Valdžia pripažįsta, kad padarė klaidą dėl kuro akcizų ir todėl iki pavasario persvarstys šią situaciją bei pateiks naujus pasiūlymus.

Naujienos

Kurį laiką prieš išaugusius akcizus kurui protestuojančius verslininkus kaltinusi parama Rusijai, valdžia, panašu, keičia poziciją. Aplinkos ministras Simonas Gentvilas žada, kad ministerija iki pavasario persvarstys ir pateiks naujus siūlymus dėl šių mokesčių.

Priminsime, kad verslas bei žemdirbiai jau nuo pernai piktinasi padidėjusiu suskystintų naftos dujų (SND) akcizu ir panaikinta dyzelino lengvata žemdirbių automobiliams.

Nauji tarifai ir taisyklės įsigaliojo nuo sausio 1 d.

Čekių rezonansas

Didelio rezonanso sulaukė Šilalės verslininko Jono Jokubausko akibrokštas.

Savo vadovaujamos įmonės „Jozita“ buityje naudojamų naftos dujų pardavimo čekyje jis tiesiai šviesiai parašė, kad dėl maždaug 44 procentais pabrangusių dujų buitinėms viryklėms ir namų šildymui yra kalti konservatoriai ir juos netiesiogiai net pavadino „p…sais“.

ve.lt

Vėliau socialiniuose tinkluose plito „Jozitos“ dujų pardavimo čekiai, kuriuose dėl įvesto akcizo buvo minimi ir Liberalų sąjūdis bei Laisvės partija.

„Iš tikro tai reikėtų atspausdinti visų trijų valstybės vadovų nuotraukas, būtų galima padaryti specialų antspaudą ir juo antspauduoti čekius“, – savo idėją kalbėdamas su „Vakarų ekspresu“ žadėjo išplėtoti J. Jokubauskas.

Taip jis piktinosi dėl to, kad nei prezidentas Gitanas Nausėda, nei premjerė Ingrida Šimonytė, nei Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen neragavo į verslininkų raštus dėl augančių akcizų.

Praėjusią savaitę aplinkos ministras Simonas Gentvilas dujomis prekiaujančius verslininkus beveik tiesiogiai apkaltino parama agresorei Rusijai.

„Vietoje čekio Žemaitaičiui ir “Jozitos„ naftininkams reikėtų rodyti šį grafiką.

Nuo karo pradžios suskystintų naftos dujų importas iš rusijos augo 700 proc.

Ta pati “Jozita„ nesikuklina pripažinti, kad perka dujas iš ten.

O čia, matai, Vyriausybė ėmė jiems dar trukdyti mat“, – savo socialinio tinklo paskyroje rašė S. Gentvilas.

Tačiau po to, kai laužus visoje Lietuvoje pradėjo deginti ir ūkininkai, ministras jau nebetoks kategoriškas.

Svarstys pakeitimus

„Po susitikimo su žemdirbiais mes svarstome, kokie galėtų būti racionalesni sprendimai, tai visų pirma dėl žaliojo dyzelino, kad ne tik gamyboje būtų galima naudoti, bet ir transportavimui.

Antras dalykas, dėl suskystintų dujų, tai darom analizę, darom pasižiūrėjimą, kas ir kaip naudojasi šitomis nuolaidomis“, – trečiadienį BNS sakė S. Gentvilas.

„Esam pasirinkę vasarį priimti vienokius ar kitokius sprendimus ir pavasarį pasiūlyti. Dabar esame svarstymo stadijoje“, – pridūrė jis.

Nuo šių metų įsigaliojusi Akcizų įstatymo pataisa apribojo ūkininkų galimybes naudotis lengvata už įsigyjamus degalus – jie gali būti pilami tik į traktorių bakus.

Pagal šį įstatymą SND akcizas, siekiantis 368 eurus už toną (su PVM), nuo sausio taikomas ir verslui, ir buityje šias dujas naudojantiems gyventojams.

Protestus prieš Vyriausybės žemės ūkio politiką šią savaitę pradėję žemdirbių atstovai prašo tvarką tikslinti.

Žemės ūkio rūmų viceprezidentas Algis Baravykas BNS sakė, kad akcizo lengvata dabar taikoma tik traktorių kurui, tuo metu universaliai technikai – priekaboms, sunkvežimiams, keltuvams ir kitam transportui ji netaikoma.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas pirmadienį teigė, kad lengvatinis dyzelinas turi būti pilamas į žemės ūkio gamybai skirtas priemones, todėl dar tikslinama, kokios tai priemonės.

Anot jo, tikslinti reikia vien dėl bitininkų, kuriems lengvata kurui skiriama pervežant avilius į žydinčias pievas.

Praėjusią gegužę Seimo priimtos Akcizų įstatymo pataisos numato, kad žemės ūkio produktų gamybai naudojamai technikai skirtiems gazoliams taikomas 60 eurų už 1 tūkst. litrų akcizas.

Tačiau kuro, kuriam netaikomas akcizas, kiekis kiekvienam ūkininkui nustatomas pagal ūkio dydį bei kitus kriterijus.

ve.lt

delfi.lt nuotr.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Laisvadienis.lt