoti leidimus gyventi Lietuvoje.

„Mano pažįstamam buvo atsisakyta pratęsti dokumentą ir paaiškinta, kad humanitariniai leidimai gyventi šalyje ukrainiečiams vyrams nebeišduodami. Arba darbo santykiais grįstas leidimas, arba važiuoji į Ukrainą atsiimti šaukimo“, – rašo Mychailo.

Po jo įrašu rikiuojasi apie 100 komentarų, kuriuose diskutuojama apie galimą ukrainiečių vyrų deportaciją. Ir nors vieni teigia netikintys tokiomis istorijomis, kiti tvirtina susidūrę su naujomis taisyklėmis ir net praneša, jog įstatymas, draudžiantis šaukiamojo amžiaus ukrainiečiams pratęsti leidimus gyventi šalyje, buvo priimtas dar 2022 m. gruodį.

„Jei esate šaukiamojo amžiaus ir nepriskirtas piliečių, kuriems leidžiama išvykti iš Ukrainos, kategorijai, valstybinės institucijos turi teisę atsisakyti jums pratęsti humanitarinį leidimą gyventi Lietuvoje“, – teigia ukrainietė Olga.

LRT.lt susisiekė su Olga ir pasiteiravo, iš kur ji gavo tokią informaciją ir ar jai asmeniškai teko susidurti su atsisakymu išduoti leidimą gyventi Lietuvoje. Mergina teigia, kad tokia įstatymo pataisa buvo priimta gruodžio mėnesį.

Tiesa, pašnekovė sakė neprisimenanti įstatymo pavadinimo ir neišsaugojusi į jį nuorodos, tačiau teigė esanti įsitikinusi, kad Lietuva atsisakys išduoti vizas ir humanitarinius leidimus gyventi šalyje visiems šaukiamojo amžiaus ukrainiečiams vyrams.

Migracijos departamentas
Migracijos departamentas / Ž. Gedvilo/BNS nuotr.

Migracijos departamentas: mes neskirstome ukrainiečių

LRT.lt kreipėsi į Migracijos departamentą, kad išsiaiškintų, ar iš tiesų egzistuoja įstatymas, draudžiantis šaukiamojo amžiaus ukrainiečiams vyrams pratęsti humanitariniu pagrindu išduotą leidimą gyventi šalyje ir ar jie turėtų tikėtis deportacijos. Migracijos departamentas atsakė, kad jokių naujų įstatymų dėl ukrainiečių nebuvo priimta.

„Apskritai Migracijos departamentas nediferencijuoja Ukrainos piliečių ar pabėgėlių iš Ukrainos pagal lytį. Jei jie turi teisę į laikiną apsaugą, jiems ji suteikiama. Remiantis ES Tarybos sprendimu, iki 2024 m. kovo 4 d. laikinoji apsauga suteikiama visiems Ukrainos piliečiams“, – aiškina Migracijos departamento vadovė Evelina Gudzinskaitė.

Migracijos departamentas taip pat teigė, kad jokių naujų apribojimų Ukrainos vyrams taip pat nebuvo įvesta. Jiems galioja bendrosios leidimų gyventi Lietuvoje išdavimo taisyklės, taikomos ir kitiems užsieniečiams. Atsisakymas išduoti leidimą gali būti grindžiamas kitais pagrindais, neatsižvelgiant į lytį, amžių ar pilietybę.

„Migracijos departamentas, vykdydamas užsieniečių kontrolę ir įvertinęs galimą riziką, gali atsitiktine tvarka atlikti papildomus užsieniečių patikrinimus, pavyzdžiui, paprašyti pateikti papildomus dokumentus, pagrindžiančius atvykimo į Lietuvą tikslą, išsiaiškinti išvykimo iš Ukrainos ar kitos valstybės aplinkybes. Ukrainiečių atveju Migracijos departamentas dažniausiai teiraujasi apie atvykimo į Lietuvą maršrutą ir kelionės aplinkybes“, – sako Migracijos departamento direktorė E. Gudzinskaitė.

Šaltinis: lrt.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt
error: Alert: Content is protected !!