Ukrainoje karas. Rusija skelbia laikinas paliaubas, atidaro humanitarinį koridorių

Naujienos

Ukrainoje – jau 10-oji karo diena ir pirmoji, kuomet viename iš miestų – Mariupolyje – atidaromas humanitarinis koridorius, leisiantis aprūpinti miestą maistu ir vaistais bei evakuoti civilius iš apgulto Ukrainos didmiesčio. Devintosios dienos įvykių santrauką galite rasti ČIA.

Rusijos gynybos ministerija šeštadienį paskelbė laikinas paliaubas, kad būtų galima evakuotis dviejų apsiaustų Ukrainos miestų, įskaitant strategiškai svarbų Mariupolio uostamiestį, gyventojams.

„Šiandien, kovo 5 dieną, nuo 10 val. Maskvos (9 val. Lietuvos) laiku Rusijos pusė skelbia tylos režimą ir atveria humanitarinius koridorius išvykti civiliams iš Mariupolio ir Volnovachos“, – sakoma ministerijos pranešime.

Ši žinia buvo paskelbta Mariupolio merui Vadymui Boičenkai šeštadienį pareiškus, kad kelias dienas jo miestą „negailestingai“ atakavusios Rusijos pajėgos dabar pradėjo jo „blokadą“.

Jau kelias dienas Mariupolį apsupusios Rusijos pajėgos nutraukė elektros, maisto, vandens ir šilumos tiekimą tęsiantis žiemiškiems orams bei nutraukė susisiekimą. Šie veiksmai buvo lyginami su nacių per Antrąjį pasaulinį karą vykdyta Leningrado blokada.

„Šiuo metu ieškome humanitarinių problemų sprendinių ir bet kokių įmanomų būdų Mariupolio blokadai nutraukti“, – sakė V. Boičenka ir paragino paskelbti paliaubas bei sukurti humanitarinį koridorių, kad būtų galima atgabenti maisto ir vaistų.

Prasideda evakuacija iš Mariupolio

BBC praneša, jog gavo daugiau informacijos apie laikinąsias paliaubas ir civilių evakuaciją iš pietrytinio Mariupolio miesto, kurį kelias dienas laiko apgulusios Rusijos pajėgos.

Ši informacija yra iš Mariupolio miesto tarybos.

– Paliaubos truks 09:00-16:00 vietos laiku (07:00-14:00 GMT)

– Civilių gyventojų evakuacija prasidės 11:00 vietos laiku (09:00 GMT)

– Humanitarinio koridoriaus maršrutas yra iš Mariupolio į Zaporožę, miestą į vakarus

– Autobusai išvažiuos iš trijų miesto vietų, nurodytu maršrutu galės važiuoti ir privatus transportas

– Miesto taryba prašo vairuotojų visapusiškai išnaudoti visą savo transporto priemonėse esančią erdvę, paimti kitus norinčius išvykti kartu

– Nuklysti iš sutarto maršruto griežtai draudžiama

Mariupolio meras: neturime kito pasirinkimo, kaip tik evakuotis

Mariupolio meras Vadymas Boičenko išsakė emocingą pareiškimą po to, kai buvo paskelbtas humanitarinis koridorius iš jo miesto, praneša BBC.

„Mariupolis – tai ne gatvės ir namai, – sako jis. – Tai jos gyventojai“.

Jis priduria: „Nuolatinio negailestingo okupantų apšaudymo sąlygomis nelieka kito pasirinkimo, kaip suteikti gyventojams galimybę saugiai palikti Mariupolį“.

Azovo jūros pakrantėje esantis Mariupolis turi apie 450 tūkst. gyventojų.

Ukraina perspėja Rusiją nepiktnaudžiauti paliaubomis

BBC rašo, jog Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoja Iryna Vereshchuk perspėjo, kad Rusija nebandytų pasinaudoti sutartu humanitariniu koridoriumi, kad patrauktų savo karius.

