Žiniasklaida: I.Vėgėlės šeimos valdoma „Vilpra“ galimai apeidinėjo sankcijas Rusijai ir Baltarusijai

Naujienos

Kandidato į prezidentus Igno Vėgėlės šeimos kontroliuojama šildymo sistemų prekybos ir įrengimo grupė „Vilpra“ į Kirgiziją eksportuodama kondicionierius galimai apeidinėjo Europos Sąjungos (ES) sankcijas Rusijai ir Baltarusijai, rodo tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ su partneriais Lietuvoje ir Baltarusijoje atliktas tyrimas.

Žiniasklaidą apie galimą sankcijų apėjimo schemą informavo buvęs „Vilpros“ darbuotojas, teigęs, jog kondicionierių, šilumos siurblių bei įrangos dalių eksportas į Kirgiziją prasidėjo praėjus keliems mėnesiams po Rusijos plataus masto karo Ukrainoje pradžios 2022-ųjų vasarį.

Žurnalistų surinktais duomenimis, ES uždraudus kondicionierių eksportą į Rusiją ir Baltarusiją, staiga išaugo „Vilpros“ prekyba su dviem Kirgizijoje registruotomis bendrovėmis „Mavic Expert“ ir „Service Pack LCD“, kurių registracijos vietos realiai neegzistuoja.

Šie duomenys sutapo su Lietuvos oficialia prekybos statistika, rodančia, kad įsigaliojus ES sankcijoms, Lietuvos kondicionierių eksportas į Baltarusiją nutrūko, tačiau išaugo į Kirgiziją.

„Vilpra“ intensyviai su Kirgizija prekiavo nuo 2022 metų rugsėjo iki 2023 metų kovo. „Sienos“ surinktais duomenimis, „Vilpra“ per nurodytą laikotarpį į Centrinės Azijos šalį eksportavo kondicionierių už maždaug 940 tūkst. eurų.

Muitinės kriminalinė tarnyba „Sienai“ patvirtino pernai vasarą neišleidusi „Vilpros“ krovinio į Kirgiziją, įmonei bandžius atnaujinti produkcijos eksportą su šia Azijos šalimi.

„Vilpra“ tyrėjams neigė, jog bet kokiu būdu bandė apeiti ES sankcijas, o įmonės vadovas, I. Vėgėlės brolis Martynas Vėgėlė žurnalistų tyrimą pavadino politiniu.

Pirmadienį „Vilpra“ išplatintame pranešime spaudai abejojo tyrimą atlikusių žurnalistų reputacija, teigė, jog jis yra „šališkas ir akivaizdžiai politizuotas“.

Įmonė pažymėjo, kad tyrime skelbiama informacija nepagrįsta faktais, gali pažeisti bendrovės dalykinę reputaciją.

„Vilpros“ pateiktais duomenimis, bendrovė į Kirgiziją 2022 metais eksportavo produkcijos už 700 tūkst. eurų, pernai – už 370 tūkst. eurų.

Pasak Sienos, prisidengiant prekyba su Kirgizija, ES šalys su Rusija ir Baltarusija prekiauja ir kitomis prekėmis, kurioms blokas yra pritaikęs sankcijas.

Muitinės departamento Veiklos priežiūros ir netarifinių priemonių kontrolės skyriaus vyresnysis patarėjas Rolandas Jurgaitis „Sienai“ teigė, jog eksportas iš Lietuvos ir ES į Vidurio Aziją šoktelėjo 2022-ųjų vasarą, pasibaigus leidimui verslams pabaigti sankcionuojamų prekių tiekimo sandorius su Rusija ir Baltarusija.

„Sienos“ teigimu, „Vilpros“ ir su ja susijusių įmonių pagrindinis akcininkas yra I. Vėgėlės tėvas Algirdas Stasys Vėgėlė, o įvairių antrinių bendrovių valdybose ilgai dirbo ir pats kandidatas į prezidentus.

Dar prieš pasirodant tyrimui I. Vėgėlė susitikime su rinkėjais Kaune paneigė žurnalistų informaciją, teigė, kad „Sienos“ tyrimas buvo užsakytas.

Šaltinis: tv3.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Laisvadienis.lt