Vyriausybė planuoja surinkti pinigus gynybai iš pakelto akcizo rūkalams ir alkoholiui

Naujienos

Gerdami degtinę ir rūkydami, prisidėsite prie mūsų visų saugumo

Vyriausybė planuoja surinkti pinigus gynybai iš pakelto akcizo rūkalams ir alkoholiui

Politikai pastaruosius keletą metų jaučia neabejotiną entuziazmą gynybos ir karo klausimu. Jie vis didina Lietuvos gynybos finansavimą iki rekordiškai didelių sumų. Panašu, kad artimiausiu metu krašto apsauga ir toliau sulauks vis didesnių lėšų skyrimo. Tačiau papildomų pinigų ieškoma vis keistesniais būdais.

Kol karo entuziastai džiaugiasi didinamomis lėšomis gynybai, jie visiškai pamiršta, kad atidavus vienai sferai, atimama iš kitos arba uždedami nauji mokesčiai. O dažniausiai už tai turi vienokiais ar kitokiais būdais susimokėti ne kas kitas, o paprasti šalies gyventojai.

Štai neseniai pristatytas gynybos papildomo finansavimo projektas rodo gan keistą tendenciją. Panašu, kad Finansų ministerija ne tik ruošiasi pratęsti bankų solidarumo įnašo galiojimą, bet ir didinti pelno mokestį, keisti verslo liudijimų apmokestinimą, galbūt papildomai apmokestinti draudimo sektorių ir… skatinti lietuvių tautą gerti bei rūkyti, taip prisidedant prie mūsų visų saugumo!

Nors pastarasis teiginys gali pasirodyti lyg anekdotas, visgi Finansų ministerija nejuokauja. Ministerijos specialistai iš tiesų sugalvojo didinti alkoholio bei tabako gaminių akcizų tarifus, taip tikėdamiesi surinkti papildomų lėšų gynybai. Tad kiekvienas gynybos stiprinimo entuziastas galės su pasididžiavimu pirkti degtinės butelius ir apsvaigęs kilnoti taurelę, vis iškilmingai šūkaudamas, kad prisideda prie mūsų visų saugumo.

Gynybos fondo paketas numato, kad šalies gynybai teks 3 proc. BVP

Naująjį gynybos fondo paketą pristatė pati finansų ministrė Gintarė Skaistė. Ji su džiaugsmu pranešė, kad pakete yra siūlymai, padėsiantys didinti šalies gynybos finansavimą iki 3% bendrojo vidaus produkto (BVP) 2025–2030 m. laikotarpiui. Tik kad ir kaip norėtųsi, kad gynybai skiriamos lėšos nenuskriaustų eilinių gyventojų, panašu, kad ir vėl teks kęsti didesnius mokesčius ir išaugusias kainas.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė nori stiprinti gynybą alkoholiu ir tabaku. ELTA nuotrauka
Finansų ministrė Gintarė Skaistė nori stiprinti gynybą alkoholiu ir tabaku. ELTA nuotrauka

Gynybos fondo paketas sudarytas iš keturių dalių: solidarumo įnašo pratęsimo, pelno mokesčio sprendimų, akcizų sprendimų ir saugumo įnašo koncepcijos. Siūloma pratęsti bankų solidarumo įnašą vieneriems metams. Taip pat prastės reikalai dėl pelno mokesčio ir įmonių lengvatinio pelno mokesčio, nes abiem atvejais tarifai padidės po 1 proc. Be kita ko, finansų ministerija svarsto uždėti papildomus 10 proc. draudimo sutartims, šio mokesčio netaikant gyvybės draudimui ir fizinių asmenų civilinės atsakomybės draudimui[1].

Tačiau keisčiausia, kad drauge siūloma didinti alkoholio ir tabako bei degalų akcizus. Kitaip tariant, norint didesnio asmeninio indėlio gynybos sektoriui, tereikės dažniau gerti! O išgėrus visą degtinę, dar galbūt sėsti prie vairo, būtinai užsipilant pilną baką pabrangusių degalų… Galbūt tokia proga reikėtų paleisti reklamą:

„Nori būti patriotu – kuo daugiau gerk ir surūkyk nors po pakelį cigarečių į dieną!“

Iniciatyva „4 procentai“ patyrė visišką fiasko

77.lt primena, jog ne visi Lietuvos gyventojai entuziastingai žiūri į nuolat didinamą gynybos finansavimą. Didesnė dalis žmonių trokšta, jog valdžia pagaliau gilintųsi į tikrąsias šalies problemas, įskaitant sveikatos sektorių, pensijas ir t. t. Tą puikiai parodė ir iniciatyvos „4 procentai“ fiasko.

Didesnio finansavimo gynybai iniciatyva patyrė visišką fiasko. ELTA nuotrauka
Didesnio finansavimo gynybai iniciatyva patyrė visišką fiasko. ELTA nuotrauka

Šalies verslų ir organizacijų pradėta iniciatyva buvo skirta paraginti valdžią ieškoti sprendimo būdų, leidžiančių kuo greičiau padidinti krašto gynybos finansavimą. Tačiau reklaminiuose stenduose, televizijoje ir visur kitur plačiai reklamuota iniciatyva sugebėjo surinkti tik kiek daugiau nei 53 tūkstančių Lietuvos piliečių parašų. O tai rodo, kad masiškai reklamuotos, daugybės verslų ir organizacijų paramos sulaukusios iniciatyvos „4 procentai“ nepalaiko net ir ją remiančių organizacijų darbuotojai.

Tuo veikiausiai net nereikia stebėtis. Juk iniciatyvą labai palaikantys verslininkai patys neskuba kuo gausiau prisidėti prie gynybos biudžeto. Jie linkę didesnę naštą užkrauti eiliniams gyventojams, siūlydami tiesiog padidinti PVM[2].Tad koks sveiko proto Lietuvos pilietis gali su džiaugsmu sutikti su tokia iniciatyva?

Deja, nors patys lietuviai nepalaiko idėjos didinti gynybos finansavimą iki 4 proc., valdžia toliau postringauja, kad ateityje reikėtų dar labiau didinti finansavimą, nesustojant ties numatomais ~3 proc. Tik įdomu iš kur bus rastos papildomos lėšos. Galbūt bus sėkmingai legalizuotos kanapės ir joms uždėtas papildomas mokestis? O gal atimsime dalį finansavimo iš ir taip braškančio švietimo sektoriaus? Juk kam tas mokslas, kai vienoje rankoje prie šalies saugumo prisidedantis degtinės butelis, o kitoje – labai patriotiška cigaretė…

Šaltinis: 77.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Laisvadienis.lt