Anot jos, vyriausybė „tikrina“ informaciją, kad Rusijos kariai galimai naudojasi paliaubomis, kad priartėtų prie Ukrainos gynybinių pozicijų evakuacijos maršrutuose.

„Naudojamės šiuo kanalu civiliams – moterims ir vaikams – evakuoti, taip pat humanitariniams kroviniams pristatyti likusiems. Visas pasaulis stebi“, – teigė ji.

Vereščiuk taip pat patvirtino, kad Tarptautinis Raudonasis Kryžius tarpininkavo derybose dėl ugnies nutraukimo ir vadovaus evakuacijos kolonoms sutartais maršrutais iš miestų.

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui vasario 24-ąją pasiuntus kariuomenę į kaimyninę šalį vyko intensyvūs miestų bombardavimai, žuvo šimtai civilių gyventojų ir buvo užpulta didžiausia Europoje atominė elektrinė.

Šis įsiveržimas buvo pasmerktas Vakarų valstybių, įvedusių Rusijai griežtų sankcijų, bet tai pat besibaiminančių konflikto pavojingos eskalacijos.

Ukrainos miestai pastarąją parą patiria didelį Rusijos spaudimą, civiliniams taikiniams smogiama beatodairiškai. Sunkiausia situacija šiuo metu Ukrainos pietuose esančioms gyvenvietėms, turinčioms prieigą prie Juodosios jūros. Taip pat Rusijos kariai juda iš šiaurės ir rytų pusių.

Ukrainos miestuose vyksta dideli apšaudymai ir taikomasi net į civilius.

Unian.net praneša, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos ir toliau sėkmingai atlaiko rusų karių puolimus, kai kuriomis kryptimis kontratakuoja, taip versdamos rusus patirti dar daugiau nuostolių bei atsitraukinėti.

Ukrainos ginkluotosios pajėgos bei Ukrainos saugumo ir gynybos pajėgų daliniai, pasak vietos pareigūnų, dalyvauja įnirtinguose mūšiuose, siekdami išlaisvinti Ukrainos miestus nuo Rusijos įsibrovėlių, teigiama rytinėje Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo suvestinėje.

Užpuolikų daliniai, pasak pranešimų, demoralizuoti, okupacinės armijos kariai ir karininkai toliau pasiduoda, bėga, palikdami ginklus ir techniką Ukrainos žemėje.

Aktyvus ukrainiečių pasipriešinimas žlugdo rusų karius ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Neginkluoti civiliai taip pat kovoja kaip įmanydami – stato užtvaras, pranešinėja apie pastebėtus priešo karius.

Susidūrę su nuolatiniu pasipriešinimu, užpuolikai toliau taiko į civilius, raketomis ir bombomis atakuoja ypatingos svarbos infrastruktūros objektus, gyvenamuosius pastatus, ligonines, vaikų darželius.

„Deja, kol kas negalime papasakoti apie visus veiksmus, kurie buvo sėkmingi, kad nesujauktume planų. Bet patikėkite, viskas paaiškės savo laiku“, – sakoma pranešime.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasmerkė NATO už atsisakymą virš Ukrainos nustatyti neskraidymo zoną. „Visi žmonės, kurie mirs, mirs dėl jūsų kaltės“, – pareiškė jis.

Vakarų įmonių emigracija iš Rusijos tęsiasi, tarp stabdančių prekybą šalyje – Microsoft, Samsung, LVMH.

Tuo tarpu nepriklausomos žiniasklaidos įmonės, įskaitant BBC, CNN, Bloomberg ir kt. sustabdė darbą Rusijoje, Kremliui patvirtinus drakonišką įstatymą, cenzūruojantį pranešimus apie karą Ukrainoje.

Pietryčių Ukrainoje esančio blokadoje atsidūrusio Mariupolio meras ragina sukurti humanitarinį koridorių ir įspėjo apie humanitarinę katastrofą mieste.

Šaltinis: delfi.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt
error: Alert: Content is protected !!